ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان متشکل از دولایه ورق فلزی(گالوانیزه، آلوزینک یا آلومینیوم) به همراه یک لایه فوم میانی عایق است.

جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با ساندویچ پانل می توانید به صفحه ساندویچ پانل چیست مراجعه بفرمایید.

اجزا پانل پلی اورتان


ساندویچ پانل پلی یورتان(پلی اورتان) درمقایسه با دیگر مدل پانل تنها در نوع فوم(هسته) تفاوت دارد.

مراحل تولید

در داخل دستگاه یک طرف دو لایه ورق فلزی وارد می‌شود و فوم پلی یورتان عایق به صورت تزریقی در میان این دولایه ریخته خواهد شد.

فوم پلی اورتان پس از انبساط به دولایه ورق رو و زیر پانل می چسبد و انسجام خوبی را ایجاد خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فوم می‌توانید به مقاله فوم پلی اورتان مراجعه کنید.

این پنل به همراه فوم پلی اورتان از لحاظ ساختاری مشابه مدلهای دیگر پانل است، اما به دلیل اینکه بسیار پر کاربرد است و کیفیت بالایی دارد بیشترین فروش را در بین خریداران دارد.

این محصول به دلیل ساختار خاص خود، دارای ویژگی‌هایی مانند عملکرد عایق حرارتی و صوتی بالا، مقاومت در برابر رطوبت و آتش، سبک بودن و نصب آسان می‌باشد.

پانل ساندویچی پلی اورتان

انواع ساندویچ پانل پلی اورتان

ساخت پانل با فوم پلی اورتان به دو مدل دیواری و سقفی است؛ هر کدام از انواع این نوع پانل برای کاربری خاص خود قابل استفاده است.

ساندویچ پانل پلی یورتان در نوع فوم میانی دارای دو مدل PIR و PUR است. این دو نوع فوم دارای ضریب حرارتی متفاوتی نسبت به یک دیگر می‌باشند.

از لحاظ علمی، پلی اورتان (پلی یورتان) به دسته ای از پلیمرها اشاره دارد که از عناصر آلی تشکیل شده است که طیف گسترده ای از مواد اولیه شیمیایی توسط پیوندهای کاربامات (اورتان) به یکدیگر متصل شده اند. 1

ساندویچ پانل پلی اورتان PUR

این مدل دارای ترکیبات ایزوسیانات و پل ال است. پنل پلی اورتان دارای سه مدل دانسیته (میزان فشردگی فوم) 30 – 35 – 40 می باشد و یکی از پرکاربردترین و با کیفیت ترین نوع پانل است.

ساندویچ پانل پلی اورتان PIR

ساندویچ پانل پلی اورتان مدل PIR تقریبا ساختاری مشابه پانل های PUR دارد با این تفاوت که ماده شیمیایی پلی ایزوسیانورات فسفات نیز در هنگام تولید به آن افزوده می شود. این ترکیب باعث می شود مقاومت آتش سوزی این نوع فوم افزایش پیدا کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع فوم پلی اورتان می توانید به صفحه انواع فوم ساندویچ پانل مراجعه بفرمایید.

کاربرد پانل ساندویچی پلی اورتان


استفاده از این نوع ساندویچ پانل کیفیت نهایی کار اجرایی را بالا برده و طول عمر سازه را افزایش می دهد. از طرف دیگر خطرات احتمالی آتش سوزی گسترده و رطوبت بالا و … را کاهش می دهد.

برخی از کاربرد های پانل پلی اورتان به شرح زیر است:

  • سردخانه
  • ساختمان پیش ساخته
  • انواع سوله و انبار
  • انواع کانکس
پانل با فوم پلی یورتان

نصب پانل پلی یورتان


مراحل نصب مشابه دیگر مدلهای ساندویچ پانل است. با این تفاوت روند ساخت اتوماتیک خط تولید ساندویچ پانل کیفیت محصول تولیدی را بالا برده و روند نصب این محصولات را سرعت می‌دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند نصب و تجهیزات مورد نیاز به صفحه نصب ساندویچ پانل مراجعه فرمایید.

کیان پانل

تفاوت فوم پلی اورتان کندسوز PUR و نسوز PIR در چیست؟


فوم پلی اورتان نسوز یا (PIR) با خاصیت خودخاموش شوندگی و جلوگیری از گسترش حریق بهترین نوع فوم است. این فوم پس از اشتعال با کنار بردن شعله مستقیم بلافاصله خاموش می‌شود و نسبت به فوم PUR دمای بالاتری برای شعله‌ور شدن نیاز دارد.
اما فوم پلی اورتان کندسوز (PUR) کلاس B1 سخت آتش‌گیر است و در صورت آتش گرفتن با شعله کم می‌سوزد. فوم پلی اورتان PUR قیمت پایین‌تری نسبت به فوم PIR دارد.

قیمت


پلی اورتان یک فوم شیمیایی خاص است و طی فرآیند به خصوصی ساخته خواهد شد به همین جهت نسبت به دیگر مدل‌های آماده پانل ساندویچی دارای قیمت نسبتاً بالا تری است.

صفحات مرتبط


منابع مقاله


  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Polyurethane ↩︎

فوم پلی اورتان چه مزیتی نسبت به سایر انواع فوم‌ها دارد؟

فوم پلی اورتان در بین فوم‌های موجود بالاترین ضریب مقاومت حرارتی و رطوبتی را دارد به همین دلیل بهترین گزینه برای کاربری‌های خاص مانند کلین روم و سردخانه است.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید