کانکس کارگاهی

کانکس کارگاهی نوعی سازه پیش ساخته است که برای اسکان کارگران در محل پروژه های عمرانی، صنعتی و معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کانکس ها در ابعاد و طرح های مختلف ساخته می‌شوند و می توانند تمام امکانات لازم برای اسکان موقت کارگران را فراهم کنند.

مسئولان پروژه به دو دلیل از کانکس های کارگری برای اسکان استفاده می‌کنند :

 • به دلیل دور بودن محل زندگی نیروهای انسانی از منطقه اجرای پروژه مانند پروژه های نفتی، گاز یا سد سازی که خارج از شهر انجام می شوند.
 • برای ساخت ساختمان های دائمی هزینه زیادی پرداخت می شود. اما کانکس ساندویچ پنل به راحتی قابل حمل بوده و می توان آن را از پروژه ای به پروژه دیگه منتقل کرد و نسبت به سازه های دائمی قیمت کمتری دارد.

یکی دیگر از انواع کانکس هایی که معمولا بر سر پروژه های عمرانی، نفتی و یا راه و ساختمان استفاده می‌شود کانکس اداری است که جهت اسکان کارمندان و پرسنل پروژه های اجرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازه ها اغلب با امکانات رفاهی بیشتری نسبت به کانکس های کارگاهی اجرا می‌شوند.

همچنین بنا به درخواست کارفرمایان می‌توان به صورت مجزا و جداگانه از کانکس سرویس بهداشتی در کنار کانکس کارگاهی استفاده کرد.

کاربرد کانکس کارگاهی

از کانکس ها ی کارگاهی در پروژه ها و صنایع مختلف به عنوان فضای موقت یا دائمی استفاده می‌شود که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • استفاده در پروژه های تولید انرژی از جمله نصب و نگهداری از تجهیزات نیروگاهی
 • استفاده در پروژه های موقت مانند نمایشگاه ها
 • در پروژه‌های وسیع عمرانی و معماری مانند تونل سازی، سد سازی، پل سازی و… استفاده می شود.

انواع کانکس کارگاهی

کانکس های کارگاهی بر اساس نوع شاسی کشی به 2 دسته تقسیم می‌شوند:

کانکس کارگاهی سبک

این نوع کانکس ها در ابعاد کوچک تولید می‌شوند و شاسی کشی و اسکلت آن‌ها از جنس قوطی پروفیل 8×8، 8×4، 4×4 است به همین دلیل وزن بسیار کمی دارند و به آن‌ها کانکس کارگاهی سبک گفته می‌شود.

کانکس کارگاهی سنگین

در ساخت این کانکس ها از آهن آلات سنگین مانند تیرآهن نمره 18 یا 20 استفاده شده است که وزن کلی سازه را افزایش داده و مقاومت فیزیکی بیشتری ایجاد می‌کند.

کانکس های کارگاهی سنگین برای استفاده‌های طولانی مدت در پروژه‌های عمرانی مناسب می باشند. این نوع کانکس‌ ها به دلیل مقاومت قابلیت چندین بار استفاده در پروژه های مختلف را دارند.

کانکس کارگاهی

کانکس کارگاهی ساندویچ پانل

برای اجرای کانکس های کارگاهی اغلب از ساندویچ پانل پلی اورتان استفاده می‌کنند که مقاومت بالایی در برابر تبادلات حرارتی و رطوبتی با محیط بیرون داشته و در نتیجه استقامت بسیار خوبی در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد دارد و می‌توان در شرایط آب و هوایی بسیار گرم یا بسیار سرد از آن استفاده کرد. لازم به ذکر است که این پانل ها از مقاومت فیزیکی بالایی در برابر ضربه و فشار برخوردار می باشند.

همچنین در صورت اتمام پروژه و عدم نیاز می‌توانید این سازه ها را به عنوان کانکس کارگاهی دست دوم به فروش برسانید. ضمن اینکه برای ساخت یک سازه کارگاهی زمان و هزینه ساخت و ساز با مصالح سنتی بسیار بیشتر از سازه پیش ساخته و ساندویچ پانل است.

مزایای کانکس کارگری

از مهم ترین مزایای کانکس کارگاهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • قابلیت حمل و نقل
 • سرعت در نصب و اجرا
 • انعطاف پذیری در استفاده
 • قیمت مناسب نسبت به مصالح سنتی
 • عایق حرارت، برودت و رطوبت
 • سازگار با شرایط آب و هوایی مختلف
کانکس کارگاهی سبک

مشخصات فنی کانکس کارگاهی

مشخصات فنی کانکس های کارگاهی شامل ابعاد کانکس و اطلاعات فنی متریال و اجزای تشکیل دهنده کانکس است. در هنگام خرید انواع کانکس می‌بایست از جزئیات فنی کانکس مورد نظر خود اطلاع داشته باشید. در ادامه به چند مورد از مشخصات فنی کانکس کارگری اشاره می‌کنیم:

جنس بدنهساندویچ پانل که از دو لایه ورق فلزی و یک لایه فوم عایق تشکیل شده است
اسکلتاسکلت از جنس تیرآهن نمره 14، 16، 18، 20
شاسیقوطی پروفیل ابعاد 8×8 – 8×4 -12×12
پوشش داخلیکناف، گچ برگ، pvc
متریال کفتخته چند لایه چوبی
جنس کفپوشسرامیک، پارکت، pvc، آلومینیوم آجدار
درب و پنجرهpvc، آلومینیوم، پانلی
مشخصات فنی کانکس کارگری

محدودیت در اندازه

ابعاد کانکس معمولا محدود است و برای اجرای کانکس‌هایی با ابعاد بیش از 12×3 متر می‌بایست از کانکس های دو قلو استفاده کنید و بعد از انتقال به محل اجرای پروژه کانکس ها را به یکدیگر متصل کنید.

کانکس کارگاهی سنگین

قیمت کانکس کارگری

قیمت این کانکس متاثر از عوامل متعددی است. برخی از عواملی که بر قیمت کانکس کارگری تاثیر می گذارند شامل :

 • ابعاد و ساختار : ابعاد کانکس و ساختار داخلی و خارجی آن از جمله جنس بدنه و تاسیسات داخلی بر قیمت تاثیر می گذارد.
 • محل اجرای پروژه: فاصله محل تولید و نصب کانکس، هزینه حمل و نقل را تعیین می‌کند.
 • نوع متریال: نوع و کیفیت مواد اولیه مانند ورق فولادی، نوع فوم و جزئیات ساختاری بر روی قیمت کانکس تاثیر مستقیم دارد. بنابراین قیمت ساندویچ پانل یکی از عوامل و مهم تاثیرگذار بر روی قیمت کانکس کارگری است.
 • امکانات ثانویه کانکس: این امکانات شامل کابینت، سینک ظرفشویی، گاز، سیستم سرمایشی و گرمایشی است.

توصیه می شود برای دریافت قیمت دقیق و مناسب، با تولیدکنندگان معتبر کانکس تماس حاصل فرمایید تا جزئیات دقیق کار را به شما ارائه دهند.

قیمت کانکس کارگاهی چه قدر است؟

قیمت کانکس کارگاهی به عوامل مختلفی مانند کیفیت و نوع متریال مصرفی، ابعاد، محل اجرای پروژه، نوع زیرسازی، تجهیزات و امکانات آن بستگی دارد.

عمر مفید کانکس کارگاهی چه قدر است؟

عمر مفید کانکس کارگاهی با توجه به کیفیت مصالح و نوع نگهداری از سازه بین 15 الی 20 سال است.

آیا امکان سفارشی سازی کانکس کارگاهی وجود دارد؟

بله، امکان سفارشی سازی کانکس کارگری در بسیاری از شرکت های تولید کننده وجود دارد. می توان با توجه به نیازهای کاربر، کانکس کارگاهی را با ابعاد، تجهیزات و امکانات دلخواه سفارش داد.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید