کانکس سردخانه‌ ای

به طور کلی به اتاق ایزوله‌ای که دارای سیستم‌های خنک کننده و کنترل کننده‌ی دما و رطوبت است سردخانه گفته می‌شود. اگر فضای سردخانه ثابت و مشخص وجود نداشته باشد، یا نیاز به دمای ثابتی برای حمل و نقل محصولات داشته باشیم از کانکس سردخانه ای یا یخچال سردخانه ای استفاده می‌کنیم.

کانکس سردخانه ای دارای سیستم های خنک کننده است و با استفاده از ساندویچ پانل پلی اورتان اجرا می‌شود که از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. کانکس پیش ساخته سردخانه به دلیل وزن کم، قابلیت حمل و نقل و جابه جایی بسیار راحتی دارد.

کانکس سردخانه‌ ای

انواع کانکس سردخانه ای

کانکس های سردخانه ای به سه دسته ثابت، متحرک و ویترینی تقسیم بندی می‌شوند.

کانکس یخچالی ثابت

از کانکس یخچالی ثابت، در فضای باز و بسته استفاده می‌شود. بیشتر از این نوع کانکس در کارخانه‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها و برای نگهداری دارو، فراورده‌های خونی و مواد بهداشتی استفاده می‌شود.

کانکس های سردخانه ای متحرک

طراحی کانکس های یخچالی متحرک یا پشت کامیونی، بر اساس حمل با لیفتراک، جرثقیل، کامیون و کامیونت بوده و بر سطح آن قلاب و محل قرار گیری شاخک لیفتراک تعبیه شده است. این کانکس ها در حجم های 10 تا 40 متر مکعب ساخته می‌شوند.

کانکس های سردخانه ای ویترینی

مزیت این سردخانه ها نسبت به سردخانه های دیگر، نمایش محصولات نگهداری شده در سردخانه است. عایق آن اکثرا از جنس پلی اورتان بوده و از شیشه دو جداره در قسمت ویترین استفاده می‌شود. به علت اتلاف انرژی کمتر در کانکس های سردخانه ای ویترینی نسبت به یخچال های ویترینی در فروشگاه ها از این کانکس ها استفاده می‌شود.

تفاوت کانکس معمولی و کانکس سردخانه ای

کانکس سردخانه ای نسبت به کانکس معمولی پیشرفته تر بوده و برای نگهداری محصولات ویژه از آن استفاده می‌شود، در صورتی که کانکس معمولی استفاده عمومی تری دارد. 

سیستم خنک کننده

کانکس های معمولی فضایی بدون سیستم خنک کننده و فقط برای انبار و بسته بندی محصولات است، اما کانکس سردخانه سیستم کنترل دما دارد. در این کانکس ها محصولات حساس به دما نگهداری می‌شود.

عایق بندی

در کانکس های سردخانه ای عایق بندی اهمیت ویژه ای دارد تا از اتلاف انرژی و انتقال حرارت جلوگیری شود.

تجهیزات

در کانکس های خنک کننده از تجهیزات ویژه ای مثل سیستم های خنک کننده، کنترل دما و رطوبت استفاده می‌شود.

کانکس سردخانه ای ثابت

تفاوت سردخانه صنعتی و کانکس سردخانه ای

 هر دو فضا برای نگهداری محصولات حساس به دما مناسب هستند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره کردیم.

ظرفیت

ظرفیت کانکس سردخانه به دلیل ابعاد کوچک‌تر، کمتر از سردخانه‌ های بزرگ صنعتی است و مناسب فضاهای محدود است.

نصب و استقرار سردخانه

سردخانه صنعتی به عنوان یک بخش دائمی از یک تولیدی یا انبار است، اما کانکس سردخانه به صورت یکپارچه و برای حمل و نقل راحت و نصب در مکان های مختلف طراحی می‌شود.

سیستم خنک کننده و تجهیزات

در سردخانه صنعتی از سیستم خنک کننده و تجهیزات قوی تری استفاده می‌شود.

هزینه ساخت

سردخانه کانکسی به علت سادگی ساختار، بسیار ارزان تر از سردخانه صنعتی است.

کانکس سردخانه

مشخصات فنی کانکس سردخانه

کانکس سرد خانه ای ساختار مخصوصی دارد که در این قسمت به آن اشاره کردیم.

اسکلت

اسکلت اولیه از جنس پروفیل قوطی 8×8، 8×4، 4×4 است که اندازه آن به ابعاد کانکس سردخانه بستگی دارد. در این نوع از کانکس سرما و رطوبت زیاد بوده و باید به اسکلت ضد زنگ بزنند.

شاسی

در شاسی کانکس از تیرآهن نمره 16، 18 و یا 20 استفاده می‌شود که ابعاد آن به ابعاد کانکس بستگی دارد. هر چقدر ابعاد کانکس بزرگ‌تر باشد از تیرآهن با سایز بزرگ‌تری استفاده می‌کنند.

کف

کف کانکس را با ساندویچ پانل (معمولا پلی اورتان) عایق بندی میکنند و برای پوشش سطح داخلی آن اکثرا از ورق  PVC استفاده می‌شود.

دیواره ها و سقف  

برای جلوگیری از اتلاف انرژی در دیواره‌ها و سقف کانکس از ساندویچ پانل سردخانه با ضخامت حداقل 10 سانتی متر استفاده می‌شود، که بیشتر مواقع جنس هسته ساندویچ پانل به کار رفته پلی اورتان است.

تجهیزات

کانکس سردخانه ای مجهز به تجهیزاتی همچون انواع مختلف کندانسور و کمپرسور است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مطلب ساخت سردخانه با ساندویچ پانل نیز مراجعه نمایید.
ساختار کانکس سردخانه

کاربرد

از این نوع کانکس برای جلوگیری از فساد و تخریب محصولات غذایی و بهداشتی به دلیل رطوبت و گرما و تغییرات ناگهانی آب و هوا استفاده می‌شود.

کانکس سردخانه ای به حفظ کیفیت و ایمنی محصولات در صنایع مختلف کمک می‌کند. کانک سسردخانه به دلیل قیمت مناسب و بازدهی بالا بهترین گزینه برای استفاده در مناطق گرمسیری است.

قیمت

قیمت کانکس سردخانه ای به عواملی همچون ابعاد، ظرفیت، نوع و ضخامت ساندویچ پانل و نوع تجهیزات سردکننده بستگی دارد.

شما میتوانید با توجه به ابعاد و متراژ مورد نیاز خود، شرایط آب و هوایی منطقه و نوع کالایی که از آن نگهداری می‌کنید با کمک مشاورین ما انتخاب مناسبی داشته باشید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر از قیمت کانکس سردخانه با کارشناسان ما در کیان پانل تماس حاصل نمایید.

میانگین 4.3

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید