نصب ساندویچ پانل + 12 ابزار مورد نیاز

نصب ساندویچ پانل همان پیچ کردن پانل ها بر روی زیرسازی فلزی ساختمان یا سازه است. که در نهایت باید به طور کامل ایزوله و آب بند باشد و هیچگونه راه نفوذ آب به داخل سازه وجود نداشته باشد. اما شاید کار نصب برای یک نصاب حرفه ای ساندویچ پنل اینچنین که توضیح دادیم ساده نباشد.

ویدئو مراحل نصب و اجرای پانل ساندویچی
نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل برای یک سوله ی انباری یا خط تولید یا اتاق های تولید دارو و انرژی هسته ای یا یک سردخانه ساندویچ پنلی مجهز به دستگاه های خنک کننده زیر صفر با یکدیگر کاملا متفاوت است.

در این بخش می خواهیم به طور کلی به نحوه نصب و انواع آن بپردازیم. کاری که در عین سادگی هم پر خطر و هم دارای پیچیدگی های فراوانی است.

مراحل اولیه نصب پانل به شرح زیر می باشد. در هر دو حالت نصب برای ساندویچ پنل سقفی و برای پنل دیواری تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به توضیح این تفاوت ها خواهیم پرداخت:

نصب ساندویچ پانل دیواری

مراحل نصب ساندویچ پانل

مراحل نصب ساندویچ پانل دیواری و سقفی به صورت کلی مشابه یکدیگر است اما نیازمند رعایت نکات خاصی است. نصب و اجرای این مصالح پیش ساخته باید به دست یک تیم حرفه‌ای از نصابان ساندویچ پنل انجام شود تا از آسیب به پانل ها جلوگیری شود.

زیرسازی دیوار سازه

قبل از نصب ساندویچ پانل دیواری در حالت افقی یا عمودی، برای زیر سازی از پروفیل فولادی استفاده می شود. پروفیل ها در جهت مخالف نصب پانل های دیواری روی سازه اصلی جوشکاری می شوند. فواصل پروفیل های زیرسازی در حالت استاندارد یک متر در نظر گرفته می شود که سایز پروفیل های مورد استفاده بر اساس بارهای جانبی مانند بار باد منطقه محل اجرا محاسبه می گردد.

زیر سازی سقف سازه

پانل های سقفی معمولا بر روی پرلین ها (Z) در سوله یا روی خرپاها در سازه ی خرپایی نصب می شود.

زیرسازی ساندویچ پانل

نصب فلاشینگ، آبرو، فیتر

ورق فلاشینگ، آبرو و فیتر جزء متعلقات نصب ساندویچ پانل محسوب می‌شوند. از ورق فلاشینگ و فیتر به صورت اختصاصی جهت درزبندی و آب‌بندی پانل‌ ها استفاده می‌شود.

نصب فلاشینگ دیوار

فلاشینگ پنل ساندویچی از ورق گالوانیزه رنگی خم کاری شده تولید می شود که بسته به محل نصب امکان دارد قبل از شروع اجرای پانل های دیواری نصب گردند. فلاشینگ هایی که عموما در فرآیند نصب جهت هوا بندی برای پانل دیواری استفاده می شود عبارتند از : فلاشینگ آبچکان، فلاشینگ کنج، فلاشینگ زیر و دور پنجره و فلاشینگ درب

نصب فلاشینگ سقف

فلاشینگ زیر تاج که معمولا در سقف های دو شیب استفاده می شود. قبل از نصب پانل سقفی جهت درزبندی در تاج سوله اجرا می گردد و بعد از نصب پانل سقفی فلاشینگ تاج جهت درزبندی و آب بندی سقف پروژه اجرا می گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از فرایند ساخت سوله می‌توانید به مقاله ساخت سوله با ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

نصب آبرو

پس از نصب فلاشینگ زیر تاج، آبروهایی (آب راه) از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت حداقل 2 میلیمتر جهت هدایت آب باران جمع آوری شده از سقف در طول سالن مورد اجرا نصب می گردد، که دارای دو نوع آبروی لندنی و آبروی جعبه ای است.

نصب فلاشینگ - پیچ - فیتر - آبرو

نصب پانل سقف

بعد از تهیه نقشه های اجرایی و ابعاد برداری، متراژ طول مورد نیاز هر برگ پانل (شیت پانل) به عنوان سفارش به کارخانه ارسال می گردد. پس از تولید و ارسال ساندویچ پنل، فرآیند نصب آغاز می شود که بعد از نصب فلاشینگ ها و آبروی مورد نیاز نصب پانل در خلاف جهت وزش باد و باران منطقه شروع می شود.

ساندویچ پنل های سقفی دارای یک گام اورلپ هستند که به سادگی روی یکدیگر می نشینند و در محل اورلپ در هر یک متر مربع یک پیچ و یک فیتر پنل ساندویچی (واشر) نصب می گردد که به دلیل جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه می باشد.

نصب ساندویچ پانل سقفی

نصب پانل دیوار

بعد از اجرای زیر سازی فلزی و فلاشینگ های پیش نیاز، اقدام به نصب پانل های دیواری می شود. در محل طلاقی نری و مادگی این مصالح توسط پیچ های شیروانی به پروفیل های زیرسازی متصل می گردند. محل قرارگیری درب و پنجره بعد از برشکاری پانل توسط فلاشینگ های درب و پنجره درزبندی و آب بندی می شوند.

نصب و اجرای کلین روم نیز با استفاده از متعلقات و اکسسوری‌های مخصوصی انجام می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید به مطلب نصب و اجرای کلین روم مراجعه نمایید و در این مورد مطالعه کنید.

لوازم مورد نیاز نصب پانل

 • دریل
 • ساندویچ پانل بر
 • دستگاه جوش
 • سنگ فرز
 • گرد بر
 • چسب پلی یورتان
 • پیچ و فیتر
 • فوم پلی یورتان
 • الکترود
 • صفحه استیل بر
 • کمربند ایمنی
 • کلاه ایمنی
تجهیزات نصب ساندویچ پانل

نحوه محاسبه قیمت نصب پانل

قیمت نصب ساندویچ پانل توسط نصاب ساندویچ پنل عموما بر اساس نقشه های اجرایی، محل اجرای پروژه، فصل اجرای پروژه، دمای منطقه، ابعاد و ارتفاع سالن، تعداد بازشوهای دیوار و سقف، تعداد نورگیرهای سقف و دیوار، مدت زمان کارفرما جهت اجرای پروژه و تعداد نفرات مورد نیاز پروژه تخمین زده می شود.

لازم به ذکر است که آیتم های مختلف اجرای پانل به صورت جداگانه در تعیین هزینه در نظر گرفته می شوند. به طور مثال هزینه زیرسازی ساندویچ پانل، هزینه نصب فلاشینگ، نصب آبرو و نصب پانل سقف و دیوار. به همین دلیل نمی توان قیمت مشخصی را به صورت از پیش تعیین شده جهت نصب ساندویچ پانل اعلام نمود. سوالات متداول نصب ساندویچ پانل


آیا نیاز به تجهیزات خاصی برای نصب ساندویچ پانل دارم؟

بله، برای نصب این مصالح نیاز به تجهیزاتی مانند پیچ و مهره، مته، ساندویچ پنل بر و سایر وسایل مربوطه دارید.

آیا خودم می توانم ساندویچ پنل را نصب کنم یا نیاز به کمک نصاب حرفه ای دارم؟

نصب پانل ممکن است نیاز به مهارت های خاصی داشته باشد. در صورتی که تجربه کافی در این زمینه ندارید، بهتر است از کمک یک نصاب حرفه ای استفاده کنید تا نصب را به درستی انجام دهید.

آیا ساندویچ پانل ها عایق حرارتی خوبی هستند؟

بله، ساندویچ پنل ها به دلیل ساختار خاص خود، عایق حرارتی خوبی دارند و می توانند در کاهش انتقال حرارت و حفظ دمای مطلوب در داخل ساختمان موثر باشند.

میانگین 4.6

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید