کانکس سرویس بهداشتی

کانکس سرویس بهداشتی یک سازه پیش ساخته با ساندویچ پانل است که دارای یک چشمه یا چند چشمه سرویس بهداشتی یا حمام است. هر واحد سرویس بهداشتی را اصطلاحا یک چشمه می‌گویند. از کانکس سرویش بهداشتی عموما در پروژه‌های عمرانی، ساختمانی و یا اقامتگاه‌های بین جاده‌ای استفاده می‌شود.

کانکس سرویس بهداشتی به دلیل داشتن قابلیت جا به جایی، نصب و اجرای سریع نسبت به مصالح سنتی، به صورت دائم یا موقت در اماکن تفریحی یا اقامتی بین جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کانکس سرویس بهداشتی در ابعاد و اندازه‌های مختلف بر اساس تراکم و جمعیت کاربران در دو نوع راهرو دار و بدون راهرو تولید می‌شوند. در کانکس راهرو دار بخش روشویی و آیینه در داخل راهرو تعبیه می‌شود، اما در کانکس های بدون راهرو، روشویی در داخل هر کابین به صورت مجزا و یا در بیرون از سازه قرار می‌گیرد.

کانکس سرویس بهداشتی ساندویچ پانل معمولا دوام و طول عمر بالاتری دارد و نوع متریال به کار رفته در دیوار و سقف این سازه‌ها اغلب از جنس ساندویچ پانل پلی اورتان و یا اکس پی اس است که در مناطق سردسیر و گرمسیر به عنوان عایق، مقاومت بسیار خوبی در برابر تغییرات دمایی دارد.

در مکان‌هایی که زیبایی ظاهری سازه از اهمیت زیادی برخوردار است از کانکس سرویس بهداشتی طرح کامپوزیت استفاده می‌کنند.

علاوه بر این در مکان‌هایی که امکان جا به جایی سازه وجود دارد از کانکس سرویس بهداشتی چرخ دار (کانکس توالت سیار) استفاده می‌کنند که به راحتی به وسایل نقلیه متصل می‌شود و از یک مکان به مکان دیگر منتقل می‌شود.

کانکس سرویس بهداشتی

در ویدئو زیر می‌توانید یک نمای کلی از امکانات داخلی کانکس سرویس بهداشتی را مشاهده کنید.

انواع کانکس سرویس بهداشتی

انواع مختلف کانکس سرویس بهداشتی با توجه به نیاز، تراکم جمعیت و تعداد چاه فاضلاب طراحی و تولید می‌شود.

کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه

یک کانکس مستقل است که یک چاه فاضلاب دارد و کف آن به صورت یک تکه تولید و نصب می‌شود از این رو کاملا آب بند است و طول عمر بالایی دارد. کانکس تک چشمه برای استفاده یک نفر طراحی شده، جنس این کانکس از ورق گالوانیزه و یا ساندویچ پانل است و معمولا با ابعاد 2*2 متر تولید می‌شود.

کانکس سرویس بهداشتی چند چشمه

در این سازه ها واحدهای سرویس بهداشتی به یکدیگر چسبیده اند و هر کدام درب مجزای خود را دارند. از این مدل کانکس در مکان هایی با تراکم جمعیتی بالا مانند پروژه های عمرانی و اقامتگاه‌های بین جاده‌ای استفاده می‌شود. استفاده از کانکس سرویس بهداشتی چند چشمه سبب کاهش هزینه‌ها نسبت به اجرای چند سازه تک چشمه به صورت مجزا می‌شود و تمامی تاسیسات در یکجا متمرکز می‌شود.

سرویس بهداشتی چند چشمه به صورت کانکس سرویس بهداشتی راهرودار یا بدون راهرو قابل تولید است و بر اساس موقعیت قرارگیری پروژه می‌توان با یک پارتیشن قسمت مردانه و زنانه را از هم جدا کرد.

انواع کانکس سرویس بهداشتی از نظر نوع اسکلت

کانکس های سرویس بهداشتی از نظر نوع شاسی کشی و قطعات فلزی به دو دسته سبک و سنگین تقسیم بندی می‌شوند.

کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه سبک

در این نوع کانکس شاسی و اسکلت از جنس پروفیل قوطی با ابعاد 4*4 است. پوشش دیوار و سقف کانکس از جنس ساندویچ پانل دیواری و سقفی با ضخامت 4 یا 5 سانتی‌متر یا ورق گالوانیزه همراه با عایق پلی استایرن است. دیوارپوش داخلی از جنس pvc یا MDF و کفپوش از جنس سرامیک است.

برق کشی به صورت کامل و لوله‌کشی به صورت روکار از جنس پلیمر و سایر امکانات مانند چینی آلات بهداشتی، شیرآلات و فن تهویه نیز برای کانکس سرویس بهداشتی در نظر گرفته می‌شود.

کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه سنگین

اسکلت و شاسی کانکس های سرویس بهداشتی چند چشمه اغلب از نوع سنگین است. شاسی از جنس تیرآهن دورکلاف نمره 14، 16، 18 و اسکلت از جنس پروفیل قوطی 8*8، 8*4 است. پوشش اصلی دیوار و سقف کانکس از جنس ساندویچ پانل با ضخامت 4 الی 6 سانتی‌متر و یا ورق گالوانیزه رنگ کوره‌ای به همراه فوم پلاستوفوم است.

برای پوشش خارجی بدنه نیز از ورق نمای سایدینگ، ساندویچ پانل، کامپوزیت و یا چوب ترموود استفاده می‌کنند. سیستم برق کشی و لوله کشی این کانکس به صورت کامل و همراه با امکانات داخلی از جمله روشویی، آیینه، سیستم تهویه و شیرآلات به مشتریان تحویل داده می‌شود.

کانکس دو چشمه سرویس بهداشتی

مشخصات فنی کانکس سرویس بهداشتی

کانکس‌های سرویس بهداشتی در ابعاد و طرح‌های مختلف تولید می‌شوند و می‌توان از آنها در مکان‌های مختلف مانند کارگاه‌های ساختمانی، محوطه‌های عمومی، پارک‌ها، ویلاها و … استفاده کرد.

ابعادکانکس تک چشمه: دارای ابعادی در حدود 1.5*1.5 یا 2*2 متر
کانکس دو چشمه: ابعاد حدودی 1.5*2 یا 1.8*2 متر
کانکس چند چشمه: برای استفاده چند نفر طراحی شده و در ابعاد مختلفی تولید می‌شود.
اسکلت و شاسیکانکس سبک: شاسی و اسکلت از جنس قوطی پروفیل 8×8، 8×4، 4×4 
کانکس سنگین: شاسی دور کلاف از جنس تیرآهن نمره 16، 18 یا 20 و اسکلت پروفیل قوطی
نوع پوشش دیوار و سقفورق گالوانیزه با رنگ کوره‌ای به همراه عایق پلاستوفوم/ ساندویچ پانل دیواری و سقفی
نوع ساندویچ پانلپلی اورتان، اکس پی اس، پلی استایرن
ضخامت پانل4 الی 6 سانتی‌متر
نوع ورقگالوانیزه / آلوزینک
ضخامت ورق0.4- 0.5 میلی‌متر
نماورق گالوانیزه طرح سایدینگ، کامپوزیت، چوب ترموود
پوشش داخلیپی وی سی، سرامیک
پوشش کفورق آلومینیوم آجدار، فایبر سرامیک
نوع درب و پنجرهآلومینیوم، PVC، پانلی
تاسیساتمجهز به تاسیسات آب و برق و سیستم برق‌کشی کانکس به صورت روکار با داکت و فیوز مینیاتوری انجام می‌شود. سیستم لوله‌کشی کانکس نیز به صورت روکار با لوله‌های پلیمری انجام می‌شود.
تجهیزاتتوالت فرنگی یا ایرانی، روشویی، آینه، شیرآلات، فن تهویه هوا، سیستم فلاش تانک
مشخصات فنی کانکس سرویس بهداشتی

کاربرد کانکس سرویس بهداشتی

استفاده از کانکس دستشویی سیار بهترین گزینه برای مکان‌هایی است که نیاز به ساخت و ساز سریع با کمترین هزینه را دارند؛ زیرا در صورت استفاده از مصالح سنتی علاوه بر طولانی بودن زمان ساخت، باید هزینه بیشتری صرف تهیه ملات، آجر و سیمان کنید. معمولا از کانکس سرویس بهداشتی در پروژه‌های ساختمانی در کنار کانکس اداری، کارگاهی و مدیریتی استفاده می‌شود.

از کانکس سرویس بهداشتی اغلب در مکان‌های زیر استفاده می‌شود:

 • پارک ها
 • بیمارستان های صحرایی
 • پروژه‌های عمرانی و نفت و گاز
 • رستوران، کافی شاپ
 • معادن و پادگان‌های مرزی
 • فروشگاه‌ها
 • مساجد
 • کمپ ها
 • مناطق زلزله زده
کاربرد کانکس سرویس بهداشتی

مزایای کانکس سرویس بهداشتی

کانکس دستشویی سیار امکان اجرای یک فضای بهداشتی با قیمت مناسب و در کمترین زمان را در اماکن تفریحی، اقامتی و یا پروژه‌های اجرایی فراهم می‌کند. برخی از ویژگی های مهم این کانکس عبارت است از :

ساختار مقاوم

کانکس توالت سیار که با استفاده از ساندویچ پانل تولید شده، در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد مانند بارش شدید برف، باران و طوفان مقاومت خوبی دارد.

عایق بندی حرارتی و رطوبتی

به دلیل استفاده از ساندویچ پانل در ساختار انواع کانکس سرویس بهداشتی، این سازه‌ها در برابر تبادل انرژی حرارتی و رطوبتی با محیط بیرون به شکل عایق عمل می‌کنند.

قابلیت انتقال

یکی از مهمترین ویژگی های این کانکس قابلیت انتقال  سریع آن به مکان مورد نظر است.  نوع چرخدار آن آسان ترین نوع برای جابجایی و انتقال است.

سرعت بالای تولید

قطعات کانکس سرویس بهداشتی به صورت پیش ساخته از قبل تولید شده‌اند، در نتیجه با سرعت در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها به یکدیگر متصل و اجرا می‌شوند.

تهویه مناسب

برخی از کانکس ها دارای سیستم تهویه هوای مصنوعی یا سایر ابزارهایی هستند که برای حفظ شرایط مناسب و جلوگیری از بوی نامطبوع نصب می شود.

حفظ محیط زیست

به دلیل قابلیت حمل و نقل و استفاده مجدد از کانکس، این سازه به حفاظت از محیط زیست و کاهش تخریب منابع طبیعی کمک می‌کند.

نصب و اجرا در کمترین زمان

به توجه به پیش ساخته بودن کانکس سرویس بهداشتی، زمان تولید، نصب و اجرای آن بسیار کوتاه است و حداکثر در مدت زمان 20 روز انجام می‌شود.

کاهش هزینه ساخت و ساز

استفاده از کانکس توالت سیار از نظر قیمت متریال، نصب و اجرا و حمل و نقل هزینه پایین‌تری نسبت به مصالح سنتی مانند آجر و سیمان دارد.

مزایای کانکس سرویس بهداشتی

قیمت کانکس سرویس بهداشتی

اعلام قیمت دقیق برای کانکس سرویس بهداشتی امکان پذیر نیست زیرا هر کدام از انواع کانکس ها ویژگی و امکانات خاص خود را دارند که همگی این موارد در تعیین قیمت کانکس تاثیر بسزایی دارد. از عوامل تعیین کننده قیمت سرویس بهداشتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابعاد و اندازه
 • امکانات داخلی
 • نوع زیرسازی و اسکلت
 • نوع و قیمت ساندویچ پانل
 • شرکت تولید کننده
 • موقعیت جغرافیایی
 • تعداد چشمه ها
کانکس سرویس بهداشتی و حمام

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از قیمت کانکس سرویس بهداشتی و نصب و اجرای آن با کارشناسان فروش و تیم پشتیبانی کیان پانل تماس حاصل نمایید.

امکانات پایه کانکس سرویس بهداشتی شامل چه چیزهایی است؟

روشنایی (لامپ های LED، مهتابی، و یا پنل های سقفی)
تهویه (پنکه، کولر، و یا دریچه های تهویه)
سیستم سرمایش و گرمایش
سیستم آب و فاضلاب (لوله کشی، توالت فرنگی، فلاش تانک، روشویی، و چاه فاضلاب)
کفپوش (سرامیک، موزاییک، و یا اپوکسی)
دیوارپوش (PVC، MDF، و یا سرامیک)
سقف (ورق گالوانیزه، کامپوزیت، و یا ساندویچ پانل)

از کانکس سرویس بهداشتی چند چشمه در چه مکان هایی استفاده می‌شود؟

کارگاه‌های ساختمانی
مناطق تفریحی و گردشگری
مجتمع های تجاری
مناطق محروم
نگهبانی
مدارس
بیمارستان ها
ادارات
نمایشگاه ها
فرودگاه ها

کانکس دستشویی سیار تک چشمه برای چه مکان‌هایی مناسب است؟

باغ ها
ویلاها
استخرها
زمین های ورزشی
پارک ها
کمپینگ ها
کارگاه های کوچک
نگهبانی
دفاتر اداری کوچک
منازل مسکونی

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید