ساندویچ پانل یک رو ورق یک رو فویل، کاغذ یا نایلون

ساختار اصلی ساندویچ پانل‌ها از دو لایه ورق فلزی و یک لایه فوم عایق تشکیل شده است. در این بین برخی از انواع ساندویچ پانل‌ها با ساختاری متفاوت از پنل‌های معمولی و به صورت ساندویچ پانل یک رو ورق یک رو فویل، کاغذ یا نایلون تولید می‌شوند.

انواع ساندویچ پانل یک رو ورق شامل ساندویچ پانل یک رو ورق یک رو فویل، یک رو ورق یک رو نایلون، یک رو ورق یک رو کاغذ است.

ساندویچ پانل‌هایی که با ساختاری متشکل از دو لایه ورق فلزی تولید می‌شوند، معمولا برای فضاهای رو باز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آن‌جایی که این پنل‌ها به صورت مستقیم در معرض بارش برف و باران و تغییرات شرایط جوی قرار دارند می‌بایست از مقاومت بالاتری برخوردار باشند.

ساندویچ پانل یک رو ورق یک رو فویل

انواع ساندویچ پانل یک رو ورق

ساندویچ پانل با ساختار یک رو ورق معمولا به عنوان دیوارهای ثانویه و برای فضاهایی که در داخل محیط‌های سرپوشیده اجرا می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال ساخت سردخانه‌ها و کلین روم اغلب در داخل یک فضای سربسته انجام می‌شود و به عنوان یک سازه دوم محسوب می‌شوند که در داخل یک سازه اصلی اجرا می‌شوند و می‌توان از ساندویچ پانل یک رو ورق برای ساخت آن استفاده کرد.

در ساندویچ پانل یک رو ورق، یک سمت پانل پوشش فلزی دارد و طرف دیگر پانل پوششی از جنس فویل، نایلون یا کاغذ دارد. عایق مورد استفاده در این پانل ها نیز از جنس فوم پلی اورتان، اکس پی اس و یا پشم سنگ است.

کارفرمایان برای کاهش هزینه‌های تهیه مصالح و متریال از ساندویچ پانل‌های یک رو ورق متناسب با نوع کاربری خود استفاده می‌کنند. برای کاربری‌هایی مانند سردخانه یا کلین روم جهت پوشش سقف و دیوار می‌توان از ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق استفاده کرد.

توجه داشته باشید برای کاربری‌هایی که الزامات بهداشتی خاصی باید در محیط رعایت شود مانند سوله‌های مرغداری، سالن‌های پرورش قارچ، سردخانه و یا کلین روم سمت ورق فلزی ساندویچ پانل‌ به طرف داخل سازه قرار می‌گیرد.

ورق فلزی در برابر نفوذ و رشد میکروب‌ها مقاوم است و قابلیت تمیز کردن و شستشو  نیز دارد. اما در برخی از انواع کاربری‌ها مثل سوله‌های تولیدی، صنعتی و یا انبار که الزامات بهداشتی خاصی مد نظر نیست از ساندویچ پانل‌ های سقفی یک رو ورق نیز استفاده می‌کنند.

در این نوع کاربری‌ها سمت ورق فلزی پانل در پانل سقفی به سمت بیرون سازه قرار می‌گیرد و سمت فویل‌دار به طرف داخل سازه قرار می‌گیرد.

ورق فلزی تمامی ساندویچ پانل‌های یک رو ورق از جنس ورق گالوانیزه، آلوزینک و یا آلومینیوم است.

مشخصات و ویژگی ورق‌های فلزی ساندویچ پانل را در مقاله انواع ورق ساندویچ پانل مطالعه کنید.

فوم مورد استفاده در این پانل‌ها نیز بسته به نوع کاربری پروژه از جنس فوم پلی اورتان کندسوز یا نسوز، فوم اکس پی اس یا پشم سنگ است.

ساندویچ پانل یک رو ورق یک رو فویل

از این نوع پنل‌ها هم به عنوان پنل‌های سقفی و هم به عنوان پنل‌های دیواری استفاده می‌شود. در صورت استفاده به عنوان ساندویچ پانل دیواری، ورق فلزی به سمت داخل سازه و روکش فویل به سمت بیرون سازه قرار می‌گیرد. به عنوان ساندویچ پانل سقفی طرف داخلی سازه، فویل است و طرف بیرونی ورق فلزی است که به سمت بیرون سازه قرار می‌گیرد.

ساندویچ پانل یک رو ورق یک رو فویل

ساندویچ پانل یک رو ورق یک رو نایلون

ساندویچ پانل‌ های یک رو ورق یک رو نایلون نیز در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و سقفی تولید می‌شوند. به عنوان پنل دیواری، ورق فلزی به سمت داخلی سازه و روکش نایلونی به سمت بیرون سازه قرار می‌گیرد. به عنوان ساندویچ پانل سقفی، ورق فلزی پانل به سمت بیرون سازه و روکش نایلونی به سمت داخل قرار می‌گیرد.

این پانل‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به پنل‌های یک رو ورق یک رو فویل، یا یک رو ورق یک رو کاغذ دارند.

ساندویچ پانل یک رو ورق یک رو کاغذ

پنل‌های یک رو ورق یک رو کاغذ نیز هم به عنوان پوشش دیوار و هم به عنوان پوشش سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما پانل‌هایی با پوشش یک رو ورق یک رو کاغذ دوام کمتری نسبت به پانل‌های یک رو ورق یک رو فویل دارند.

ساندویچ پانل بدون ورق فلزی

  • ساندویچ پانل دو رو فویل
  • ساندویچ پانل دو رو نایلون
  • ساندویچ پانل دو رو کاغذ

این پنل‌ها بدون هیچ پوششی از جنس ورق فلزی تولید می‌شوند و تنها یک ساختار ساندویچی و 3 لایه با پوششی از فویل، کاغذ و یا نایلون دارند. این مصالح به عنوان عایق‌بندی دیوار یا کف در انواع کاربری‌ها  مورد استفاده قرار می‌گیرند. فوم به کار رفته در این پنل‌ها از جنس فوم پلی اورتان، اکس پی اس و یا پشم سنگ است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از مشخصات انواع فوم ساندویچ پنل به آدرس صفحه لینک شده مراجعه نمایید.
پانل دو رو فویل
نمونه پانل دو رو فویل

پنل‌های دو رو فویل، دو رو نایلون یا دو رو کاغذ لبه‌هایی از جنس نر و مادگی ندارند و شیت‌ها به صورت ساده در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و توسط سیم مفتول یا چسب پلی اورتان مهار می‌شوند. همچنین می‌توان از پوشش‌هایی از جنس تایل یا شیت برای ایجاد نما و زیبایی ظاهری دیوارهای عایق استفاده کرد.

ساندویچ پانل دو رو نایلون
نمونه پانل دو رو نایلون

از ساندویچ پانل‌های دو رو نایلون یا دو رو فویل به عنوان ایزولاسیون و عایق در کف سردخانه‌ها استفاده می‌شوند. بعد از بتن ریزی (بتن مگر) از پنل‌های دو رو نایلون یا دو رو فویل 5 سانتی یا 10 سانتی در کف استفاده می‌کنند. اما پنل‌های دو رو کاغذ مقاومت کمتری در برابر رطوبت دارند؛ پوشش رویی و زیرین این پنل‌ها از جنس کاغذ کرافت است به همین دلیل در موارد محدودی برای کف سردخانه‌ها استفاده می‌شوند.

بین پوشش‌های نایلون‌، کاغذ یا فویل تفاوتی در میزان عایق بودن وجود ندارد، اما دوام فویل بهتر از کاغذ است. به صورت کلی از هر 3 نوع پنل جهت عایق‌کاری دیوار و کف استفاده می‌شود.

پانل دو رو نایلون

عوامل موثر بر کاهش قیمت ساندویچ پانل

استفاده از ساندویچ پانل‌های یک رو ورق تاثیر بسیار زیادی در کاهش قیمت ساندویچ پانل دارد. علاوه بر این در صورت امکان، با توجه به نوع کاربری پروژه و صلاحدید مهندسین کاهش ضخامت فوم از 5 سانتی‌متر به 4 سانتی‌متر و کاهش ضخامت ورق از 0.5 به 0.4 میلی‌متر نیز می‌تواند در کاهش قیمت ساندویچ پانل تاثیرگذار باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با نصب ساندویچ پانل یک رو ورق و یا استعلام قیمت ساندویچ پانل یکرو ورق از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید. همچنین شما می‌توانید سوالات و یا تجربیات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

به این صفحه امتیاز دهید

مطالب مشابه

۱ دیدگاه تا این لحظه

babi

نوشته شده در 9:53 ق.ظ - 2023-12-24

Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you’re a great author.
I will ensure that I bookmark your blog and will come back very soon. I want to encourage you to definitely
continue your great writing, have a nice weekend!

پاسخی بگذارید