ساندویچ پانل کلین روم (اتاق تمیز)

ساندویچ پانل کلین روم

ساندویچ پانل کلین روم چیست؟

ساندویچ پانل اتاق تمیز (Cleanroom) نوعی از ساندویچ پانل دیواری به شمار می‌رود که ورق مورد استفاده در این نوع پانل ها کاملا صاف و بدون هیچ گونه شیار و برآمدگی است.

اتاق های کلین روم نیز به محیطی گفته می‌شوند که عاری از هرگونه باکتری و ذرات معلق است. اتاق تمیز در صنایع مختلف از جمله صنایع الکترونیک، داروسازی، بیمارستان ها و… کاربرد دارد. در ادامه این مقاله از کیان پانل به توضیح مشخصات فنی ساندویچ پانل اتاق تمیز خواهیم پرداخت.

انواع فوم ساندویچ پانل کلین روم

ساندویچ پانل ها به صورت کلی به دلیل داشتن قدرت بسیار بالا در ایزولاسیون و کیفیت بالای ساخت، امروزه کاربرد بسیاری در این صنعت دارند. انواع فوم هایی که برای ساندویچ پنل کلین روم استفاده می‌شوند به شرح زیر هستند:

  1. فوم پلی یورتان
  2. فوم پشم سنگ
  3. فوم XPS (ایکس پی اس)

این نکته هم باید در نظر داشت که در سقف و دیوار کلین روم یا اتاق تمیز از مدل نری و مادگی ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود. استفاده از نوع نری و مادگی به این دلیل است که معمولاً اتاق های تمیز در سوله یا ساختمان یا فضای سر بسته نصب و راه اندازی می‌شوند. دلیل دیگر اینکه ساندویچ پانل دیواری به راحتی عایق بندی (هوا بند و آب بند) می‌شود و مناسب این نوع کاربری است.

ساندویچ پانل اتاق تمیز

ساندویچ پانل پشم سنگ مناسب کلین روم

عایق پشم سنگ در مقابل آتش سوزی مقاومت خوبی دارد و در مقابل صدا هم کمی مقاوم است، طول عمر پانل کلین روم پشم سنگ بین 15 تا 25 سال است و بستگی به نوع نصب پانل و عایق بندی آن دارد.

ساندویچ پانل با هسته فوم پلی اورتان مناسب کلین روم

رایج ترین فوم مورد استفاده در انواع کاربری ساندویچ پانل، پلی اورتان (polyurethane) است که دارای سه مدل b1 و b2 و b3 است این سه مدل تنها در نوع آتش سوزی و اشتعال با یکدیگر متفاوت هستند.

ساندویچ پانل با هسته فوم پلی اورتان در مقابل آتش سوزی مقاومت کمتری نسبت به پشم سنگ دارد و در مقابل صدا عایق متوسطی است و به دلیل میزان فشردگی مناسب، پلی یورتان معمولاً در کلین روم کاربرد زیادی دارد.

ساندویچ پانل با هسته فوم اکس پی اس مناسب کلین روم

در این نوع پنل با فوم اکس پی اس (XPS) که نوعی از پلی استایرن فشرده شده است می‌تواند در کلین روم هایی که از حساسیت کم تری برخوردار هستند مورد استفاده قرار گیرد هزینه راه اندازی و متریال در این نوع فوم هسته پانل ارزان تر نسبت به دیگر متریال است به همین دلیل صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

ضخامت ساندویچ پانل برای اتاق تمیز

ضخامت یکی دیگر از مهم ترین بخش ها پس از انتخاب نوع فوم نسبت به کاربری است در استفاده از ضخامت مناسب سبب می‌شود تا سازه شما استاندارد های لازم را از سازمان استاندارد ایران کسب کند، ضخامت بسته به نوع کلین روم کاربرد دارد، ضخامت 5 سانت به بالا برای ساخت کلین روم معمولا استفاده می‌شود.

نوع ورق ساندویچ پانل اتاق تمیز

به صورت کلی دو نوع ورق داریم 1-گالوانیزه، 2-آلوزینک این دو نوع ورق مورد استفاده در پنل دیواری دارای ضخامت 0.4 و 0.5 میلیمتر است که می‌تواند رنگ بندی های مختلفی داشته باشد اما از رنگ سفید برای اتاق تمیز در ایران فراوان استفاده می‌شود.

نوع بسته شدن پنل ها با پیچ نمایان یا پیچ مخفی بستگی به نوع اتاق تمیز و درصد ایزوله بودن آن بستگی دارد به همین دلیل در زمان سفارش حتماً به نوع کاربری اتاق تمیز توجه کنید تا در آینده برای دریافت استاندارد های لازم دچار مشکل نشوید.

نصب سازه پیش ساخته اتاق تمیز

در نصب باید موارد متعددی را در نظر داشت اولین موضوع در نصب پنل پیش ساخته عایق بندی درست و درزبندی ساندویچ پانل است. برای درزبندی و عایق کردن ساندویچ پانل اتاق تمیز از انواع مختلف فلاشینگ پانل استفاده می شود.

فلاشینگ کنج داخل، فلاشینگ درب و پنجره، فلاشینگ درزگیر و … که این بخش از نصب ساندویچ پانل و فلاشینگ بسیار حساس است و باید به خوبی عایق بندی شود. همچنین باید یک تیم متخصص کلین روم در این زمینه فعالیت کند تا بتواند سازه شما را به خوبی عایق بندی نماید.

در نصب ساندویچ پانل پیچ مخفی عملاً زمان بیشتری برای نصب نیاز است و همچنین باید در ایزوله بودن ساختمان مورد نظر دقت لازم را در نظر گرفت.

زیر سازی سازه اتاق تمیز بسیار حائز اهمیت است در برخی موارد برای زیر سازی کف اتاق تمیز از بتن یا فوم یا اپوکسی (رزین) استفاده می‌شود تا بتواند تبادل دما را به حداقل برساند.

جهت تکمیل و استفاده کاربران از اتاق تمیز می‌بایست مجموعه‌ای از تجهیزات کلین روم از جمله دوش هوا، تلفن مخصوص، دستگاه‌های فیلتراسیون به این فضا اضافه شود.

سوالات متداول در ارتباط با اتاق تمیز

پانل کلین روم

در این بخش از وب سایت کیان پانل سعی شده است برخی از سوالات متداول مشتریان عزیز آورده شود تا بتوانید پاسخ سوالات خود را در این بخش پیدا کنید.

اگر پاسخ سوال شما در این بخش نبود می‌توانید با مشاورین کیان پانل تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول ساندویچ پانل اتاق تمیز (cleanroom)

چرا از ساندویچ پانل برای کلین روم یا اتاق تمیز استفاده می‌شود؟

کیفیت ساخت بالا عایق حرارتی مناسب عایق رطوبت و … سبب شده است ساندویچ پانل برای ساخت انواع اتاق کلین روم استفاده شود.

طول عمر ساندویچ پانل دیواری کلین روم چقدر است؟

15 تا 25 سال طول عمر مفید ساندویچ پانل کلین روم محسوب می‌شود که به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع کاربری سازه اتاق تمیز و کیفیت متریال به کار رفته در ساخت.

قیمت ساندویچ پانل کلین روم چقدر است؟

با توجه به ضخامت نوع فوم انتخابی و کیفیت ساخت ممکن است قیمت ساندویچ پانل دیواری کلین روم متفاوت باشد به همین علت برای استعلام قیمت مورد نظر تماس بگیرید.

نصب ساندویچ پانل کلین روم چطور انجام می‌شود؟

شرکت کیان پانل با داشتن تیم نصب تخصصی در این زمینه به شما عزیزان این اطمینان را میدهد که نصب را با مدرنترین متد های روز انجام خواهد داد تا سازه شما بتواند در سریع ترین زمان ممکن استاندارد های لازم را کسب نماید.

کاربرد اتاق تمیز جدول کلاس بندی

کاربرد های کلاس اتاق تمیز مختلف بسیار مهم است در صنایع مختلف این کلاس بندی به درستی آورده شده است:

کلاس بندی و میزان حساسیت کلین روم برای صنایع الکترونیک

کلاس FED 209 E ISO14644
1

2
1
3
10
4
100
5
1000
6
10000
7
100000
8
ساخت مدارهای میکروتست اسمبل—-—-—-—-—-  —-  —-  —-
ساخت نیمه رسانا —-—-—-—-   
برد الکترونیکی (PBC)     —-—-—-
LCD  —-—-—-—-—- 
سلول خورشیدی     —-—-—-
ابزار دقیق الکترونیکی     —-—-—-
دیسک (هارد،سی دی و…)   —-—-—-—- 
فیبر نوری     —-—-—-
لنز ابزار دقیق اندازه گیری    —- —-—- —-—- —-—- —-

کلاس بندی و میزان حساسیت کلین روم برای صنایع پزشکی و دارویی

کلاس FED 209 E ISO14644
1

2
1
3
10
4
100
5
1000
6
10000
7
100000
8
آنتی بیوتیک   —-—-—-  
داروهای تزریقی   —-—-—-  
تجهیزات پزشکی    —-—-—- 
اتاق عمل   —-—-—-—- 
اتاق استریل بیمارستانی  —-—-    
شیر و محصولات لبنی    —-—-—- 
گوشت و فراورده های گوشتی     —-—- 
آرایشی      —-—-
ایزولاتور    —-—-  
میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید