سوله انبار مواد غذایی + قیمت ساخت سوله

سوله انبار مواد غذایی یکی از سازه‌های پر کاربرد در صنعت ساخت سوله است که جهت انبار و نگهداری انواع مواد غذایی خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوله مواد غذایی یک سازه بزرگ با دهانه عریض است که با استفاده از ساندویچ پانل نصب و اجرا می‌شوند. در این سوله‌ها محصولات تولیدی یک کارخانه و یا مواد اولیه ای که برای تولید مواد غذایی نیاز است انبار و نگهداری می‌شود.

استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله مواد غذایی سبب می‌شود تا شما فضایی در اختیار داشته باشید که به لحاظ حرارت، برودت و رطوبت عایق باشد. علاوه بر این ساخت  سوله انبار مواد غذایی با استفاده از ساندویچ پنل در کمترین زمان ممکن و با یک هزینه مناسب انجام می‌شود.

پیش‌تر برای ساخت انواع سوله انبار از ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده می‌کردند اما به دلیل نقاط ضعف فوم پلی استایرن و مقاومت پایین این فوم در برابر حرارت و رطوبت، در حال حاضر از ساندویچ پانل اکس پی اس (xps) و یا پلی اورتان استفاده می‌کنند.

سوله انبار مواد غذایی

مشخصات فنی سوله انبار مواد غذایی

نوع متریال به کا ررفته در ساخت سوله انبار مواد غذایی بسته به موقعیت قرارگیری پروژه و نوع آب و هوای منطقه متفاوت است.

نوع ساندویچ پانلساندویچ پانل دیواری و سقفی
نوع فومپلی اورتان کندسوز/نسوز، اکس پی اس یا پشم سنگ
نوع ورقگالوانیزه/ آلوزینک/ آلومینیوم
ضخامت فومپانل دیواری: 3 الی 15 سانتی‌متر
پانل سقفی: 3 الی 10 سانتی‌متر
ضخامت ورقگالوانیزه و آلوزینک: 0.4 الی 0.6 میلی‌متر
آلومینیوم: 0.7 میلی‌متر
اطلاعات فنی سوله انبار مواد غذایی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از اجزای تشکیل دهنده سوله مواد غذایی به مقاله ساخت سوله با ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

سوله انبار مواد غذایی با آجر یا ساندویچ پانل؟

طبیعتا ساخت سوله با آجر و سیمان هزینه‌های بسیار بالاتری نسبت به ساخت سوله با ساندویچ پانل در هر متر مربع برای کارفرمایان به همراه دارد.

ضمن اینکه استفاده از ساندویچ پانل یک فضای عایق در برابر ورود و خروج انرژی گرمایی و سرمایی برای شما ایجاد می‌کند و سبب کاهش هزینه‌های تامین انرژی در داخل سالن می‌شود.

سرعت ساخت با ساندویچ پانل بسیار بالاتر است و نصف زمان اجرای مصالح سنتی برای اجرای ساندویچ پانل در یک سازه با متراژ همسان نیاز است. علاوه بر این ساخت و اجرا با ساندویچ پانل دردسرهای تهیه ملات و تولید ضایعات و نخاله‌های ساختمانی را ندارد.

عمر مفید ساندویچ پنل‌ها حداقل 20 سال است و شما با اطمینان خاطر از مقاومت مکانیکی و فیزیکی بالای آن می‌توانید سازه خود را در کمترین زمان ممکن اجرا کنید.

مقاومت در برابر رطوبت، حریق و جلوگیری از نفوذ و رشد قارچ‌ها، حشرات و جوندگان از دیگر مزایای استفاده از ساندویچ پانل به شمار می‌رود.

سوله انبار

مراحل ساخت سوله انبار

ساخت سوله انبار در مراحل مختلفی انجام می‌شود که در ادامه هر مرحله را توضیح خواهیم داد.

طراحی

طراحی سوله مواد غذایی باید بر اساس نیازهای خاص صنعت غذایی و مقررات بهداشتی مربوطه صورت بگیرد. این شامل انتخاب متریال ساختمانی، ابعاد مناسب، سیستم تهویه هوا، نورپردازی مناسب و سایر عوامل مرتبط است. برخی از انواع سوله‌های مواد غذایی مجهز به سردخانه هستند که می‌بایست طراحی جداگانه‌ای برای آن در نظر گرفت.

انبار مواد غذایی از دسته سوله‌هایی است که جهت استفاده بهینه از فضا آن را به صورت سوله دو طبقه نیز طراحی می‌کنند.

تهیه متریال

استفاده از مصالح ساختمانی مناسب در ساخت سوله مواد غذایی امری حیاتی است. مصالح پیش ساخته مانند ساندویچ پانل علاوه بر سرعت و سهولت در ساخت و ساز، هزینه‌های اجرای پروژه را کاهش داده و امکان ایجاد یک سازه مقاوم حرارتی و رطوبتی را فراهم می‌کند.

اجرای اسکلت و زیرسازی ساندویچ پانل

در این مرحله کفسازی و بسترسازی مناسب جهت اجرای اسکلت انجام می‌شود. سپس قطعات فلزی از جنس فولاد یا گالوانیزه توسط پیچ و مهره و جوشکاری به یکدیگر متصل می‌شوند. این قطعات شامل تیر و ستون های اصلی، اجزایی مانند استرات، گیرت، بادبند، سینه بند، پرلین و سگراد است.

قفسه بندی در سوله انبار

نصب و اجرای ساندویچ پانل

در این مرحله پوشش دیوار و سقف سوله (ساندویچ پانل دیواری و سقفی) توسط پیچ‌ نصب ساندویچ پانل (پیچ سرمته واشردار گالوانیزه) به زیرسازی متصل می‌شوند.

جهت اطلاع از جزئیات نصب ساندویچ پانل دیواری و سقفی به آدرس صفحه لینک شده مراجعه نمایید.

آب‌بندی و درزبندی پانل‌ها

در مرحله بعد درزها و فواصل بین شیت پانل‌ها با استفاده از انواع ورق فلاشینگ پوشانده می‌شود و جهت آب‌بندی و هوابندی پانل‌ها نیز از چسب پلی اورتان استفاده می‌کنند.

بررسی نهایی سازه

در نهایت یک بازدید و بررسی نهایی جهت اطمینان از اتصالات و عملکرد اصولی سازه‌ها انجام می‌شود.

استانداردهای ساخت سوله مواد غذایی

برای ساخت سوله انبار مواد غذایی طراحان و سازندگان می‌بایست یکسری از پارامترها را رعایت کنند.

سیستم تهویه هوا

در ساخت سوله مواد غذایی، سیستم تهویه هوا بسیار مهم است. باید از نظر تامین هوای تازه، تصفیه هوا، حفظ دما و رطوبت مناسب و کاهش آلودگی هوای داخل سوله تدابیر لازم انجام شود.

درجه حرارت سوله موادغذایی، نباید بیش از 15 درجه سانتی گراد باشد. با تهویه مناسب می توان هوای گرم داخل سوله موادغذایی را به بیرون منتقل کرد. به عبارتی تهویه مناسب منجر به ایجاد جریان هوای مناسب در داخل سوله می شود.

پوشش کف سوله

از آن جایی که دیوار و سقف این سوله‌ها از جنس ساندویچ پانل است قابلیت شستشو و ضد عفونی کردن را دارد اما برای پوشش کف بهترین گزینه استفاده از پوشش سنگ، سرامیک یا موزاییک است.

سوله انبار مواد غذایی

نورپردازی

نورپردازی مناسب نیز در ساخت سوله مواد غذایی اهمیت دارد. نورهای مناسب برای محیطی بهداشتی، نور مستقیم و متناسب با نیازهای کارکنان و نور مصنوعی مناسب برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها باید درنظر گرفته شوند.

رعایت مقررات بهداشتی

در ساخت سوله مواد غذایی، رعایت مقررات بهداشتی و استانداردهای مرتبط بسیار حائز اهمیت است. این شامل راستانداردهای بهداشتی مربوط به تمیزی، ضدعفونی، حفظ امنیت غذا و جلوگیری از آلودگی می‌شود. برخی از این استانداردها شامل موارد زیر است:

سیستم حشره‌کشی و آفات

در ساخت سوله مواد غذایی ساختمان سوله باید به گونه‌ای طراحی شود که ورود آفات و حشرات به داخل ساختمان کاهش یابد. این شامل استفاده از مواد ساختمانی مقاوم در برابر حیوانات کوچک، بسته بندی مناسب و نصب درب‌ها و پنجره‌ها با محافظت مناسب می‌شود.

سد کردن ورودی‌ها: لوله‌ها، شکاف‌ها و نقاط ورودی دیگر باید محکم بسته شده و از ورود آفات به سوله جلوگیری شود. باید مطمئن شوید که نقاط ورودی برای حشرات بسته و محکم هستند.

می‌توانید از محصولات حشره کشی موجود در بازار استفاده کنید. اما قبل از استفاده از هر گونه محصول شیمیایی، باید اطمینان حاصل کنید که آن برای استفاده در محیط غذایی مناسب بوده و مجوزهای لازم رادارد.

سوله انبار مواد غذایی

برنامه‌ریزی حشره کشی منظم

برنامه‌ریزی منظم برای حشره کشی و کنترل آفات بسیار مهم است. باید برنامه‌ای را برای اعمال محصولات حشره کشی، بازرسی‌های منظم و اقدامات پیشگیرانه داشته باشید. همچنین، اگر آفات مشاهده شوند، باید فوراً برای کنترل آن‌ها اقدام کنید.

مدیریت پسماند

در ساخت سوله مواد غذایی، باید یاز سیستم مناسبی برای مدیریت پسماند استفاده شود. این شامل دستگاه‌های جمع‌آوری و دفع صحیح زباله‌ها، سیستم‌های تصفیه فاضلاب و مدیریت پسماندهای خطرناک می‌شود.

سیستم تهویه مطبوع

سوله مواد غذایی باید دارای سیستم تهویه مطبوع مناسبی باشد تا دما و رطوبت داخل ساختمان کنترل شود. این سیستم می‌تواند شامل سیستم‌های تهویه مکانیکی، سیستم‌های خنک کننده و گرم کننده و سیستم‌های خنک بر اساس نوع مواد غذایی مورد استفاده باشد.

سوله انبار

قیمت ساخت سوله مواد غذایی

ساخت سوله مواد غذایی یک فرآیند پیچیده است که نیازمند طراحی دقیق، مهندسی مواد، مدیریت بهداشتی و ایمنی و رعایت استانداردهای صنعتی است. قیمت ساخت سوله انبار به صورت کیلویی در هر متر مربع محاسبه می‌شود.

در نهایت، برای ساخت یک سوله مواد غذایی موفق، توصیه می‌شود با تیم نصب کیان پانل مشورت کنید تا بهترین روش‌ها و مقررات را برای نیازهای خاص شما اعمال کنند.

برای تهیه متریال ساخت سوله نیز و اطلاع از آخرین قیمت ساندویچ پانل دیواری و سقفی می‌توانید با کارشناسان فروش کیان پانل تماس حاصل نمایید.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید