کانکس نگهبانی

کانکس نگهبانی چیست؟

کانکس نگهبانی اتاقکی پیش ساخته مدرن است که از ساندویچ پانل در طرح‌ها و نماهای مختلفی ساخته می شود. از این کانکس ها  جهت حراست، نگهبانی و کنترل عبور و مرور یک منطقه استفاده شده و در بخش ورودی پارکینگ‌ها، دانشگاه‌ها، هتل‌ها، اردوگاه‌ها و اماکن تفریحی نصب می شوند. برخی از کانکس های نگهبانی به سیستم زنگ خطر مجهز هستند تا در صورت بروز مشکل سایر نگهبانان داخل ساختمان یا محوطه از آن مطلع شوند.

از آن جایی که کانکس ساندویچ پنل نگهبانی اغلب با استفاده از فوم پانل پلی اورتان تولید می‌شود، مقاومت بسیار خوبی در برابر تبادلات حرارتی و برودتی دارد به همین دلیل با آب و هوای بسیار گرم یا بسیار سرد سازگار است.

طراحی کانکس نگهبانی

کیوسک‌های نگهبانی بسته به تعداد نگهبانان در ابعاد و اندازه‌های مختلف مانند 1.5×1.5، 2×2 و بیشتر در کارخانه تولید شده و کانکس هایی با ابعاد بیش از 36 متر را به صورت اجرا در محل می سازند. مهم ترین نکته در طراحی کانکس ها، در نظر گرفتن پنجره های بزرگ جهت نظارت بهتر نگهبانان به اطراف می باشد.

در برخی از کاربری ها که ساختمان دائمی در محوطه وجود ندارد، در کنار کانکس نگهبانی به یک کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه یا چند چشمه نیز نیاز است.

کانکس نگهبانی

انواع

کانکس نگهبانی بر اساس نوع اسکلت، شاسی کشی، دوام و پایداری به دو دسته کانکس نگهبانی سبک و سنگین تقسیم‌بندی می‌شود.

کانکس نگهبانی سبک

معمولا برای کیوسک های نگهبانی زیر 6 متر، برای شاسی کشی از انو اع پروفیل قوطی استفاده می‌شود که به آن‌ها کانکس نگهبانی سبک می‌گویند. این سازه‌ها وزن بسیار کم و حمل و نقل راحتی دارند و برای استفاده های کوتاه مدت در پروژه‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کانکس نگهبانی سنگین

برای شاسی کشی کانکس‌ نگهبانی بالای 6 متر یا همان کانکس نگهبانی سنگین، از تیرآهن نمره 16 یا 18 استفاده می‌کنند که همین امر وزن کلی سازه افزایش می دهد. کانکس نگهبانی سنگین به علت مقاومت و پایداری بیشتر نسبت کانکس های سبک، مورد استفاده در پروژه های عمرانی بلند مدت قرار می گیرد و پس از اتمام پروژه قابلیت جا به جایی و استفاده در پروژه دیگر نیز دارد.

مزایای کانکس نگهبانی ساندویچ پانل

در مقایسه ی خرید یک کانکس نگهبانی ساندویچ پانلی با ساخت اتاقک نگهبانی، می توان از مزایای خرید کانکس، به موارد زیر اشاره کرد.

 • قیمت پایین‌‌تر ساندویچ پانل نسبت به تهیه ملات، سیمان و آجر
 • سرعت بالای تولید دکه نگهبانی (حداکثر 15 روز)
 • عایق حرارت و رطوبت
 • امکان استفاده در اقلیم‌ها و شرایط آب و هوایی گوناگون
 • مقاومت در برابر آتش‌سوزی
 • قابلیت حمل و نقل و جابه‌جایی
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ‌زدگی
 • مقاومت فیزیکی و مکانیکی بالا
کاربرد کانکس نگهبانی

کاربرد کانکس نگهبانی

از کانکس نگهبانی جهت حفظ امنیت در بسیاری از اماکن عمومی و سازمان‌ها استفاده می‌شود. چند نمونه از کاربردهای کیوسک نگهبانی شامل موارد زیر است:

 • حفاظت از کارگاه های عمرانی و کارخانجات
 • سازمان‌ها و ادارات
 • مراکز خرید و فروشگاه‌ها
 • ابتدای کوچه‌ها و محله‌ها
 • پادگان‌ها و زندان‌ها
 • پارکینگ هتل، فرودگاه، ورودی دانشگاه
 • ورودی اماکن تفریحی و اقامتی
 • ورودی مجتمع‌های مسکونی و پارک‌ها
کانکس نگهبانی

نمای کانکس نگهبانی

کانکس های نگهبانی در طرح‌ها و مدل‌های مختلفی تولید می‌شود در ادامه به چند مورد آن اشاره شده است.

نمای ساندویچ پانل

در این نوع نما پوشش بیرونی کانکس همان سطح فلزی ساندویچ پانل است. نمای ساندویچ پانل در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف موجود می باشد و به زیبایی کانکس و در نتیجه زیبایی در شهرسازی و معماری سازه می‌افزاید. این نوع نما برای کانکس‌های نگهبانی که در مناطق سردسیر و گرمسیر مورد استفاده قرار می‌گیرند، مناسب است.

کانکس لوکس

در این نوع کانکس ها معمولا از ترکیب رنگ های لوکس (رنگ‌های مشکی و طلایی) که کمتر در نمای ظاهری کانکس ها می‌بینیم استفاده می‌شود. از این نوع کانکس ها معمولا برای فضاهای خاص و تشریفاتی مانند ورودی هتل‌ها یا برج‌های لوکس که نما اهمیت بسیار زیادی دارد، استفاده می‌شود.

کانکس منحنی

طراحی این نوع کانکس ها با خلاقیت و زیبایی ظاهری زیادی همراه است. در این نوع کانکس ها معمولا شیشه‌ها و هر چهارگوشه سقف کانکس به صورت منحنی و در برخی موارد دو ضلع نیم دایره‌ای و دو ضلع تخت طراحی می‌شود. طبیعتا این سازه‌ها به دلیل استفاده از شیشه‌های منحنی سکوریت هزینه ساخت بالاتری دارند.

کانکس نگهبانی منحنی

کانکس دکوراتیو

در این نوع کانکس‌ها با ایجاد انحنا در فرم سقف، ظاهری متفاوت و زیبا در سازه ایجاد می‌شود و به دلیل فرم متفاوت، از ورق فلزی برای پوشش سقف استفاده می‌کنند.

کانکس نگهبانی دکوراتیو

کانکس شیشه‌ای

در کانکس با نمای شیشه‌ای بخش عمده‌ای از پوشش دیوار کانکس با استفاده از شیشه‌های سکوریت پوشانده شده که در برابر ضربه بسیار مقاوم هستند. نمای شیشه‌ای علاوه بر تسلط و دید بهتر به فضای بیرون جلوه‌ای زیبا و منحصر به فرد در ظاهر سازه ایجاد می‌کند.

کانکس نگهبانی شیشه ای

کانکس کامپوزیت

نمای این کانکس بسیار زیبا و مقاوم است. در مکان هایی که زیبایی و خاص بودن حائز اهمیت دارد، از این نوع کانکس استفاده می شود. پوشش بیرونی کانکس کامپوزیت از جنس ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم است که ظاهری مدرن و زیبا دارد.

نمای کامپوزیت در برابر رطوبت و اشعه UV مقاوم است و طول عمر بالایی دارد. این نوع نما برای کانکس‌های نگهبانی که در مکان‌های پر تردد قرار دارند، مناسب می باشد.

کانکس چوبی

در کانکس نگهبانی چوبی پوشش بیرونی از جنس چوب ترموود بوده که در برابر رطوبت و اشعه UV مقاوم است.این نوع نما برای کانکس‌های نگهبانی که در مناطق جنگلی و کوهستانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مناسب است زیرا که نمای چوبی ظاهری زیبا و طبیعی به کانکس می‌دهد.

کانکس سایدینگ

در تولید کانکس سایدینگ از ورق‌های طرح کانادایی با طراحی خط‌های افقی و موازی یکدیگر استفاده شده که عمدتاً به دلیل ظاهری زیبا و متفاوت در ساخت سازه های ویلایی پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ورق طرح سایدینگ به دلیل داشتن طرفداران زیاد در تولید کانکس اداری، مدیریتی و یا نگهبانی نیز استفاده می‌شود.

کانکس نگهبانی سایدینگ

مشخصات فنی کانکس نگهبانی

نوع اسکلتاسکلت دور کلاف یا اسکی از جنس تیرآهن نمره 14، 16 یا 18
نوع زیرسازیپروفیل قوطی، لوله، نبشی یا ورق
نوع ساندویچ پانلپانل با فوم پلی اورتان، اکس پی اس و یا پشم سنگ
ضخامت فوم پانل دیواریبین 3 الی 15 سانتی‌متر
ضخامت پانل سقفیبین 3 الی 10 سانتی‌متر
نوع ورقگالوانیزه/ آلوزینک
ضخامت ورق   0.4 تا 0.6 میلی متر
دانسیته فوم ساندویچ پانلفوم پلی اورتان: 40 kg/m3
اکس پی اس: 20 kg/m3
پشم سنگ: 120 kg/m3
کف کانکستخته‌های چوبی ضد آب به ضخامت 18 میلی‌متر
نوع کفپوشکفپوش از جنس پارکت، سرامیک، ورق آلومینیوم، pvc
نوع دیوار پوشکناف، گچ برگ و یا پوشش pvc با توجه به درخواست و سفارش کارفرما
جنس درب و پنجرهپی وی سی، آلومینیوم و یا پانلی
کیوسک نگهبانی

کانکس دست دوم نگهبانی

همان طور که می دانید کانکس ها قابلیت جا به جایی و استفاده مجدد در مکان و پروژه دیگر را دارند. اما در هنگام خرید کانکس دست دوم حتما به کیفیت متریال و طول عمر سازه توجه کنید. زیرا تهیه کانکس با متریال بی کیفیت که نیاز به تعمیر داشته باشد برای شما صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

قیمت کانکس نگهبانی

قیمت کانکس با توجه به مشخصات و ویژگی‌های هر سازه متفاوت است. از عوامل مهم و تاثیرگذار در قیمت کانکس نگهبانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نوع و جنس ساندویچ پانل
 • ابعاد و متراژ پروژه
 • نوع اسکلت (دور کلاف یا اسکی)
 • نوع زیرسازی (قوطی یا ورق)
 • سایز و ضخامت قوطی یا ورق
 • نوع کفپوش (سرامیک-پارکت- ورق- PVC)
 • جنس دیوارپوش‌ها
 • تعداد درب و پنجره‌ها
 • جنس درب و پنجره (PVC یا آلومینیومی)
 • نوع درب و پنجره‌ها (تک لنگه، دو لنگه، تک جداره، دو جداره)
 • آیتم حفاظ برای درب‌وپنجره‌ها
 • رنگ ورق بیرونی کانکس
 • نوع کف‌سازی و بسترسازی کانکس
 • سیستم فاضلاب
 • فضای سرویس بهداشتی

جنس، کیفیت و نوع ساندویچ پانل جز فاکتورهای مهم و تاثیرگذار بر روی قیمت ساندویچ پانل و در نتیجه قیمت کانکس است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه قیمت ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

جهت اطلاع از قیمت انواع کانکس نگهبانی با توجه به ابعاد و ویژگی‌های مد نظر خود با کارشناسان کیان پانل تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول کانکس نگهبانی

نحوه انتقال کانکس نگهبانی به چه صورت است؟

پس از ثبت سفارش و تولید کانکس مورد نظر، شما می‌توانید کانکس را از درب کارخانه تحویل بگیرید و با استفاده از تریلر به محل اجرای پروژه منتقل کنید، سپس با استفاده از جرثقیل کانکس را بر روی زمین بگذارید.

در صورتی که امکان تردد جرثقیل در محل اجرای پروژه وجود نداشته باشد چگونه می‌توان کانکس نگهبانی تهیه کرد؟

در این صورت شما می‌توانید از روش اجرا در محل استفاده کنید، در این روش تمامی متریال مانند قطعات فلزی و پوشش کانکس را به صورت جداگانه تهیه می‌کنید و به محل اجرای پروژه منتقل کرده و عملیات مونتاژ در آنجا صورت می‌گیرد.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید