ساندویچ پانل پلی استایرن + مزایا و معایب

ساندویچ پانل پلی استایرن (Polystyrene sandwich panel) از فوم پلی استایرن (یونولیت) و دو لایه ورق فلزی تشکیل شده است. فوم پلی استایرن یک نوع فوم پلیمری است که از زنجیره‌های بلند هیدورکربنی تشکیل شده است.

یکی از ویژگی‌های فوم پلی استایرن1 این است که در هنگام حرارت دادن مولکول‌های بزرگ هیدروکربن از کنار یکدیگر سر می‌خورند و سبب انعطاف پذیری و کشسانی این ماده می‌شود در نتیجه فوم پلی استایرن مقاومت بالایی در برابر حرارت و رطوبت ندارد.

از فوم پلی استایرن در کاربری‌هایی که مقاومت در برابر حریق و آتش‌سوزی در اولویت است استفاده نمی‌شود.

به دلیل نقاط ضعف فوم پلی استایرن، تولید و استفاده از این فوم تقریبا منسوخ شده است، اما هنوز هم استفاده از ساندویچ پانل با عایق پلی استایرن جایگزین خوبی در برابر بلوک‌های سفالی یا سیمانی است.

یکی از ویژگی‌های اصلی فوم پلی استایرن وزن بسیار سبک این فوم است که قابلیت حمل و نقل و نصب راحت را فراهم می‌کند. همچنین قیمت پایین‌تری نسبت به سایر فوم‌ها دارد.

خط تولید ساندویچ پانل پلی استایرن نیز به صورت discontinuous (ناپیوسته) است. به این صورت که ورق‌های فلزی بر اساس متراژ مورد نیاز مشتریان برش می‌خورد سپس فوم پلی استایرن توسط چسب‌های مخصوص به ورق فلزی می‌چسبد.

ساندویچ پانل پلی استایرن

تفاوت ساندویچ پانل پلی استایرن با ساندویچ پانل‌ پلی اورتان

قطعاً یکی از پرکاربردترین فوم عایق در میان انواع فوم ساندویچ پانل که طرفدار زیادی هم دارد فوم پلی اورتان است. ساندویچ پانل تولید شده با فوم پلی اورتان ویژگی های بهتری در عملکرد نسبت به پلی استایرن دارد؛ در ادامه به ببرسی این دو نوع پانل ساندویچی می‌پردازیم.

مقاومت حرارتی

از نظر مقاومت حرارتی، فوم پلی استایرن در مقایسه با فوم پلی اورتان کمترین میزان مقاومت حرارتی را دارد، اما فوم پلی اورتان مقاومت بسیار بالا تری در برابر آتش و حرارت را دارد که این موضوع به ساختار آن مرتبط است.

مقاومت رطوبتی

رطوبت یکی از عوامل اصلی است که در طی زمان ممکن است برای سازه مشکل ساز شود، درصد مقاومت رطوبتی در ساندویچ پنل با فوم پلی استایرن بسیار کم تر از پلی اورتان است، به همین دلیل برای مناطقی که بارندگی زیاد است، ساندویچ پنل پلی استایرن توصیه نمی‌شود.

مقاومت صوتی

از نظر عایق صوتی، فوم پلی استایرن همانند فوم اکس پی اس و پلی اورتان است و در کمترین حد ممکن قرار دارد، اما فوم پشم سنگ بهترین عایق صوتی در بین فوم‌هاست.

به دلیل مقاومت صوتی بالای عایق پشم سنگ از ساندویچ پانل پشم سنگ در ساخت سازه‌های سایلنت ژنراتور، پالایشگاه‌ها، سالن‌های کنفرانس، سینما و استودیوهای ضبط صدا استفاده بسیاری می‌شود.

مقاومت مکانیکی

از نظر مقاومت مکانیکی و مقاومت در برابر ضربه و فشار فوم پلی استایرن کمترین میزان مقاومت مکانیکی را دارد و به ترتیب فوم پشم سنگ، فوم اکس پی اس و در نهایت فوم پلی اورتان بالاترین میزان مقاومت فیزیکی و مکانیکی را دارد.

پایداری در برابر حریق

مقاومت در برابر حریق یک گزینه بسیار مهم در برخی از کاربری‌ها محسوب می‌شود. فوم پلی استایرن کمترین میزان مقاومت در برابر حریق و آتش‌سوزی را دارد. بعد از آن فوم  اکس پی اس، در مرتبه بعدی فوم پلی اورتان نسوز PIR و بالاخره بهترین و مقاوم‌ترین فوم در برابر آتش سوزی فوم پشم سنگ است.

نقاط ضعف فوم پلی استایرن

فوم پلی استایرن خلل و فرج فراوانی در فضاهای بین مولکولی خود دارد همین موضوع سبب می‌شود در برابر نفوذ آب، رطوبت و حتی تبادل انرژی حرارتی مقاومت چندانی نداشته باشد، در نتیجه برای مناطق مرطوب، شرجی بالا و کاربری‌هایی که به صورت مستقیم در معرض آتش قرار دارند از این فوم استفاده نمی‌شود.

ویژگی‌های مثبت فوم پلی استایرن

علی رغم تمامی نقاط ضعف فوم پلی استایرن این فوم ویژگی‌ها و نقاط مثبت زیادی دارد که برای یکسری کاربری‌های خاص مناسب است. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بسیار سبک
 • حمل و نقل و نصب راحت
 • عایق صوتی خوب
 • مقاوم در برابر ضربه و فشار
 • کاهش وزن کلی سازه
 • سرعت در اجرا و صرفه‌جویی در هزینه‌های نصب
 • قیمت مناسب نسبت به سایر پانل‌ ها

مشخصات و ترکیبات سایر فوم‌های ساندویچ پانل (اکس پی اس، پلی اورتان و پشم سنگ) را در مقاله انواع فوم ساندویچ پانل مطالعه فرمایید.

انواع فوم پلی استایرن

انواع فوم پلی استایرن بر اساس ویژگی، خصوصیات و نحوه تولید با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه به مشخصات انواع فوم پلی استایرن می‌پردازیم.

پلی استایرن معمولی (GPPS)

این نوع فوم کاربرد گسترده‌ای دارد و عموما از آن برای تولید ساندویچ پنل استفاده نمی‌شود و بیشتر برای تولید لوازم خانگی مانند تلویزیون، رادیو، بدنه یخچال و فریزر، وسایل صوتی تصویری و الکترونیکی استفاده می‌شود.

فوم پلی استایرن منبسط شده (EPS)

فوم پلی استایرن که آن را با نام یونولیت نیز می‌شناسیم نوع منبسط شده یا اکسپند شده پلی استایرن است، که یک ماده فوم کننده را به پلیمر پلی استایرن اضافه می‌کنند. در این فوم حفرات و فضای خالی زیادی وجود دارد.

فوم پلی استایرن فشرده شده (XPS)

فوم اکس پی اس نوع فشرده شده یا اکسترود شده پلی استایرن است که در تولید ساندویچ پانل xps از آن استفاده می‌شود و به مراتب کیفیت و عملکرد بهتری نسبت به پانل پلی استایرن (یونولیت) دارد. فوم xps از مقاومت فیزیکی، حرارتی و رطوبتی بیشتری نسبت به eps برخوردار است.

مشخصات فنی ساندویچ پانل پلی استایرن

طول  بر اساس سفارش و متراژ مورد نیاز مشتریان برش خواهد خورد
عرض  عرض مفید پانل سقفی 1 متر  عرض غیر مفید 1.07 متر عرض مفید پانل دیواری 1 متر عرض غیر مفید 1.02 متر
ضخامت فوم  در پانل دیواری بین 3 الی 15 سانتی‌متر / در پانل سقفی بین 4 الی 10 سانتی‌متر  
نوع ورقآلوزینک، گالوانیزه یا آلومینیوم
ضخامت ورق  بین 04 الی 0.7 میلی‌متر
دانسیته±15 کیلوگرم بر متر مکعب
اطلاعات فنی پانل پلی استایرن

جهت دریافت اطلاعات فنی انواع پانل‌های ساندویچی به مقاله مشخصات فنی ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

در چه نوع کاربری‌هایی از ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده می‌شود؟

ساندویچ پانل پلی استایرن در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و سقفی جهت پوشش دیوار و سقف تولید می‌شود. از پانل پلی استایرن در بسیاری از انواع کاربری‌ها استفاده می‌شود.

 • دیوار و سقف سوله های صنعتی
 • انواع کانکس مسکونی، نگهبانی، کارگاهی
 • سازه‌ های پیش ساخته اداری، تجاری
 • ساخت سوله انبار
 • سوله ورزشی

روش تولید ساندویچ پانل پلی استایرن

تولید ساندویچ پانل پلی استایرن، به روش دیسکانتینیوز (ناپیوسته) انجام می‌شود. در این روش تولید ابتدا ورق زیرین وارد خط تولید می‌شود سپس فوم پلی استایرن با یک لایه چسب مخصوص به ورق چسبانده می‌شود و در مرحله بعدی ورق رویی با استفاده از چسب به فوم پلی استایرن می‌چسبد. در نهایت ساندویچ پانل مونتاژ شده وارد خط بسته بندی می‌شود.

ساندویچ پانل پلی استایرن

نصب ساندویچ پانل پلی استایرن

بسترسازی: در این مرحله یک بستر مناسب جهت نصب و اجرای تیر و ستون‌ها آماده می‌شود تا نیروی موجود در سازه به زمین منتقل شود.

اجرای اسکلت و زیرسازی: با توجه به نوع اسکلت سازه (تیر ورقی- lsf) تیرها، ستون‌ها و قطعات فلزی از جنس ورق فولادی یا گالوانیزه توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند.

نصب پوشش دیوار و سقف: در این مرحله شیت ساندویچ پانل های دیواری و سقفی بر روی زیرسازی جایگذاری شده و با استفاده از انواع پیج‌ نصب ساندویچ پنل مانند پیچ‌ های سرمته واشردار گالوانیزه متصل می‌شوند.

آب‌بندی و درزبندی پانل: فواصل و درز بین پانل‌ها نیز با استفاده از متعلقات نصب ساندویچ پانل مانند انواع ورق فلاشینگ تاج، زیرتاج، فلاشینگ کنج و غیره پوشانده می‌شود. همچنین جهت آب‌بندی، سیل بندی و پر کردن حفرات و فضاهای خالی از فوم پلی اورتان استفاده می‌کنند.

برای دریافت اطلاعات و جزئیات بیشتر به صفحه نصب و اجرای ساندویچ پنل مراجعه نمایید.

قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن

قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن نسبت به سایر پنل‌ها ارزان‌تر است اما از آن جایی که تولید ساندویچ پانل پلی استایرن تقریبا منسوخ شده است شما می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید و با دریافت مشاوره‌های فنی ساندویچ پنل مناسب کاربری خود را انتخاب کنید. جهت مشاهده لیست قیمت انواع ساندویچ پانل به مقاله قیمت ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

 1. پلی استایرن ↩︎

سوالات متداول ساندویچ پانل پلی استایرن

آیا استفاده از ساندویچ پانل پلی استایرن برای کارخانه فولاد و ذوب آهن مناسب است؟

خیر از ساندویچ پانل پلی استایرن به دلیل مقاومت بسیار کم در برابر حرارت و حریق در این گونه کاربری‌ها استفاده نمی‌شود.

آیا استفاده از پانل پلی استایرن در جهت کاهش هزینه‌ها اصولی است؟

شما بسته به نوع کاربری پروژه خود می‌توانید از ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده کنید. از پانل پلی استایرن اغلب در کاربری‌های ساده و به دور از هرگونه حرارت و رطوبت مانند ساخت سوله انبار استفاده می‌شود.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید