سوله مرغداری+ قیمت و مراحل ساخت

سوله مرغداری نوعی سازه فلزی است که برای پرورش مرغ‌های گوشتی یا تخم گذار و سایر طیور مانند بوقلمون، اردک و غاز استفاده می‌شود. برای پوشش دیوار و سقف سوله مرغداری از ساندویچ پنل استفاده می‌شود. ساندویچ پنل به دلیل عایق بودن و قابلیت شستشو بهترین گزینه جهت اجرای انواع سوله مرغداری است.

به دلیل اینکه سوله مرغداری محل پرورش موجودات زنده است متریالی که برای ساخت این سوله به کار می‌رود باید قابلیت شستشو داشته باشد و در برابر تبادل انرژی گرمایی و سرمایی با محیط بیرون به صورت عایق عمل کند.

ساندویچ پانل پلی اورتان یکی از بهترین انواع پانل هاست که بیشترین میزان مقاومت در برابر حرارت و رطوبت را دارد، به همین دلیل بهترین گزینه جهت ساخت سوله مرغداری محسوب می‌شود.

انواع سوله مرغداری

کاربرد سوله مرغداری

سوله های مرغداری به منظور پرورش و نگهداری مرغ ها برای تولید گوشت و تخم گذاری استفاده می‌شود. با استفاده از سوله مرغداری، بهره وری اقتصادی در تولید گوشت و تخم گذاری افزایش می‌باید. زیرا شرایط بهینه برای رشد و توسعه مرغان فراهم می‌شود.

کاربرد های اصلی سوله سبک مرغداری عبارتند از :

 • پرورش مرغ های گوشتی: سوله مرغداری به عنوان محیطی مناسب برای رشد و پرورش مرغ های گوشتی به کار می رود. این سیستم اجازه می‌دهد تا شرایط محیطی مانند دما، تهویه و نوردهی به نحوی تنظیم شوند که مرغان رشدی سالم داشته باشند.
 • پرورش مرغ های تخم گذار: همچنین از سوله‌ های مرغداری برای پرورش مرغ های تخم گذار استفاده می‌شود. این سیستم امکان فراهم آوردن شرایط مساعد برای تولید تخم گذاری را فراهم می‌کند.
سوله سبک مرغداری
نمونه عکس سوله مرغداری

مزایای سوله مرغداری با ساندویچ پانل

از آن جایی که سوله پرورش طیور فضایی برای نگهداری جانداران زنده است باید از مصالحی ساخته شده باشد که کیفیت و عملکرد بالایی داشته باشد و همچنین از نظر بهداشت و تهویه مناسب باشد. برخی از موارد مهم در انتخاب متریال مناسب شامل موارد زیر است :

 • مقاوم در برابر تبادل حرارتی و رطوبتی
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • افزایش سرعت ساخت و ساز
 • کاهش هزینه های اجرای پروژه
 • وزن کم مصالح و حمل و نقل راحت
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • مقاوم در برابر شرایط آب‌وهوایی نامساعد
 • نصب و اجرا توسط یک تیم حرفه‌ای از نصابان

اطلاعات بیشتر در این زمینه را می‌توانید در مقاله ساخت سوله با ساندویچ پانل مطالعه کنید.
سالن مرغداری مدرن

کف سالن مرغداری

کف سالن مرغداری نقش مهمی در بهداشت، راحتی و بهره وری محیط مرغداری دارد. برخی از موارد مهم در انتخاب کف سالن شامل موارد زیر می شود :

غیر لغزنده و مقاوم

کف سالن مرغداری باید از جنسی باشد که اصطکاک کافی داشته باشد و امکان حرکت آسان را برای طیور فراهم کند. همچنین باید مقاومت کافی در برابر فشار ناشی از فعالیت مرغان داشته باشد.

شستشو آسان و ضد جذب

مواد کف باید به راحتی قابل شستشو باشد و از جذب آب و مواد آلوده جلوگیری کند. این ویژگی از نظر بهداشتی بسیار حائز اهمیت است.

ضد باکتریال

مواد ساختمانی کف سالن مرغداری باید دارای خصوصیت ضد باکتریال باشد تا به حفظ بهداشت محیط کمک کند و از گسترش بیماری جلوگیری کند.

سالن مرغداری مکانیزه

نصب و اجرای سوله مرغداری

نصب و اجرای سوله مرغداری شامل طراحی نقشه، اجرای فونداسیون، اجرای اسکلت و زیرسازی فلزی سوله، نصب و اجرای ساندویچ پانل سقفی، دیواری و در نهایت درزبندی و آب‌بندی پانل هاست.

چهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به صفحه نصب و اجرای ساندویچ پانل مراجعه نمایید.
سالن مرغداری ساندویچ پانل

هزینه ساخت سوله مرغداری

هزینه سوله مرغدای به عوامل متعددی بستگی دارد و متغیرهای زیادی در آن تاثیر دارند مانند :

 • اندازه و ابعاد سوله مرغداری: اندازه و ابعاد مرغداری تاثیر مستقیم بر هزینه ساخت دارد. مرغداری های بزرگتر ابعاد بزرگتر دارند، درنتیجه  به بودجه بیشتری نیاز دارند.
 • مکان و شرایط زمین: مکان قرار گیری سوله به شرایطی مانند سطح زمین، تراز، کیفیت خاک، دسترسی به آب و برق نیازمند است.
 • سیستم های بهداشتی و امنیتی : نصب سیستم های بهداشتی و امنیتی هزینه‌های اضافی ایجاد می کند.
 • نوع اسکلت سوله: تیر ورقی یا lsf، معمولا هزینه ساخت سوله تیر ورق به دلیل وزن بیشتر نسبت به سوله lsf گران‌تر است.

همان طور که میدانید قیمت ساخت سوله به صورت کیلویی در هر متر مربع محاسبه می‌شود. جهت دریافت اطلاعات بیشتر از قیمت ساخت سوله بر اساس ابعاد و متراژ پروژه خود می‌توانید با تیم فنی و پشتیبانی کیان پانل تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول سوله مرغداری

حداقل و حداکثر ابعاد سوله مرغداری چه قدر است؟

حداقل ابعاد سوله مرغداری به عوامل مختلفی مانند نوع مرغ، تعداد مرغ، ظرفیت قفس، تعداد قفس و سیستم های مورد استفاده در آن بستگی دارد. به طور کلی، حداقل عرض سوله مرغداری باید 14 متر و حداقل طول آن باید 66 متر باشد. این ابعاد برای نگهداری 15000 مرغ تخمگذار کافی است.
حداکثر ابعاد سوله مرغداری نیز به عوامل مشابهی بستگی دارد. به طور کلی، حداکثر عرض سوله مرغداری باید 18 متر و حداکثر طول آن باید 90 متر باشد. این ابعاد برای نگهداری 20000 مرغ تخمگذار کافی است.

نکات مهم در طراحی سوله مرغداری کدام اند؟

در طراحی سوله مرغداری باید نکات مختلفی مانند موارد زیر را در نظر گرفت:
تهویه مناسب سوله
نور مناسب سوله
سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب
سیستم جمع آوری و دفع فضولات
ایمنی سوله

آیا نیاز به اخذ مجوز برای ساخت سوله مرغداری است؟

برای ساخت سوله مرغداری، باید مجوزهای لازم از سازمان های مربوطه مانند جهاد کشاورزی، محیط زیست و شهرداری اخذ شود.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید