سوله تیر ورقی + اجزاء سوله

سوله تیر ورقی در دسته سوله های کلاسیک است، که با اتصال ورق‌های فولادی ضخیم به وسیله پیچ و مهره یا جوش دادن، به شکل سازه در می‌آید. این سوله ها یکی از محبوب ترین نوع سوله در ایران و جهان است و به علت انعطاف پذیری و استحکام بالا کاربرد فراوانی دارد.

سوله تیر ورقی چیست؟

سوله تیر ورقی به سوله هایی گفته می‌شود که اسکلت آن‌ها از فولاد سنگین و با ضخامت بالا (6 میلی‌متر تا 3 سانتی‌متر) ساخته می‌شود و پوشش سوله از جنس ورق های فلزی و یا ساندویچ پانل است.

سوله تیر ورقی

کاربرد سوله تیر ورقی

از اسکلت تیر ورقی معمولا برای سوله‌های عریض تا دهانه حتی 100 متر هم استفاده می‌شود اما برای اجرای این دهانه‌ها به ستون‌های میانی جهت مهار بار وارده نیاز است.

علاوه بر این اسکلت تیر ورقی مقاوم‌ترین و مستحکم‌ترین نوع اسکلت فلزی است که برای کاربری‌هایی که از جرثقیل سقفی استفاده می‌کنند مانند سوله‌ های تولید قطعات ماشین آلات سنگین و حتی کارخانه‌های سوله سازی مناسب است. در نتیجه در کاربری‌هایی که از جرثقیل سقفی استفاده می‌کنند به دلیل وزن زیادی که به استراکچر سوله وارد می‌شود نمی‌توان از سوله خرپایی یا سوله LSF استفاده کرد.

سوله با تیر ورق

اجزای اصلی سوله تیر ورقی

اجزای اصلی سوله تیر ورقی شامل قاب سوله است که از تیر و ستون تشکیل شده است. تیرها و ستون‌ها از یک جان (تیغه مرکزی) و 2 بال تشکیل شده‌اند که با اتصالات جوشی به یکدیگر متصل شده‌اند. جان تیر به صورت کاملا صاف و تخت و یا به جهت افزایش مقاومت خمشی اسکلت به صورت موج‌دار طراحی می‌شود.

 1. ستون: ابعاد ستون ها با توجه به مساحت و ارتفاع سوله بستگی دارد.
 2. استرات: اتصال بین قاب های اصلی سوله به وسیله‌ی استرات ها انجام می شود.
 3. رفتر: تیرهای اصلی سقف سوله رفتر نام دارد که به ستون ها متصل می‌شود.
 4. پرلین: تیرهای فرعی (پروفیل z) که در سقف سوله و در راستای طولی با فواصل مشخص از یکدیگر قرار می گیرند.
 5. نبشی فلنج استی: نبشی فلنج استی یا سینه بند یک نوع نبشی است که از پرلین به تیر سقف متصل می‌شود.
 6. بابند: میلگردهای ضربدری شکل که در دیوار و سقف اسکلت سوله اجرا می‌شود.
 7. والپست: ستون نگهدارنده دهانه اول و دهانه آخر که سوله را در برابر باد و زلزله مقاوم می‌کند.
 8. سگراد: عموما از جنس میلگرد است و در سقف سوله از یک پرلین به پرلین بعدی متصل می‌شود.
 9. پوشش دیواره و سقف: در این بخشش همان طور که گفته شد می توان از ساندویچ پانل نیز استفاده کرد.
اجزای سوله تیر ورق

مزایای سوله تیر ورقی

ساختن سوله به روش تیر ورقی چه مزایایی به همراه دارد؟

 • استحکام، پایداری و طول عمر بالای سوله
 • امکان اجرای سوله با دهانه عریض و ارتفاع بلند
 • انعطاف پذیری در طراحی و ساخت
 • امکان استفاده از جرثقیل‌های سقفی
 • اجرت کمتر نصابان سوله تیر ورقی نسبت به سایر سوله‌ها

معایب سوله تیر ورقی

سوله تیر ورقی یکی از قدیمی‌ترین روش های ساخت اسکلت سوله محسوب می‌شود که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این روش میزان بالایی از فولاد و ورق‌های آهنی استفاده می‌شود و با توجه به قیمت آهن هزینه ساخت سوله تیر ورقی نسبت به سوله‌های دیگر بسیار بالاتر است.

مقایسه سوله تیر ورقی با سوله LSF و خرپایی

سوله LSF و سوله خرپایی هر دو جز سوله‌های سبک و کم وزن به شمار می‌روند که با استفاده از ورق گالوانیزه با ضخامت کم در قالب قوطی، لوله و یا دوبل نبشی اجرا می‌شوند.

همچنین به علت مصرف فولاد کمتر نسبت به سوله تیر ورقی تا حدودی ارزان تر هستند، ولی مقاومت و استحکام فیزیکی اسکلت LSF و خرپایی بسیار پایین تر از سوله تیر ورقی است، بنابراین برای سوله‌هایی که نیاز به جرثقیل سقفی دارند مناسب نیست.

اما برای سوله‌های معمولی که نیاز به جرثقیل سقفی ندارند برای کاهش هزینه‌ها بهتر است که از سوله LSF یا خرپایی استفاده کنند.

ضمن اینکه سوله های خرپایی را حداکثر تا دهانه حدودا 20 متر بدون ستون و تا دهانه 30 متر با ستون میانی می‌توان اجرا کرد اما سوله های تیر ورقی به دلیل استحکام بالا تا دهانه 100 متر نیز قابلیت اجرا دارند. استفاده از سوله های تیر ورقی به علت استحکام بالا تر برای کارخانه ها و انبارهای سنگین مناسب تر است.

سوله تیر ورقی

مقایسه سوله تیر ورقی با سوله بتنی

سوله های بتنی دارای وزن، طول عمر و مقاومت بالاتری هستند، اما سرعت ساخت و ساز آن ها بسیار پایین است. هزینه ساخت و ساز سوله های بتنی نسبت به سوله های تیرورقی بیشتر است. سوله های بتنی عایق بندی ضعیف تری دارند.

قیمت سوله تیر ورقی

در قیمت گذاری سوله تیر ورقی عواملی همچون مساحت سوله، عرض و ارتفاع دهانه، ضخامت ورق، نوع جوش‌کاری، هزینه های حمل و نقل، داشتن جرثقیل سقفی تاثیرگذار است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما با کارشناسان و تیم فنی کیان پانل تماس حاصل نمایید.

میانگین 2.7

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید