کانکس مطبوعاتی

کانکس مطبوعاتی یا همان دکه روزنامه فروشی، یک نوع سازه پیش ساخته کوچک با ساندویچ پانل است که برای فروش روزنامه، مجلات، و سایر محصولات فرهنگی مانند کتاب و نوشت‌افزار در نقاط مختلف شهر، مانند معابر عمومی، پارک‌ها و میادین، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کانکس مطبوعاتی یا کیوسک روزنامه فروشی در ابعاد مختلفی تولید می‌شود. متریال به کار رفته در آن متناسب با آب و هوای منطقه است، همین عامل باعث متغیر بودن قیمت کانکس ها می‌شود.

امروزه با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی از کانکس های مطبوعاتی تنها به عنوان محل فروش روزنامه استفاده نمی‌شود بلکه این کانکس ها به فروشگاه های کوچکی تبدیل شده‌اند و به تمامی امکانات مانند سیستم برق کشی، سیستم گرمایشی وسرمایشی و نور پردازی مجهز هستند.

کانکس مطبوعات

مزایای کانکس مطبوعاتی

استفاده از ساندویچ پانل به جای مصالح سنتی در ساخت کانکس، مزایا و توجیه اقتصادی بیشتری برای کارفرمایان به همراه دارد. در ادامه به چند نمونه از مزایای کیوسک روزنامه فروشی با ساندویچ پانل اشاره می‌کنیم.

قابلیت حمل و نقل

کانکس‌های مطبوعاتی به دلیل ساختار پیش‌ساخته به راحتی قابل حمل و نقل هستند و می‌توان آنها را در مکان‌های مختلف نصب و جابجا کرد.

نصب سریع

نصب کانکس‌های مطبوعاتی بسیار سریع و آسان است و به زمان و تخصص زیادی نیاز ندارد.

دکه روزنامه فروشی

مقرون به صرفه

کانکس‌های مطبوعاتی در مقایسه با ساخت دکه‌های سنتی، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر هستند.

تنوع در طراحی

کانکس‌های مطبوعاتی در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و می‌توان آنها را با توجه به نیاز و سلیقه مشتری طراحی و تجهیز کرد.

امنیت

کانکس‌های مطبوعاتی از مواد مقاوم و درب‌های قفل‌دار ساخته می‌شوند و از نظر امنیتی قابل اعتماد هستند.

عایق‌بندی

کانکس‌های مطبوعاتی معمولا با استفاده از ساندویچ پانل پلی اورتان و یا اکس پی اس تولید می‌شوند به همین دلیل مقاومت بسیار خوبی در برابر نوسانات دمایی، تبادل حرارت و برودت با محیط بیرون دارند. به همین دلیل می‌توان از آنها در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده کرد.

کیوسک روزنامه فروشی

کاربرد کانکس مطبوعاتی

  • فروش روزنامه و مجله: کاربرد اصلی کانکس‌های مطبوعاتی، فروش روزنامه، مجله، و سایر محصولات فرهنگی است.
  • فروش تنقلات و نوشیدنی: برخی از کانکس‌های مطبوعاتی علاوه بر محصولات فرهنگی، تنقلات و نوشیدنی نیز به مشتریان ارائه می‌کنند.
  • ارائه خدمات عمومی: در برخی موارد از کانکس‌های مطبوعاتی برای ارائه خدمات عمومی مانند بلیط فروشی، خدمات مخابراتی، و خدمات گردشگری استفاده می‌شود.
  • اطلاع‌رسانی: کانکس‌های مطبوعاتی می‌توانند به عنوان ابزاری برای اطلاع‌رسانی عمومی و تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرند.
کیوسک روزنامه فروشی

ابعاد کانکس مطبوعاتی

ابعاد کانکس های مطبوعاتی با توجه به کاربرد و مکان قرار گیری آن متفاوت است و به صورت سفارشی نیز قابل تولید می شود اگر متراژ بالا تر از 36 متر مربع(3×12) باشد کانکس در محل اجرا ساخته می شود.

ابعادی که به صورت پیش فرض در کارخانه تولید می شود:

عرض (متر)طول (متر)مساحت (متر مربع)
1.51.52.25
224
2.402.405.76
2.4049.6
2.40614.4
2.40819.2
2.401228.8
339
3412
3618
3824
31236
ابعاد استاندارد کانکس

 ارتفاع سازه نیز از 2.10 تا 2.30 متغیر است، البته بهتر است یک کرسی با اندازه ی 30 سانتی متر برای کیوسک ها در نظر گرفت تا در هنگام بارندگی رطوبت به داخل آن نفوذ نکند.

کانکس روزنامه فروشی با ساندویچ پانل

مشخصات فنی کانکس مطبوعاتی

فاکتورهایی مانند ابعاد، نوع ساندویچ پانل، ضخامت فوم، ضخامت ورق، نوع زیرسازی و شاسی کشی، نوع دیوارپوش و کفپوش جز مشخصات فنی کانکس محسوب می‌شود که شما در هنگام خرید، می‌بایست از آنها اطلاع داشته باشید.

نوع اسکلتدور کلاف یا اسکی
نوع زیرسازیپروفیل قوطی 8×8، 4×8، 12×12

نوع فوم پانلپلی اورتان، اکس پی اس
ضخامت فومپانل دیواری: 3 الی 15 سانتی‌متر
پانل سقفی: 3 الی 10 سانتی‌متر
نوع ورق فلزیگالوانیزه/ آلوزینک
ضخامت ورق0.4- 0.5 میلی‌متر
دانسیته پانلپلی اورتان: 40 Kg/m3
اکس پی اس: 20 Kg/m3
دیوارپوشکناف، گچ برگ، پی وی سی
کفپوشپارکت، لمینت، سرامیک، ورق آلومینیوم، پی وی سی
کف کانکستخته های چوبی چند لایه ضد آب
جنس درب و پنجرهپی وی سی یا آلومینیوم
تجهیزاتحفاظ و نرده آهنی

در مقاله مشخصات فنی ساندویچ پانل می‌توانید تمامی جزئیات و مشخصات مربوط به انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی را مطالعه کنید.

انواع کانکس مطبوعاتی از نظر نما

ساده: اکثر دکه های روزنامه فروشی ظاهری ساده دارند و بدنه خارجی آن ها از ورق گالوانیزه با رنگ الکترو استاتیک ساخته می شود. به علت مقرون به صرفه بودن کانکس مطبوعاتی ساده هنوز پرکاربرد است.

کامپوزیت: نمای بیرونی از کامپوزیت مرغوب با رنگ های متفاوت ساخته شده و ظاهری مدرن و مجلل دارد. این کانکس ها به روزتر هستند و علاوه بر زیبایی مقاوت خوبی دارند.

کانکس مطبوعات

مراحل ساخت کانکس مطبوعاتی

مراحل مونتاژ کانکس مطبوعاتی به صورت کامل در کارخانه انجام می‌شود که شامل مراحل زیر است.

طراحی

اولین قدم در ساخت کانکس، طراحی آن است. در این مرحله، نوع کاربری کانکس، ابعاد، و طرح آن مشخص می‌شود. طراحی کانکس باید با توجه به نیازها و سلیقه مشتری و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که کانکس در آن نصب می‌شود، انجام شود.

تهیه مصالح

پس از نهایی شدن طرح، مصالح مورد نیاز برای ساخت کانکس تهیه می‌شود. مصالح مورد استفاده در ساخت کانکس شامل تیرآهن، پروفیل، ورق فلزی، ساندویچ پانل، تجهیزات جانبی مانند درب، پنجره، و سیستم روشنایی است.

ساخت اسکلت

اسکلت کانکس با صورت دورکلاف و یا اسکی با استفاده از تیرآهن‌های نمره 14، 16، 18 یا 20 اجرا می‌شود. اسکلت باید به گونه‌ای باشد که بتواند وزن کانکس و بارهای وارده بر آن را تحمل کند. زیرسازی ساندویچ پانل نیز با استفاده از انواع پروفیل قوطی 8×8، 4×8، 12×12، نبشی و لوله انجام می‌شود.

نصب دیوارها و سقف

دیوارها و سقف کانکس از ورق‌های فلزی یا ساندویچ پانل ساخته می‌شود. ساندویچ پانل‌ها عایق‌های حرارتی و صوتی هستند که به حفظ دمای داخل کانکس و جلوگیری از ورود صدا به داخل آن کمک می‌کنند.

نصب درب و پنجره

در این مرحله، درب و پنجره‌های کانکس نصب می‌شوند. درب و پنجره‌ها باید از نظر امنیتی قابل اعتماد باشند و به عایق‌بندی کانکس کمک کنند.

نصب تجهیزات

در این مرحله، تجهیزات جانبی کانکس مانند سیستم روشنایی، سیستم تهویه، و سیستم سرمایش و گرمایش نصب می‌شوند.

قیمت کیوسک مطبوعاتی

قیمت کانکس مطبوعاتی

قیمت کانکس ها با توجه به متراژ، ابعاد، متریال به کاررفته و ارتفاع آن، تعیین می شود که اندازه ها سفارشی و متغیر است. برای اطلاع از قیمت کانکس ها با تیم فروش و پشتیبانی کیان پانل تماس حاصل نمایید.

برق کیوسک روزنامه فروشی به چه صورت تامین می‌شود؟

صاحبین کانکس مطبوعاتی می‌توانند با مراجعه به اداره برق یک انشعاب برق با کنتور تک فاز با برق 220 ولت شهری از اداره برق دریافت کنند و برق سیستم گرمایشی، سرمایشی، یخچال و روشنایی کانکس را تامین کنند.

آیا امکان تعمیر کانکس مطبوعاتی وجود دارد؟

با توجه به اینکه کانکس های روزنامه فروشی در فضای پرتردد قرار می‌‎گیرند احتمال آسیب به بدنه کانکس وجود دارد اما امکان تعویض یا تعمیر سطحی پانل با هزینه پایین وجود دارد.

طول عمر کانکس روزنامه فروشی چه قدر است؟

از آن جایی که این سازه‌ها با استفاده از ساندویچ پانل تولید می‌شوند طول عمر مفید آن‌ها بین 15 الی 20 سال است.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید