فوم ساندویچ پانل + انواع و کاربرد

فوم ساندویچ پانل همان لایه میانی(هسته) است. لایه میانی در بین دو لایه ورق قرار دارد؛ که نقش عایق را برعهده دارد. فوم ها دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام کاربرد جداگانه ای دارند و در ادامه به معرفی انواع و کاربرد آنها اشاره خواهیم کرد.

انواع فوم

برای تولید ساندویچ پانل از فوم برای بخش هسته استفاده می‌شود که دارای انواع مختلف است. نوع هسته پنل با توجه به نیاز سازه و پروژه شما قابل انتخاب است.

فوم ساندویچ پانل

فوم پلی اورتان

فوم پلی یورتان از دو ماده ایزوسیانات و پلی ال ساخته می شود. این دو ماده در ترکیب با یک دیگر واکنش نشان داده و در حالت انبساط  فوم نیمه سختی ایجاد می کنند. ساندویچ پانل با پلی یورتان دارای دو نوع معمولی (PUR) و مقاوم به حرارت (PIR) است. عایق پلی اورتان تقریبا زرد رنگ و نیمه سخت است.

ساندویچ پانل پلی یورتان
نمونه یک ساندویچ پانل تولید شده با فوم پلی اورتان

فوم پلی یورتان PUR معمولی

عایق پلی اورتان معمولی از ترکیب پلی ایزوسیانات و پلی ال طی یک فرآیند شیمیایی ساخته می شود. از فوم پلی اورتان معمولی برای تولید ساندویچ پانل پلی اورتان، ایزوله سازی انواع ساختمان و سازه استفاده می‌شود.

فوم پلی یورتان PIR

ترکیبات فوم پلی اورتان PIR نسوز مشابه پلی یورتان معمولی است. با این تفاوت که به اضافه ایزوسیانات و پلی ال از ماده ای افزودنی به نام پلی ایزوسیانورات فسفات استفاده می شود.

ماده افزودنی که به پلی اورتان نسوز اضافه می‌شود باعث فشردگی و سخت تر شدن این عایق خواهد شد.

نوع نسوز پلی‌اورتان هم مانند مدل های دیگر به صورت سفارشی برای تولید پانل سقفی و دیواری قابل استفاده است.

فوم پلی استایرن (EPS)

پلی استایرن از پلیمر پلی استایرن و آمونیوم پراکساید تولید می شود. فوم پلی استایرن عموما سفید رنگ و سبک است که آن را با نام دیگری به نام یونولیت نیز می شناسیم.

اما بهتر است بدانیم پلی استایرن در مقابل حرارت مقاومت بسیار پایینی دارد که از مهمترین عیوب این نوع فوم به شمار می رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پنل های پلی استایرن به مقاله ساندویچ پانل پلی استایرن مراجعه کنید.

ساندویچ پانل پلی استایرن
نمونه یک پانل تولید شده با هسته پلی استایرن

فوم اکس پی اس (XPS)

ساندویچ پانل XPS از پلیمر پلی استایرن به همراه ماده شیمیایی بوتان و دو لایه ورق آهنی از جنس گالوانیزه، آلوزینک یا آلومینیوم تشکیل شده است و ساختاری مشابه با پلی استایرن دارد. اکس پی اس دارای ساختاری سلولی است که تحت فشار تولید می شود.

XPS عایق بسیار مناسبی در برابر رطوبت است و مزایایی شبیه به پلی استایرن دارد اما در برابر حرارت مقاومت پایینی دارد. ازکاربردهای XPS می‌توان به تولید ساندویچ پانل اکس پی اس اشاره کرد.

ساندویچ پانل XPS
نمونه عایق های خام اکس پی اس قبل از مصرف

فوم پشم سنگ

ساندویچ پانل عایق پشم سنگ (Rockwool) از ترکیب الیاف سنگی با یک روغن معدنی و ماده شیمیایی فورمالدهید و دو لایه ورق زیر و رو تولید می شود. پشم سنگ دارای ضخامت بالایی است و عموما برای تولید ساندویچ پانل پشم سنگ از ضخامت 5 سانت و 10 سانت آن استفاده می‌شود.

پشم سنگ دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش سوزی و عایق صوت است و استحکام و دوام بالایی دارد. به گونه ای که در عایق کاری سالن های کنفرانس و یا پالایشگاه های chp استفاده می شود.

از فوم پشم سنگ در تولید ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل پشم سنگ
نمونه گرافیکی عایق پشم سنگ که به رنگ زرد با الیاف مشخص است.

فوم پشم شیشه

عایق پشم شیشه (Glass Wool) از پرس الیاف شیشه بدست می آید. فوم پشم شیشه عایق حرارتی و رطوبتی خوبی است. عایق پشم شیشه با طبیعت سازگار است و براحتی بازیافت می شود.

استفاده از پشم شیشه به دلیل ایجاد حساسیت های پوستی، تنفسی و خاصیت سرطان زایی تقریبا منسوخ شده است.

بهترین فوم ساندویچ پانل

انواع عایق هسته پانل ساندویچی کاربرد و کارآیی خاص خود را دارند، با توجه به نیاز پروژه و ویژگی مد نظر شما باید نوع فوم هسته پنل را انتخاب نمایید.

انتخاب یک عایق هسته عالی برای بخش عایق حرارتی، صوتی و… در سازه شما کمک خواهد کرد. در واقع نوع کاربری سازه شما را ملزم به استفاده از مدل های مختلف فوم در پنل ساندویچی می‌نماید.

به طور کلی در این بخش ما نظر کارشناسی در مورد چگونگی تولید و کیفیت نهایی فوم پنل را به شما توضیح خواهیم داد.

فوم عایق با استانداردهای روز

استاندارد سبب بروز مقاومت و طول عمر بیشتر در ساندویچ پانل خواهدشد در نوع پلی اورتان روش تولید ساندویچ پانل به شکل کانتینیوز است . به همین دلیل از لحاظ چسبندگی به ورق و کیفیت تولید، کاملا با فومهای دیگر پانل متفاوت است.

برترین برند فوم عایق پانل

به طورکلی تولید کنندگان ساندویچ پانل عایق مورد نیاز را از کارخانه های تولید دیگر تهیه می‌کنند، نوع فوم و میزان مقاومت آن به مواد اولیه استفاده شده در فرآیند تولید مرتبط است.

شرکت کیان پانل با توجه به استاندارد نوع عایق پانل خود را تهیه می‌کند این موضوع به کیفیت نهایی محصول کمک خواهد کرد.

برای خرید فوم ساندویچ پانل به صورت جداگانه می‌توانید با دفتر فروش کیان پانل تماس بگیرید.

کیان پانل

کدام فوم برای مقاومت در برابر دمای بالا بهتر است؟

در صورت وجود دمای بالا در داخل و خارج از ساختمان بهتر است از ساندویچ پانل با پلی یورتان PIR و PUR یا ساندویچ پانل با فوم پشم سنگ استفاده شود.

در صورت وجود رطوبت بالا در محیط کدام فوم بهتر است؟

اگر شرایطی وجود دارد که آب یا رطوبت در مجاورت مستقیم ساندویچ پانل قرار دارد بهتر است از فوم پلی یورتان یا XPS استفاده شود.

کدام فوم پانل قیمت پایین تری دارد؟

پانل با هسته پلی استایرن از لحاظ قیمتی مناسب تر است و هزینه ی کمتری دارد.

میانگین 4.8

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید