نصب ساندویچ پانل

ویدئو مراحل نصب و اجرای ساندویچ پانل
نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل همان پیچ کردن پانل ها بر روی زیرسازی فلزی ساختمان یا سازه است. که در نهایت باید به طور کامل ایزوله و آب بند باشد و هیچگونه راه نفوذ آب به داخل سازه وجود نداشته باشد. اما شاید کار نصب برای یک نصاب حرفه ای ساندویچ پانل هم اینچنین که توضیح دادیم ساده نباشد.

نصب ساندویچ پانل سقفی و دیواری

نصب ساندویچ پانل برای یک سوله ی انباری یا خط تولید یا اتاق های تولید دارو و انرژی هسته ای یا یک سردخانه ساندویچ پانلی مجهز به دستگاه های خنک کننده زیر صفر با یکدیگر کاملا متفاوت است. اما سوال اینجاست آیا هر نصابی توانایی نصب و به پایان رساندن چنین سازه هایی را دارد یا خیر؟!

فرآیند نصب پانل بستگی به نوع سوله، ساختمان یا کانکس مورد نظر دارد که در هر کدام از انواع ساختمان پیش ساخته مراحل نصب متفاوت است. در این بخش می خواهیم به طور کلی به نحوه نصب و انواع آن بپردازیم. کاری که در عین سادگی هم پر خطر و هم دارای پیچیدگی های فراوانی است.

مراحل اولیه نصب پانل به شرح زیر می باشد. در هر دو حالت نصب برای ساندویچ پانل سقفی و برای ساندویچ پانل دیواری تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به توضیح این تفاوت ها خواهیم پرداخت:

نصب ساندویچ پانل دیواری

مراحل نصب ساندویچ پانل

زیرسازی ساندویچ پانل دیواری

قبل از نصب ساندویچ پانل دیواری در حالت افقی یا عمودی، برای زیر سازی از پروفیل فولادی استفاده می شود. پروفیل ها در جهت مخالف نصب پانل های دیواری روی سازه اصلی جوشکاری می شوند. فواصل پروفیل های زیرسازی در حالت استاندارد یک متر در نظر گرفته می شود که سایز پروفیل های مورد استفاده بر اساس بار باد منطقه محل اجرا محاسبه می گردد.

زیر سازی ساندویچ پانل سقفی

پانل های سقفی معمولا بر روی پرلین ها (Z) در سوله ها یا روی خرپاها در سازه های خرپایی نصب می شود. در هنگام نصب جهت جلوگیری از نفوذ آب و نزولات آسمانی از فیتر و پیچ جهت درزبندی در محل اورلپ های پانل های سقفی استفاده می شود.

زیرسازی ساندویچ پانل

نصب فلاشینگ، آبرو، فیتر

نصب فلاشینگ پانل دیواری

فلاشینگ ساندویچ پانل از ورق گالوانیزه رنگی خم کاری شده تولید می شود که بسته به محل نصب امکان دارد قبل از شروع اجرای پانل های دیواری نصب گردند. فلاشینگ هایی که عموما در فرآیند نصب جهت هوا بندی برای پانل دیواری استفاده می شود عبارتند از : فلاشینگ آبچکان، فلاشینگ کنج، فلاشینگ زیر و دور پنجره و فلاشینگ درب

نصب فلاشینگ پانل سقفی

فلاشینگ زیر تاج که معمولا در سقف های دو شیب استفاده می شود. قبل از نصب پانل سقفی جهت درزبندی در تاج سوله اجرا می گردد و بعد از نصب پانل سقفی فلاشینگ تاج جهت درزبندی و آب بندی سقف پروژه اجرا می گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از فرایند ساخت سوله می‌توانید به مقاله ساخت سوله با ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

نصب آبرو

پس از نصب فلاشینگ زیر تاج، آبروهایی (آب راه) از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت حداقل 2 میلیمتر جهت هدایت آب باران جمع آوری شده از سقف در طول سالن مورد اجرا نصب می گردد، که دارای دو نوع آبروی لندنی و آبروی جعبه ای می باشد.

نصب فلاشینگ - پیچ - فیتر - آبرو

نصب ساندویچ پانل سقفی

بعد از تهیه نقشه های اجرایی و ابعاد برداری، متراژ طول مورد نیاز هر برگ پانل (شیت پانل) به عنوان سفارش به کارخانه ارسال می گردد. پس از تولید و ارسال ساندویچ پانل، فرآیند نصب آغاز می گردد که بعد از نصب فلاشینگ ها و آبروی مورد نیاز اقدام به نصب پانل در خلاف جهت وزش باد و باران منطقه می شود.

ساندویچ پانل های سقفی دارای یک گام اورلپ هستند که به سادگی روی یکدیگر می نشینند و در محل اورلپ در هر یک متر مربع یک پیچ و یک فیتر ساندویچ پانل (واشر) نصب می گردد که به دلیل جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه می باشد.

نصب ساندویچ پانل سقفی

نصب ساندویچ پانل دیواری

بعد از اجرای زیر سازی فلزی و فلاشینگ های پیش نیاز، اقدام به نصب پانل های دیواری می شود. در محل طلاقی نری و مادگی ساندویچ پانل توسط پیچ های شیروانی به پروفیل های زیرسازی متصل می گردند. محل باز شو درب و پنجره بعد از برشکاری پانل توسط فلاشینگ های درب و پنجره درزبندی و آب بندی می شوند.

نصب و اجرای کلین روم نیز با استفاده از متعلقات و اکسسوری‌های مخصوصی انجام می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید به مطلب نصب و اجرای کلین روم مراجعه نمایید و در این مورد مطالعه کنید.

لوازم مورد نیاز نصب پانل

 • دریل
 • ساندویچ پانل بر
 • دستگاه جوش
 • سنگ فرز
 • گرد بر
 • چسب پلی یورتان
 • پیچ و فیتر
 • فوم پلی یورتان
 • الکترود
 • صفحه استیل بر
 • کمربند ایمنی
 • کلاه ایمنی
تجهیزات نصب ساندویچ پانل

نحوه محاسبه قیمت نصب پانل

قیمت نصب ساندویچ پانل توسط نصاب ساندویچ پانل عموما بر اساس نقشه های اجرایی، محل اجرای پروژه، زمان فصلی اجرای پروژه، دمای منطقه، ابعاد و ارتفاع سالن، تعداد بازشوهای دیوار و سقف، تعداد نورگیرهای سقف و دیوار، مدت زمان کارفرما جهت اجرای پروژه و تعداد نفرات مورد نیاز پروژه تخمین زده می شود.

لازم به ذکر است که آیتم های مختلف اجرای پانل به صورت جداگانه در تعیین هزینه در نظر گرفته می شوند. به طور مثال هزینه زیرسازی و آهن کشی، هزینه نصب فلاشینگ، نصب آبرو و نصب پانل سقف و دیوار. به همین دلیل نمی توان قیمت مشخصی را به صورت از پیش تعیین شده جهت نصب ساندویچ پانل اعلام نمود. 

آیا نیاز به تجهیزات خاصی برای نصب ساندویچ پانل دارم؟

بله، برای نصب ساندویچ پانل نیاز به تجهیزاتی مانند پیچ و مهره، مته، اتصالات، ابزارهای برش و نصب و سایر وسایل مربوطه دارید.

آیا خودم می توانم ساندویچ پانل را نصب کنم یا نیاز به کمک نصاب حرفه ای دارم؟

نصب پانل ممکن است نیاز به مهارت های خاصی داشته باشد. در صورتی که تجربه کافی در این زمینه ندارید، بهتر است از کمک یک نصاب حرفه ای استفاده کنید تا نصب را به درستی انجام دهید.

آیا ساندویچ پانل ها عایق حرارتی خوبی هستند؟

بله، ساندویچ پانل ها به دلیل ساختار خاص خود، عایق حرارتی خوبی دارند و می توانند در کاهش انتقال حرارت و حفظ دمای مطلوب در داخل ساختمان موثر باشند.

میانگین 4.7

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید