فلاشینگ و آبرو

فلاشینگ و آبرو

ورق فلاشینگ یکی از متعلقات نصب ساندویچ پانل است که جهت آب‌بندی و درزبندی پانل ها به کار می‌رود. هر دو نوع ورق فلاشینگ و آبرو جزو ورق‌های فلزی خم خورده هستند که بسته به نوع کاربری در اشکال و انواع گوناگونی تولید می‌شوند. ورق های خم دار فلاشینگ و آبرو توسط پیچ سرمته پانلی به سازه متصل می‌شوند.

فلاشینگ

ورق فلاشینگ یک نوع ورق فلزی خم خورده است که جهت آب‌بندی و درزبندی پانل‌ها، پوشش درزها، فواصل و انتهای باز پانل‌ها به کار می‌رود. ورق فلاشینگ از نفوذ گرد و غبار و ورود آب و رطوبت به داخل ساندویچ پانل جلوگیری می‌کند و همچنین سبب ایجاد ظاهری زیبا در سازه می‌شوند.

فلاشینگ ساندویچ پانل عموما از جنس گالوانیزه رنگی و یا آلوزینک رنگی تولید می‌شود اما در برخی موارد از ورق آلومینیوم نیز استفاده می‌شود. ضخامت ورق فلاشینگ عمدتا 0.5 میلی‌متر است و در برخی موارد خاص با ضخامت 0.4 میلی‌متر تولید می‌شود.

ورق فلاشینگ با ضخامت 0.6 نیز به صورت سفارشی ابتدا رنگ می‌شود سپس برش خورده و وارد مرحله خم کاری می‌شود. فلاشینگ ورق آلومینیومی تنها با ضخامت 0.7 میلی‌متر و به صورت خاص تولید می‌شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مشخصات و ویژگی ورق های فلزی می‌توانید به مقاله انواع ورق ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

از ورق فلاشینگ برای پوشش درزها، آب‌بندی و هوابندی در سقف و دیوار انواع سازه‌های پیش ساخته، مانند سقف شیروانی و نمای انواع سوله، کانکس و ساختمان پیش ساخته استفاده می‌شود.

مزایای ورق فلاشینگ

ورق فلاشینگ ویژگی و مزایای منحصر به فرد بسیار زیادی با خود به همراه دارد. در ادامه به چند نمونه از مهمترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های ورق فلاشینگ اشاره می‌کنیم.

عایق بندی و آب بندی

مهمترین مزیت ورق فلاشینگ، عایق بندی و آب بندی سطوح مختلف است. این ورق ها از نفوذ آب، رطوبت، گرد و غبار و سایر عوامل جوی به داخل ساختمان جلوگیری می کنند.

فلاشینگ ها درزبندی کامل و بدون نقصی را در محل اتصال سطوح مختلف مانند سقف، دیوار، ناودانی و … ایجاد می کنند و از نشتی و پوسیدگی سازه جلوگیری می‌کنند. همچنین مانع از پیچیدن صدای باد و بارش باران در ساختمان می‌شوند.

زیبایی و تنوع

ورق های فلاشینگ در طرح ها و رنگ های متنوعی تولید می شوند که به شما امکان می‌دهد تا با توجه به سلیقه و نیاز خود، ورق مناسب را انتخاب کنید. همچنین به دلیل پوشاندن انتهای باز پانل ها ظاهری مدرن تر و جذاب را در سازه ایجاد می‌کنند.

مقاومت و طول عمر بالا

ورق فلاشینگ گالوانیزه و آلوزینک با داشتن پوششی از عنصر روی مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت، خوردگی و زنگ زدگی دارند. ورق فلاشینگ آلومینیوم نیز بالاترین میزان مقاومت را در برابر رطوبت و پوسیدگی دارد.

علاوه بر این مقاومت بالایی در برابر ضربه، فشار و خوردگی دارند. ضمن اینکه طول عمر مفید ورق های فلاشینگ در صورت نصب صحیح و نگهداری مناسب، می تواند تا 20 سال یا بیشتر باشد.

ورق گالوانیزه یکی از اجزای اصلی ساندویچ پانل گالوانیزه است که به دلیل قیمت مناسب، مقاومت حرارتی، رطوبتی و فیزیکی بالا استفاده فراوانی در صنعت ساخت و ساز دارد.

نصب آسان

ورق های فلاشینگ به راحتی و با استفاده از ابزارهای ساده و پیچ های سرعدسی سرمته نصب می‌شوند. نصب سریع و آسان این ورق ها به شما کمک می کند تا در زمان و هزینه های خود صرفه جویی کنید.

وزن کم

ورق های فلاشینگ وزن کمی دارند و به همین دلیل بار اضافی بر سازه شما تحمیل نمی کنند. از همین رو حمل و نقل و جا به جایی راحتی دارند.

قیمت مناسب

ورق های فلاشینگ با توجه به مزایای متعددی که دارند، قیمت مقرون به صرفه ای دارند. این مزیت، فلاشینگ را به یک انتخاب اقتصادی برای مصارف مختلف تبدیل کرده است.

انواع ورق فلاشینگ

دسته بندی فلاشینگ ها از لحاظ تیپ بندی و محل قابل استفاده به شرح زیر هستند:

فلاشینگ تاج و زیر تاج

ورق فلاشینگ تاج و زیر تاج در قسمت میانی سقف‌های دو شیب مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلاشینگ زیر تاج در بخش زیرین ساندویچ پانل سقفی و فلاشینگ تاج در بخش رویی ساندویچ پانل سقفی در محل تاج سقف سالن‌های صنعتی جهت آب بندی سقف نصب می گردند.

فلاشینگ تاج و زیر تاج

فلاشینگ کنج

نبشی‌ها در کنج دیوار سالن‌های صنعتی و ساختمان‌های پیش ساخته جهت پوشش درز ایجاد شده در محل تقاطع ساندویچ پانل دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلاشینگ کنج

فلاشینگ آبچکان

این ورق در قسمت بالایی لبه درب‌ها و پنجره‌ها جهت هدایت آب باران از روی دیوار به روی زمین و جلوگیری از نفوذ آب به داخل سالن نصب می‌شود.

فلاشینگ درزگیر

درزگیرها در محل درز ایجاد شده روی دیوار در شرایطی که ساندویچ پانل دیواری به صورت دو تکه نصب شوند و حالت نری و مادگی وجود نداشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلاشینگ درب و پنجره و انواع بازشو ها

این تیپ فلاشینگ جهت پوشش اطراف درب و پنجره‌ها و انواع بازشو‌ها بر روی دیوار جهت آب‌بندی و زیبایی اطراف بازشو‌ها نصب می‌گردد.

فلاشینگ درب و پنجره

فلاشینگ نما دامپا

ورق فلاشینگ نما را با نام‌های ورق لمبه و زیرکوب هم می‌شناسند و برای پوشاندن دامنه و بیرون زدگی سقف انواع سازه پیش ساخته استفاده می‌شود.

فلاشینگ سه پله

این فلاشینگ به شکل z طراحی شده و برای پوشش حاشیه جلویی ساندویچ پانل‌های سقفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلاشینگ سه پله

فلاشینگ درز ژوئن

در محل درز ژوئن سالن‌ها که ساندویچ پانل سقفی یا پانل دیواری با فاصله از هم اجرا می‌شوند، این تیپ فلاشینگ جهت درزبندی و آب بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلاشینگ درز ژوئن

فلاشینگ رانر

رانر با مقطع ناودانی شکل و معمولا از جنس ورق گالوانیزه است. ورقی به ضخامت 1.5 تا 2 میلیمتر جهت اتصال پانل های دیوار به زمین در سالنهای صنعتی و ساختمان‌های پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق آبرو (گاتر)

آبرو یا گاتر یکی دیگر از ملزومات و متعلقات نصب ساندویچ پانل است که قبل از نصب ساندویچ پانل‌های سقفی اجرا می‌شود. ورق آبرو با ساختاری شبیه به مخزن، در لبه سقف های شیروانی و محل اتصال سقف به دیوار به زیرسازی متصل می‌شود.

آبرو یا گاتر آب حاصل از بارش باران و برف را به سمت سطح زمین هدایت می‌کند. این ورق همانند ورق فلاشینگ از جنس ورق آلوزینک رنگی، گالوانیزه رنگی و یا آلومینیوم تولید می‌شود.

مزایای ورق آبرو یا گاتر

ورق آبرو یا گاتر، مزایای متعددی دارد که آن را به یک جزء مهم در سیستم زهکشی سقف تبدیل کرده است. برخی از این مزایا عبارتند از:

هدایت آب باران

مهمترین مزیت ورق آبرو، هدایت آب باران از روی سقف به سمت ناودانی و در نهایت به زمین است. این کار از تجمع آب باران روی سقف و ایجاد مشکلاتی مانند نشتی، پوسیدگی و رطوبت جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از یخ زدگی

در فصل زمستان، آب باران جمع شده روی سقف می تواند یخ بزند و به ناودانی ها و لوله های فاضلاب آسیب برساند، ورق آبرو با هدایت سریع آب باران از روی سقف، از یخ زدگی و آسیب به لوله‌ها جلوگیری می کند.

جلوگیری از فرسایش

آب باران می‌تواند به مرور زمان باعث فرسایش سقف و نمای ساختمان شود. ورق آبرو با هدایت آب باران به سمت سطح زمین از فرسایش سقف جلوگیری می‌کند.

زیبایی

ورق های آبرو در طرح ها و رنگ های متنوعی تولید می‌شوند که می‌توانند به زیبایی نمای ساختمان شما بیفزایند.

طول عمر بالا

ورق های آبرو از متریال باکیفیت و مقاومی مانند فولاد گالوانیزه، آلوزینک و یا آلومینیوم ساخته می‌شوند که به آنها طول عمر بالایی می‌دهد.

نصب آسان

ورق های آبرو به راحتی و با استفاده از ابزارهای ساده، پیچ و مهره و یا جوشکاری نصب می شوند.

قیمت مناسب

ورق های آبرو با توجه به مزایای متعددی که دارند، با قیمت مناسبی عرضه می‌شوند.

تنوع

آبرو یا گاتر در انواع مختلفی مانند لندنی و جعبه ای تولید می شوند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

انواع ورق آبرو

ورق گاتر در اشکال گوناگونی بسته به ابعاد و متراژ پروژه تولید می‌شود.

آبرو لندنی و جعبه ای

آبرو لندنی

آبروی لندنی از لحاظ ظاهری به صورت نیم دایره است که در هنگام اتصال به زیرسازی لبه آن را به شکل فیتیله خم می‌کنند. از ورق گالوانیزه یا آلوزینک با ضخامت حداقل 1.5 الی 2 میلی‌متر برای تولید آبرو لندنی جهت جمع آوری آب باران از روی سقف استفاده می‌شود.

آبرو جعبه ای

آبروی جعبه ای از لحاظ کاربرد مشابه آبروی لندنی است و تنها از لحاظ ظاهری متفاوت است. آبرو جعبه‌ ای به شکل باکس یا مربع از ورق گالوانیزه یا آلوزینک به ضخامت حداقل 1.5 الی 2 میلیمتر تولید می‌شود. اتصالات این ورق نیز از نوع جوشی است.

آبرو جعبه ای

شرکت کیان پانل تولید کننده انواع فلاشینگ و آبرو در ایران همواره سعی در ایجاد رضایت مشتریان خود داشته است. جهت اطلاع از قیمت و خرید ورق فلاشینگ و آبرو می‌توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

چرا فلاشینگ ساندویچ پانل مهم است؟

فلاشینگ ساندویچ پانل بسیار مهم است زیرا اتصالات بین پانل‌های ساندویچی می‌توانند نقاط ضعف در عایق بندی حرارتی، رطوبتی و صوتی ساختمان ایجاد کنند. با استفاده از فلاشینگ، می‌توان از نفوذ آب و هوا جلوگیری کرده و عمر مفید ساختمان را افزایش داد.

فلاشینگ‌ها عموما از چه موادی ساخته می شوند؟

بطور کلی برای ساخت فلاشینگ از ورق های آهنی خم دار استفاده می شود. در تولید فلاشینگ ها جنس ورق و ضخامت ورق بستگی به نوع کاربرد آن دارد.

نقش آبرو چیست و کجا نصب می شود؟

نقش اصلی آبرو در پروژه‌های پیش ساخته و ساندویچ پانلی هدایت و جمع آوری آب است. آبروها در لبه‌ی طولی سالن‌های صنعتی نصب می‌شوند.

جنس آبرو از چیست؟

آبروی ساندویچ پانل عموما از جنس ورق های آهنی گالوانیزه و آلوزینک تولید می‌شوند که در حدود 1 الی 2 میلیمتر ضخامت دارند.

لزوم استفاده از ورق فلاشینگ و آبرو در چیست؟

ورق فلاشینگ و آبرو دو جز مهم در سیستم عایق‌بندی ساختمان محسوب می‌شوند و جز متعلقات و ملزومات نصب ساندویچ پانل به شمار می‌روند.

قیمت ورق فلاشینگ و آبرو چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت ورق فلاشینگ و آبرو بر اساس نوع ورق (گالوانیزه، آلوزینک، آلومینیوم)، ضخامت ورق، رنگ ورق و ابعاد و متراژ مشتریان تعیین می‌شود.

میانگین 4.8

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید