ساندویچ پانل اکس پی اس (xps) + موارد مصرف

ساندویچ پانل اکس پی اس  (Extrude Polystyrene sandwich panel) یکی از انواع پانل ساندویچی است که با استفاده از فوم xps تولید می‌شود. اکس پی اس یکی از انواع فوم‌های پلی استایرن است که از فشردگی و انسجام بالایی برخوردار است.

ساندویچ پانل اکس پی اس هم در نوع ساندویچ پنل دیواری و هم در نوع ساندویچ پانل سقفی تولید می‌شود.  معمولا برای تولید ساندویچ پانل اکس پی اس از ورق گالوانیزه و آلوزینک با رال رنگی گوناگون استفاده می‌شود. 

پلی استایرن یک نوع پلیمر است که از زنجیره‌های هیدورکربنی بلند تشکیل شده است و خلل و فرج فراوانی در ساختار خود دارد. اما فوم اکس پی اس نوع تقویت شده و اکسترود شده (فشرده شده) فوم پلی استایرن است. در حقیقت ساندویچ پانل اکس پی اس به نوعی هم خانواده ساندویچ پانل پلی استایرن محسوب می‌شود.

ساندویچ پانل اکس پی اس

تفاوت فوم xps با eps در چیست؟

فوم xps و فوم  eps (یونولیت) از انواع فوم پلی استایرن محسوب می‌شوند. اما در فوم اکس پی اس تا حدودی ضعف‌ها و خلا فوم eps برطرف شده است. به همین دلیل تولید فوم EPS در حال حاضر بسیار محدود است.

عایق حرارتی

فوم اکس پی اس به دلیل انسجام و فشردگی بیشتر از مقاومت حرارتی بیشتری نسبت به فوم eps برخوردار است.

مقاومت رطوبتی

فوم XPS به لحاظ مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت نسبت به فوم EPS پایداری بیشتری دارد.

عایق صوتی

در فاکتور مقاومت صوتی فوم EPS و فوم XPS هر دو به صورت یکسان عمل می‌کنند و در پایین‌ترین درجه مقاومت نسبت به فوم پلی اورتان و فوم پشم سنگ قرار دارند.

استحکام مکانیکی

مقاومت فیزیکی و مکانیکی فوم XPS در برابر ضربه و فشار 2 برابر بیشتر از فوم پلی استایرن است.

مقاومت حریق

میزان مقاومت فوم EPS در برابر حریق و آتش سوزی، در کمترین حد ممکن قرار دارد. بعد از فوم EPS فوم اکس پی اس، سپس فوم پلی اورتان و در نهایت فوم پشم سنگ بالاترین میزان مقاومت را در برابر آتش سوزی دارد.

فوم اکس پی اس

مشخصات فنی ساندویچ پانل اکس پی اس

ساندویچ پانل اکس پی اس نیز با توجه به ابعاد و متراژ درخواستی مشتریان تولید خواهد شد. نحوه تولید ساندویچ پانل به صورت دیسکانتینیوز (ناپیوسته) است؛ یعنی ابتدا ورق‌های فلزی با توجه به ابعاد شیت‌های درخواستی مشتریان برش خواهد خورد سپس فوم اکس پی اس بر روی ورق چسبانده می‌شود و در انتها ورق رویی را بر روی فوم می‌چسبانند.

طول پانل‌بین 2 الی 12.5 متر برش خواهد خورد
عرض پنل‌به صورت ثابت در حدود 1 متر است
ضخامت پانل دیواریبین 3 الی 15 سانتی‌متر با توجه به کاربری متغیر است
قطر پانل سقفیبین 4 الی 10 سانتی‌متر بر اساس نوع کاربری پروژه تعیین خواهد شد.
ضخامت ورق گالوانیزه و آلوزینکبین 0.4 الی 0.6 میلی‌متر
ضخامت ورق آلومینیوم0.7 میلی‌متر
دانسیته فوم اکس پی اسkg/m3 35-40
اطلاعات فنی پانل XPS
ساندویچ پانل xps

موارد مصرف ساندویچ پانل xps

با توجه به ویژگی‌های فوم اکس پی اس از این فوم در کاربری‌های حساس مانند کلین روم یا سردخانه و محیط‌هایی که به صورت مستقیم در معرض آتش هستند مانند کوره‌ها استفاده نمی‌شود. از ساندویچ پانل XPS به صورت کلی برای پوشش دیوار و سقف انواع ساختمان پیش ساخته استفاده می‌شود.

از کاربردهای دیگر ساندویچ پانل اکس پی اس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سوله انبار
 • سوله ورزشی
 • سوله نمایشگاه
 • کارخانجات مواد غذایی
 • ساخت انواع کانکس کارگری، نگهبانی
 • پوشش سقف پارکینگ‌ها، استخرها، استادیوم

امتیازات فوم عایق اکس پی اس  (xps)

 • مقاومت فیزیکی و مکانیکی بالاتر نسبت به فوم eps
 • عایق حرارتی و رطوبتی مناسب
 • سبک وزن با حمل و نقل سریع
 • مقاوم در برابر حوادثی مانند زلزله و طوفان
 • سازگار با انواع شرایط آب و هوایی

معایب فوم عایق اکس پی اس (xps)

همان طور که اشاره کردیم فوم اکس پی اس مقاومت خوبی در برابر آتش‌سوزی ندارد و نسبت به فوم پلی اورتان نسوز PIR از مقاومت مکانیکی، صوتی، حرارتی و رطوبتی کمتری برخوردار است.

قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل اکس پی اس چه قدر است؟

استفاده از ساندویچ پانل اکس پی اس به دلیل داشتن مزایا و قیمت مناسب در طول زمان برای شما صرفه اقتصادی به همراه دارد. برای تعیین قیمت ساندویچ پنل فاکتورهای مختلفی مانند جنس ورق، ضخامت ورق، رنگ ورق و دانسیته فوم را در نظر می‌گیرند.

جهت دریافت پیش فاکتور و اطلاع از قیمت ساندویچ پانل اکس پی اس بر اساس ابعاد و متراژ مورد نیاز خود با کارشناسان و تیم فنی کیان پانل در ارتباط باشید.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید