ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه جهت پوشش دیوار و سقف سردخانه صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساندویچ پانل سردخانه اغلب از جنس ساندویچ پانل پلی اورتان و پوششی از ورق آلوزینک است که بالاترین مقاومت را در برابر تبادل انرژی برودتی با محیط بیرون دارد.

ورق آلوزینک نیز با روکشی از آلیاژ روی و آلومینیوم بهترین عملکرد را در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی از خود نشان می‌دهد.

سردخانه یک محیط با کاربری حساس است که وظیفه حفظ سلامتی مواد غذایی و دارویی را بر عهده دارد. به همین دلیل از ساندویچ پانل سردخانه برای ساخت این سازه‌ها استفاده می‌شود تا یک محیط ایزوله و عایق در برابر  تبادل انرژی برودتی ایجاد شود.

ساندویچ پانل سردخانه به عنوان یک راه حل مطمئن، مقرون به صرفه و با کارایی بالا در صنعت سردخانه‌سازی شناخته شده است. در حال حاضر سردخانه‌های صنعتی، در ابعاد بسیار بزرگ با استفاده از پانل سردخانه ای ساخته می‌شوند.

سردخانه ها به صورت کلی به دو دسته زیر صفر و بالای صفر طبقه بندی می‌شوند. در ادامه به معرفی هر یک می‌پردازیم و چگونگی انتخاب ساندویچ پانل مناسب برای سردخانه را بررسی خواهیم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سردخانه ها و انواع آن می توانید به صفحه سردخانه چیست مراجعه بفرمایید.

برای درک بهتر توضیحات فوق حتما ویدئو زیر را تماشا کنید.

انتخاب صحیح نوع ساندویچ پانل سردخانه به حفظ دمای محیط کمک بسیاری می‌کند و همچنین طول عمر موتور سردخانه شما را به طرز چشم گیری افزایش خواهد داد. به همین سبب باعث کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت و هزینه‌های جانبی شما در ساخت و نگهداری انواع سردخانه خواهد شد.

سردخانه ها در ابعاد و انواع مختلفی تولید می‌شوند، از سردخانه های پیش ساخته بزرگ صنعتی گرفته تا کانکس سردخانه و اتاق حمل بار یخچالی.

از سردخانه‌های صنعتی به منظور نگهداری محصولات در دمای مناسب و حفظ سلامت و تازگی آن‌ها استفاده می‌شود.

انواع سردخانه صنعتی

محصولات و اقلامی که در سردخانه‌ها نگهداری می‌شوند می‌شوند و سردخانه‌های مخصوص نگهداری این محصولات نیز به چند گروه مختلف تقسیم می‌شوند که باید برای به حداکثر رساندن زمان ماندگاری هر یک از این مواد مصرفی، رطوبت و دمای محیط ثابت نگه داشته شود.

سردخانه‌ میوه و سبزیجات: همان طور که پیداست از این سردخانه‌ها به منظور نگهداری انواع میوه‌جات و سبزیجات استفاده می‌شود.

سردخانه مواد غذایی: نگهداری مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، لبنیات، نان در این دسته از سردخانه‌ها انجام می‌شود.

دارویی: از این سردخانه‌ها برای نگهداری مواد دارویی که باید در شرایط دمایی و رطوبتی خاصی نگهداری شوند، استفاده می‌شود.

لجستیک و توزیع: کاربری اغلب سردخانه‌ها به منظور انبار کردن مواد غذایی برای مدت زمان طولانی است اما در این سردخانه‌ها برای توزیع و نگهداری مواد غذایی، مواد دارویی و سایر کالاهای حساس، برای مدت زمان کم و انتقال آن‌ها به سایر نقاط استفاده می‌شود.

بسته‌بندی: در این سردخانه‌ها محصولات بسته‌بندی شده‌ای مانند انواع نوشیدنی، لبنیات، بستنی نگهداری می‌شود.

پزشکی: واکسن، سرم، نمونه‌های آزمایشگاهی از جمله اقلامی هستند که در سردخانه‌های پزشکی نگهداری می‌شوند.

نفتی و شیمیایی: نگهداری مواد شیمیایی و نفتی مثل نفت یا گاز مایع نیز در این سردخانه‌ها صورت می‌گیرد.

ساندویچ پنل سردخانه

از سردخانه‌ها در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

از سردخانه‌ها در طیف گسترده‌ای از کاربری‌ها استفاده می‌شود. در حقیقت در تمام مکان‌هایی که نیاز به فضای نگهداری موقت یا طولانی مدت برای انواع مواد غذایی، دارویی، میوه‌جات، سبزیجات و غیره دارند از سردخانه استفاده می‌شود.

 • رستوران‌ها
 • هتل‌ها
 • صنایع دارویی
 • برخی از آزمایشگاه‌های بزرگ
 • کارخانجات تولید مواد شیمیایی
 • کارخانجات تولید مواد غذایی گوشتی
سردخانه صنعتی

برخی از ویژگی های کلی سردخانه

 • هوابندی بالا که تلفات حرارتی و نفوذپذیری هوا از n 50 ≤ 0.6 لیتر در ساعت کاهش می‌دهد.
 • حذف نفوذ سرما و پل سرد.
 • بدون جذب بو یا انتشار بو در محیط سردخانه.
 • محیط نگهداری سالم و پایداری در برابر نفوذ میکروارگانیسم ها.
 • دوام سقف و دیوار در برابر مواد شوینده و ضدعفونی کننده.
 • پایداری (خاصیت کم جذب آب مواد و مقاومت در برابر خوردگی) در محیط مرطوب با رطوبت نسبی تا 100 درصد.

مشخصات فنی ساندویچ پنل دیواری سردخانه

برای تهیه ساندویچ پانل سردخانه حتما می‌بایست درباره مشخصات فنی پانل (طول، عرض، ضخامت پانل، رنگ ورق، نوع فوم، نوع ورق، دانسیته فوم) اطلاع داشته باشید.

ضخامت ساندویچ پانل سردخانه

اصلی ترین موضوع در سردخانه انتخاب نوع پنل و ضخامت آن است. انتخاب ضخامت ساندویچ پنل سردخانه مهمترین فاکتور در خرید پانل سردخانه به شمار می رود که باید به صورت دقیق محاسبه و تخمین زده شود. این کار هم از اتلاف انرژی و هم از هدر رفت هزینه های ساخت جلوگیری می کند. تا سازه ای کاربردی و مقرون به صرفه داشته باشیم.

این محاسبات باید بر اساس دمای مورد نیاز محیط داخلی و دمای منطقه جغرافیایی انجام شود. اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری در رابطه با ساندویچ پانل داشته باشید می‌توانید به صفحه ساندویچ پانل چیست؟! مراجعه بفرمایید.

در ادامه جدولی برای شما عزیزان تهیه شده است که می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از نظر ضخامت پانل بررسی کنید.

در جدول زیر ضخامت ساندویچ پانل برحسب میلی‌متر و دمای مورد نظر برحسب سانتی گراد آورده شده است.

(محاسبات انجام شده در فشار سطح دریا و نسبت به تفاوت دمایی استان تهران اندازگیری شده است)

دمای هوا یخچالC°12°C5°C0°C5-°C10-°C20-°C 30 –
ضخامت دیوار خارجی یخچال608080100100120125
ضخامت دیوار خارجی سردخانه کارخانه های گوشتی6080100100120125140
پشت بام بالای محل یخچال608080100100120140
دال کف بالا اتاق زیر شیروانی اتاق یخچال608080100100120125

رنگ ساندویچ پانل سردخانه

رنگ یکی از نکات دارای اهمیت است که در سردخانه باید به آن توجه کرد در ورق زیرین و روی پانل باید از رنگ‌های روشن استفاده شود. به همین دلیل است که اکثراً از رنگ سفید در ساخت سردخانه صنعتی استفاده می‌شود. استفاده از رنگ تیره سبب می‌شود دمای محیط را به خود جذب کند و سبب افزایش دمای داخلی سردخانه شود.

پس در حین خرید ساندویچ پانل مناسب سردخانه باید سعی کرد از ورق‌های سفید رنگ استفاده شود تا گرما را تا حد ممکن کم تر به خود جذب کنند.

اجرای ساندویچ پانل سردخانه

روکش و ورق پانل ساندویچی سردخانه

بسته به نوع محیط سردخانه باید در نظر داشت که نوع ورق‌های به کار رفته در پانل سردخانه باید مناسب باشد تا بتواند در زمان معین محیط را خنک نگه دارد. استفاده از ورق آلوزینک که دارای روکش روی و آلومینیوم است، یکی از مرسوم ترین نوع ورق‌های مورد استفاده در ساندویچ پنل سردخانه است.

فوم ساندویچ پانل سردخانه

استفاده از فوم PUR و PIR یا همان پلی اورتان بسیار مناسب است، انواع فوم پلی یورتان مختلف هستند که از نظر میزان انتقال دما و آتش سوزی به سه دسته  b1 ,b2 ,b3 طبقه بندی می‌شوند.

فوم پلی اورتان نسبت به دیگر فوم‌های ساندویچ پانل خاصیت حفظ دمای بسیار بالاتری دارد و ضخامت‌های 4 سانت تا 20 سانت آن در ایران موجود است.

به صورت کلی برای سردخانه‌های زیر صفر از ساندویچ پانل‌هایی با ضخامت 10 الی 15 سانتی‌متر استفاده می‌شود. برای سردخانه‌های بالای صفر نیز به دلیل دمای بالاتر از پنل‌هایی با ضخامت کمتر در حدود 7 الی 10 سانتی‌متر استفاده می‌شود.

یکی دیگر از اجزای اصلی سردخانه‌ها درب سردخانه است که با استفاده از ساندویچ پانل تولید می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس صفحه لینک شده مراجعه نمایید.

روش تولید ساندویچ پانل سردخانه

استفاده از دستگاه‌های تمام اتوماتیک برای تولید ساندویچ پنل‌ سردخانه سبب شده است تا کیفیت آن به خوبی حفظ شود. در شرایط مختلف آب و هوایی بتواند تاثیر مستقیم خود را نشان دهد. پنل‌های سردخانه از جنس ساندویچ پانل پلی اورتان است که به روش کانتینیوز تولید می‌شوند؛ در این روش میزان مناسبی از فوم بر روی ورق ریخته می‌شود، سپس در اثر حرارت منبسط می‌شود و شکل نهایی پانل ایجاد می‌شود. در این روش هیچ گونه منفذ یا خلل فُرجی در فوم میانی وجود ندارد.

ساندویچ پانل سردخانه

کاهش قیمت ساندویچ پانل سردخانه

عموما برای ساخت سردخانه از ساندویچ پنل دیواری استفاده می شود که هم به لحاظ هزینه و هم نصب و اجرا مناسب و مقرون به صرفه است. البته از انواع مختلف ساندویچ پانل دیواری برای ساخت سردخانه نیز می توان استفاده کرد.

جهت اطلاع از نحوه نصب ساندویچ پانل سردخانه نیز می‌توانید به مطلب نصب ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

با توجه به اینکه سردخانه ها معمولا به صورت مستقیم در فضای باز قرار ندارند می‌توان از ساندویچ پانل‌های یک رو ورق یک رو فویل برای آن استفاده کرد. به این صورت که طرف فلزی ساندویچ پانل‌ها به سمت خارج سردخانه و سمت فویل‌دار به طرف داخل قرار می‌گیرد.

چرا ساندویچ پانل سردخانه مناسب است؟

ساندویچ پانل سردخانه به دلیل داشتن قیمت ارزان، راه اندازی سریع و مقاومت بسیار خوب در مقابل رطوبت و حفظ دما، توانسته است جایگاه خوبی را در بین دیگر مصالح برای راه اندازی سردخانه داشته باشد. امروزه تمامی سردخانه‌های مدرن در سرتاسر کشور به وسیله ساندویچ پانل طراحی و ساخته می‌شوند.

جهت دریافت لیست قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل سردخانه و خرید ساندویچ پانل سردخانه می‌توانید به صفحه قیمت ساندویچ پانل مراجعه فرمایید و یا با کارشناسان کیان پانل تماس حاصل نمایید.

شرکت کیان پانل تولید کننده انواع ساندویچ پانل سردخانه می‌تواند در مسیر اجرای پروژه‌های صنعتی همراه و هم مسیر شما باشد تا با خیالی راحت بتوانید از محصولات با کیفیت تولید شده در این مجتمع صنعتی بهره مند باشید.

سوالات متداول ساندویچ پانل سردخانه

چرا از پانل ساندویچی برای سردخانه استفاده کنیم؟

سرعت اجرای بالا و قیمت مقرون به صرفه و همچنین کیفیت بالا در حفظ دمای محیط و عدم تبادل دمایی بین محیط داخل سردخانه و خارج سردخانه از دلایل اصلی استفاده از ساندویچ پنل سردخانه می‌باشد.

زمان تحویل پانل سردخانه ای چقدر است؟

پس از ثبت سفارش بین 10 تا 25 روز کاری محصول مورد نظر شما آماده تحویل خواهد بود این بازه زمانی اعلامی به صورت تقریبی بود و بستگی به میزان سفارشات موجود دارد.

فوم استفاده شده در پنل سردخانه چیست؟

عمدتاً از فوم پلی اورتان، به دلیل داشتن ضریب حرارتی بالا و عایق خوب برودت هوا برای ساخت هسته ساندویچ پنل سردخانه استفاده می‌شود.

آیا ساندویچ پانل های سردخانه کیان پانل دارای استاندارد است؟

بله نه تنها پانل سردخانه ای کیان پانل دارای استاندارد است بلکه تمام محصولات تولیدی توسط شرکت کیان پانل دارای تمامی استاندارد های روز ایران و اروپا می‌باشد.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید