سوله ورزشی

سوله ورزشی یک سازه پیش ساخته با ابعاد بزرگ و دهانه عریض است که جهت انجام فعالیت‌های مختلف ورزشی طراحی و اجرا می‌شود. این سازه ها معمولاً دارای ابعاد و اشکال مختلفی هستند و بسته به نوع ورزش مورد نظر، طراحی و ساخته می شوند.

استفاده از سوله پانلی، سرعت ساخت‌وساز را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد و شما یک سوله ورزشی 1000 متری را می‌توانید در مدت زمان یک ماه اجرا کنید و به مرحله بهره‌برداری برسانید. اما ساخت همین سوله با استفاده از مصالح سنتی مانند آجر وسیمان حداقل 2 ماه زمان بر خواهد بود.

علاوه بر این استفاده از ساندویچ پانل به عنوان یک عایق، تعادل دمایی محیط داخلی را حفظ کرده و در فصل گرما یا سرما از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کند. برای پوشش دیوار و سقف سوله ‌های ورزشی معمولا از ساندویچ پانل پلی اورتان یا اکس پی اس به همراه ورق گالوانیزه استفاده می‌شود.

سوله ورزشی

یکی از مزایای اصلی ساخت سوله ورزشی این است که شما می‌توانید در یک فضای بزرگ، یک مجموعه چند منظوره با فعالیت‌های ورزشی مختلف را ایجاد کنید.

از سازه پیش ساخته ورزشی برای انجام فعالیت ورزشی مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال، هندبال، کشتی، ژیمناستیک، تکواندو، کاراته و غیره و نگهداری تجهیزات و وسایل ورزشی استفاده می‌شود.

استانداردهای سوله ورزشی

از استانداردهای اولیه برای ساخت سالن‌های ورزشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تفکیک فضا: با استفاده از پارتیشن بندی‌ داخلی باید فضاهایی برای انجام نرمش و آمادگی‌های قبل از ورزش، فضای رختکن برای تعویض لباس و قرار دادن وسایل، فضایی برای انجام معاینات پزشکی و سرویس بهداشتی در نظر گرفته شود.
 • ابعاد: ابعاد سوله ورزشی باید متناسب با نوع ورزشی که در آن انجام می‌شود، باشد. به عنوان مثال، طول زمین والیبال 18 متر و عرض آن 9 متر است، و طول زمین فوتسال 48 متر و عرض آن 25 متر است.
 • استحکام: سوله ورزشی باید از نظر استحکام و مقاومت در برابر بارهای برف و باد و زلزله، به طور کامل استاندارد باشد.
 • تهویه: تهویه مناسب سوله ورزشی برای سلامتی ورزشکاران و تماشاگران ضروری است.
 • سیستم گرمایش و سرمایش: سوله ورزشی باید به سیستم گرمایش و سرمایش مناسب مجهز باشد.
 • ارتفاع سوله: از دیگر استانداردهای مهمی که باید در ساخت سالن‌ های ورزشی رعایت شود، میزان ارتفاع سوله است که باید حداقل در حدود 9.1 متر در نظر گرفته شود.
 • نور محیط: علاوه بر این میزان نور محیط که نباید به صورت خطی و عمود بر صورت ورزشکاران تابیده شود. همچنین جهت تهویه هرچه بهتر هوا می‌بایست ارتفاع پنجره‌ها حداقل 90 سانتیمتر در نظر گرفته شود.
 • متریال سازه: از آن جایی که پوشش دیوار و سقف این سوله‌ها با استفاده از ساندویچ پانل اجرا می‌شود، این سازه‌ها به صورت پیش فرض در برابر حرارت، رطوبت و صوت عایق هستند.
اجزای سوله ورزشی

ابعاد سوله ورزشی

نوع ورزشنوع کفپوشابعاد زمین
والیبالکفپوش پلی اورتان18×9
بسکتبالچوب افرا با ساختار فشرده و محکم28×15
فوتسالکفپوش پلی اورتان با زیره لاستیکی25×15- 42×25 -18×25
کشتیکفپوش تاتامی یا فومی8×12
ژیمیناستیککفپوش تاتامی یا پلی اورتان12×12
تکواندوکفپوش تاتامی یا فومی12×12
بدمینتونکفپوش لاستیکی13.40×6.10
کاراتهکفپوش تاتامی یا فومی12×12
بدنسازیکفپوش تاتامی یا فومی110 الی 150 متر مرع
ابعاد زمین بازی های مختلف ورزشی

مزایای سوله ورزشی با ساندویچ پانل

ساخت سوله ورزشی با ساندویچ پانل مزایای بسیار زیادی برای کارفرمایان، سازندگان و حتی کاربران پروژه به همراه دارد.

 • سرعت در ساخت و ساز
 • قیمت مناسب و ارزان
 • مقاومت مکانیکی بالا
 • عایق بندی حرارتی و رطوبتی
سوله ورزشی

مشخصات فنی سوله ورزشی

انتخاب نوع ساندویچ پانلی که برای ساخت انواع سوله ورزشی استفاده می‌شود بسته به موقعیت جغرافیایی پروژه و نیاز کارفرمایان متفاوت است. اما به صورت کلی برای پوشش دیوار این سازه‌ها از ساندویچ پانل دیواری و برای پوشش سقف از ساندویچ پانل سقفی استفاده می‌شود.

اسکلت سوله‌های ورزشی معمولا به روش خرپایی یا تیر ورقی ساخته می‌شود. معمولا برای دهانه‌هایی با عرض بیش از 20 متر از روش خرپایی و استفاده از ورق گالوانیزه با ضخامت کم جهت سبک سازی سوله استفاده می‌شود.

در جدول زیر به صورت موردی به مشخصات فنی متریال ساخت سالن ورزشی اشاره کردیم.

نوع ساندویچ پانلساندویچ پانل دیواری و سقفی
نوع فومپلی اورتان- اکس پی اس
نوع ورقآلوزینک- گالوانیزه- آلومینیوم
ضخامت فومپانل دیواری 3الی 5 سانتی‌متر
پانل سقفی 4 الی 8 سانتی‌متر
ضخامت ورق0.4 الی 0.7 میلی‌متر
دانسیته فومفوم پلی اورتان: 40 kg/m3
فوم اکس پی اس: 20 kg/m3
اطلاعات فنی ساندویچ پانل برای ساخت سوله ورزشی
سوله ورزشی

سوله ورزشی با سقف قوسی

در بسیاری از موارد سوله‌های ورزشی را به صورت قوسی UBM می‌سازند. اجرای این سوله‌ها با استفاده از ورق فلزی قوسی با ضخامت بالا انجام می‌شود و نیازی به اسکلت و زیرسازی خاصی ندارد.

طراحی این سوله‌ها به این گونه است که از زمین به صورت قوسی اجرا می‌شوند. ساخت سوله به این روش علاوه بر ایجاد یک ظاهر جذاب و زیبا سبب سبک سازی اسکلت سوله در دهانه و ارتفاع زیاد می‌شود.

نوع دیگری از سوله‌های ورزشی هستند که تنها سقف آن‌ها به شکل قوسی اجرا می‌شود. در این سوله‌ها استراکچر و اسکلت سازه به شکل قوسی طراحی می‌شود و هنگام جایگذاری پنل‌های سقفی قسمت ورق زیرین پنل‌ها را با ایجاد یک شیار و چاک تا حدودی خم کرده و به زیرسازی متصل می‌کنند.

سقف‌های قوسی شکل به صورت کلی اجرای سخت‌تری نسبت به سقف‌های هشتی شکل دارد و متراژ مصرفی پانل‌های سقفی نیز بیشتر خواهد شد.

سوله ورزشی

مراحل ساخت سوله ورزشی

ساخت سالن‌های ورزشی چند منظوره معمولا شامل چند مرحله اصلی است. در ادامه مراحل ساخت یک سوله ورزشی را بررسی می‌کنیم.

طراحی نقشه

در این مرحله، نیازهای ورزشی مشتریان مورد بررسی قرار می گیرد و بر اساس آنها طرح و نقشه ساخت سوله تهیه می شود. عواملی مانند اندازه، شکل، جنس و تجهیزات مورد نیاز سوله در این مرحله مشخص می شوند.

اجرای اسکلت و زیرسازی

در این مرحله، بر اساس ابعاد دهانه و ارتفاع سوله از نوع تیر ورق یا خرپا اجرا می‌شود. این مرحله شامل نصب و اتصال قطعات فلزی مانند ستون‌های اصلی، وال پست، استرات، گیرت، نصب انواع قوطی و پروفیل ساندویچ پانل است.

نصب پوشش دیوار و سقف

در این مرحله ساندویچ پانل های دیواری و سقفی با استفاده از پیچ‌ نصب ساندویچ پانل و فیتر به زیرسازی متصل می‌شوند.

آب‌بندی و درزبندی پانل‌ها

در این مرحله متعلقات و ملزومات نصب ساندویچ پانل مانند انواع ورق فلاشینگ تاج، زیر تاج، نبشی، کنار و زیر پنجره، آبچکان و غیره با استفاده از پیچ‌های سرعدسی متصل می‌شوند.

در نهایت حفرات، درزها و فواصل بین پانل‌ ها با استفاده از چسب مخصوص پلی اورتان هوابندی و درزبندی می‌شوند.

تکمیل و تزئینات

در این مرحله، کارهای داخلی و خارجی سوله انجام می شود. این شامل دیوارپوش و کفپوش داخلی، سیستم‌های ایمنی، تجهیزات روشنایی، سیستم‌ تهویه، و سایر تجهیزات ممکن است که برای تکمیل و تزئین سوله لازم می شود.

با اتمام این مراحل، سالن ورزشی آماده استفاده خواهد بود. هر مرحله ممکن است نیاز به مدت زمان و هزینه متفاوتی داشته باشد، به علاوه با توجه به شرایط محلی و نیازهای خاص، مراحل می توانند متفاوت باشند. بنابراین، همیشه بهتر است با متخصصان مربوطه مشورت کنید تا برنامه ساخت سوله ورزشی شما به درستی انجام شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از جزئیات و نحوه اجرای پانل دیواری و سقفی به صفحه نصب و اجرای ساندویچ پانل مراجعه نمایید.
سوله ورزشی

هزینه ساخت سوله ورزشی

برای ساخت یک سوله با هر نوع کاربری آیتم‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود. ابعاد و متراژ پروژه، نوع متریال به کار رفته، نوع اسکلت، موقعیت جغرافیایی پروژه همگی بر روی قیمت ساخت سوله تاثیرگذار است.

اگر قصد احداث یک سوله ورزشی را دارید حتما با مهندسین تیم فنی کیان پانل تماس حاصل نمایید.

همچنین جهت استعلام قیمت ساندویچ پانل از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.


سوالات متداول سوله ورزشی

ابعاد و اندازه مناسب سوله ورزشی چه قدر است؟

ابعاد و اندازه مناسب سوله ورزشی به نوع فعالیت ورزشی و تعداد نفرات استفاده کننده از آن بستگی دارد. به طور کلی، برای هر نفر باید حداقل 2 متر مربع فضا در نظر گرفته شود.

ارتفاع مناسب سوله ورزشی چه قدر است؟

ارتفاع مناسب سوله ورزشی به نوع فعالیت ورزشی و تجهیزات مورد استفاده در آن بستگی دارد. به طور کلی، ارتفاع سوله ورزشی باید بین 6 تا 10 متر باشد.

هزینه ساخت سالن ورزشی چه قدر است؟

قیمت ساخت سوله به صورت کیلویی در هر متر مربع برآورد می‌شود. شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت دقیق ساخت سوله ورزشی با تیم فنی و پشتیبانی کیان پانل تماس حاصل نمایید.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید