ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل چیست؟

شاید در سال های اخیر نام ساندویچ پانل را شنیده اید اما به طور کامل از ماهیت آن اطلاعی نداشته باشید.

شاید هنوز کاربرد صحیح و موارد استفاده ساندویچ پانل برای شما گنگ و غیر قابل فهم باشد!!!
ممکن است راهکار مناسب تری برای ساخت ساختمان های صنعتی و انبار وجود داشته باشد و شما بی خبر باشید!!!
شاید بخواهید با هزینه کمتر، ساختمانی با کیفیت بالاتر، ایمن‌تر و با پروسه ساخت سریعتر داشته باشید!!!

ساندویچ پانل چیست

همه چیز درباره ساندویچ پانل

اگر بخواهیم به طور خیلی خلاصه و دقیق در رابطه با “ساندویچ پانل چیست؟” صحبت کنیم می توانیم بگوییم پوشش سقف و دیوار سوله، ساختمان پیش ساخته، انواع کانکس، اتاق های حمل بار از جنس ساندویچ پانل هستند. اما سوال اصلی اینجاست دقیقا ساندویچ پانل چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟!

ساندویچ پانل نسل جدیدی از مصالح ساختمانی است که به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید می‌شود و به محل پروژه ارسال می‌گردد. این نوع از مصالح، سبک، عایق و مستحکم هستند که با سرعت بالایی نسبت به مصالح ساختمانی سنتی نصب و اجرا می گردند.

پانل از سه لایه تشکیل می‌شود که شبیه به ساندویچ است به همین جهت به آن ها ساندویچ پانل می‌گویند. دو لایه ورق آهنی در دو طرف و یک لایه فوم عایق در هسته قرار می‌گیرد که هدف اصلی استفاده از فوم ایجاد لایه ای عایق در برابر صوت، رطوبت، حرارت و برودت است.

در تولید پانل ساندویچی انواع فوم به کار می‌رود که کیفیت فوم عایق استفاده شده در تولید پانل، به شدت در کیفیت محصول نهایی موثر است. در حال حاضر فوم پلی یورتان (پلی اورتان) پر کاربردترین نوع فوم در این صنعت به شمار می رود.

تاریخچه ساندویچ پانل

در زمان های قدیم جهت پوشش سقف ویلا، سقف سوله و ساختمان از ورق های موج دار مانند ورق طرح سفال و … استفاده می‌شد. به دلیل عایق نبودن ورق های آهنی سرما و گرما به راحتی به داخل سازه (ساختمان یا ویلا یا سوله) نفوذ می‌کرد که مشکل اصلی این نوع پوشش به شمار میرفت.

پس از آن جهت ایجاد عایق برای پوشش سقف از توری و پشم شیشه در زیر سقف های ورقی استفاده شد، که تا حدودی عایق مناسب تری نسبت به ورق آهنی بود. جالب است بدانید ساندویچ پانل برای اولین بار در سال 1937 توسط کلود دورنیه به صورت لانه زنبوری و با پوسته‌های فشرده شده در حالت پلاستیکی ثبت اختراع شد. ادامه تاریخچه ساندویچ پانل را اینجا بخوانید.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تولید می‌شود. پانل نوع دیواری برای ساخت سردخانه، اتاق تمیز، دیوار سوله های صنعتی و کانکس مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع سقفی آن جهت پوشش سقف انواع ساختمان قابل استفاده است.

گاهی نیز شاهد استفاده از پانل سقفی در دیوار ساختمان های صنعتی هستیم که صرفا جهت زیبایی و داشتن فرم و طرح در دیواره ها استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل دیواری

پنل دیواری دارای انواع مختلفی همچون ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی، پیچ نمایان، دو رو صاف و یک رو ورق است که با توجه به نوع کاربری مجموعه از نوع متناسب آن استفاده می گردد. به طور مثال از پانل دیواری دو رو صاف عموما در ساخت اتاق تمیز (کلین روم) استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل سقفی

پانل های سقفی دارای دو نوع 3 گام و 4 گام هستند، گام ها برآمدگی های موجود بر روی پانل سقفی است که باعث افزایش استحکام و مقاومت پانل ها در سقف می‌شود. مدل رول فرم ورق های پانل سقفی به شکل ذوزنقه، شادولاین و کروگیت تولید می‌شود.

ساندویچ پانل سردخانه

سردخانه یک محیط ایزوله با دما و رطوبت کنترل شده است که برای نگهداری انواع مواد غذایی و دارویی از آن استفاده می‌شود. کنترل دمای سردخانه توسط موتور (کمپرسور) انجام می‌شود. اما استفاده از ساندویچ پانل سردخانه به دلیل داشتن یک لایه عایق حرارت و رطوبت از هدر رفت انرژی سرمایی داخل سردخانه جلوگیری می‌کند.

ساندویچ پانل اتاق تمیز

اتاق تمیز یک بخش مهم در صنایعی مانند تجهیزات پزشکی، دارویی، الکترونیک و صنایع غذایی است. در اتاق تمیز علاوه بر دما و رطوبت میزان ذرات خارجی، آلودگی و میکروب ها در یک حد تعریف شده و استاندارد قرار دارد.

برای ساخت و اجرای این فضا بهترین متریال استفاده از ساندویچ پانل کلین روم است زیرا از دو لایه ورق فلزی صاف تشکیل شده که امکان نفوذ و رشد میکروب در آن وجود ندارد و قابلیت شستشو و ضد عفونی نیز دارد. علاوه بر این پانل ساندویچی به دلیل خاصیت عایق خود سبب حفظ تعادل دما و روطبت محیط نیز می‌شود.

انواع فوم در ساندویچ پانل

همانطور که گفتیم لایه میانی یا هسته ساندویچ پانل از جنس فوم عایق است که این فوم ها هر کدام دارای مشخصات فنی متفاوتی هستند، اما از ویژگی هایی که تمام این فوم ها از آن برخوردار هستند می‌توان به مقاومت در برابر فشار، وزن سبک، مقاومت در برابر حرارت، رطوبت و تغییرات شرایط آب و هوایی اشاره کرد. از معروف ترین و پرکاربردترین فوم هایی که در پانل ها استفاده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هر کدام از این نوع فوم ها برای یکسری از کاربری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساندویچ پانل سقفی

انواع ورق در ساندویچ پانل

پوشش رویی و زیرین ساندویچ پانل از جنس ورق فلزی است که در انواع گوناگونی تولید می‌شوند. ورق فلزی از ساختار کلی ساندویچ پانل در برابر عوامل نامساعد محیطی محافظت می‌کند. همچنین ورق های فلزی ساندویچ پانل با درجات مختلف در برابر حرارت، رطوبت، حریق و نیروهای مکانیکی مقاومت دارند.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه یکی از رایج‌ترین متریال‌ها برای ساخت ساندویچ پانل است. این ورق‌ها از فولاد با روکش روی تشکیل شده‌اند که به آن‌ها مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی می‌دهد.

ورق آلوزینک

ورق آلوزینک، هم خانواده ورق گالوانیزه به حساب می‌آید، اما با یک تفاوت کلیدی:

پوشش ورق آلوزینک به جای فلز روی (زینک) خالص، از آلیاژی متشکل از روی و آلومینیوم است.

به همین دلیل ورق آلوزینک نسبت به ورق گالوانیزه مقاومت بالاتری در برابر حرارت و رطوبت دارد.

ورق آلومینیوم

از ویژگی‌های بارز ورق آلومینیوم این است که بالاترین میزان مقاومت در برابر حرارت و رطوبت را دارد. در عین حال در برابر حریق و آتش سوزی کمترین میزان مقاومت را دارد. همچنین به دلیل انعطاف پذیری بالا از مقاومت مکانیکی پایینی برخوردار است.

رول فرم این ورق برای متراژهای بالای 1000 متر باز می‌شود و قیمت بالاتری نسبت به سایر ورق‌ ها دارد. از ورق آلومینیوم معمولا در مناطق شمالی و جنوبی کشور به دلیل شرجی و رطوبت بالا استفاده می‌شود.

در مطلب انواع ورق ساندویچ پانل می‌توانید مشخصات و ویژگی‌های مربوط به هرکدام از ورق های پوششی ساندویچ پانل را مطالعه کنید.

مشخصات فنی ساندویچ پانل

برای تهیه ساندویچ پانل باید مشخصات فنی و اطلاعات اولیه محصول مورد نظر خود را بدانید.

ابعاد ساندویچ پانل

پانل های سقفی و دیواری از لحاظ ابعاد دارای یک متر عرض مفید می‌باشند و از نظر طول تا 12.5 متر قابلیت برش دارند.

این محدودیت طول در تولید به دلیل عدم امکان حمل و نقل و جابجایی در جاده های کشور می باشد که حداکثر طول تولید ساندویچ پانل در کارخانجات 12.5 متر است.

سایر فاکتورها و اطلاعات فنی ساندویچ پانل را می‌توانید در مقاله مشخصات فنی ساندویچ پانل مطالعه کنید.

وزن ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها از لحاظ وزنی در هر متر مربع حدودا 10 کیلوگرم و از لحاظ مقاومت، قابلیت تحمل حدودا 200 کیلوگرم را هر متر مربع دارند.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل

از مهمترین مزایای ساندویچ پانل که سبب شده در حال حاضر جایگزین مصالح سنتی باشند می‌توان به قیمت مناسب، وزن کم، سهولت در جا به جایی و حمل و نقل، عایق حرارتی، رطوبتی، سرعت در تولید و کاهش زمان اجرای پروژه اشاره کرد. علاوه بر این ساندویچ پنل ها از نظر میزان مقاومت فیزیکی و مکانیکی نیز عملکرد بسیار خوبی دارند.

کاربرد ساندویچ پانل

از ساندویچ پانل به دلیل مزایای فراوان در طیف وسیعی از کاربری‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل در سوله

یکی از مهمترین و اصلی ترین کاربردهای ساندویچ پانل ساخت انواع سوله صنعتی، تولیدی، انبار، ورزشی و نمایشگاه است. استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله علاوه بر قیمت مناسب نسبت به آجر و سیمان، کاهش زمان اجرای پروژه و کاهش دستمزد نیروهای انسانی می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل در کانکس

در حال حاضر کانکس ها در دو مدل کانکس پانلی و کانکس ورقی تولید می‌شوند. مزیت کانکس های پانلی نسبت به کانکس های ورقی مقاومت فیزیکی و مکانیکی بالاتر و عایق حرارتی و رطوبتی بیشتر است. برای تولید کانکس پانلی از انواع ساندویچ پانل با فوم و ورق های متفاوت استفاده می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل در اتاق حمل بار

پخش و توزیع مواد غذایی فاسد شدنی مانند گوشت و مرغ در سطح شهر با استفاده از وسایل نقلیه نیمه سنگین مانند نیسان و کامیونت انجام می‌شود. در حال حاضر از ساندویچ پانل پلی اورتان برای تولید اتاق حمل بار یخچالی استفاده می‌شود. ساندویچ پانل علاوه بر وزن کم، عایق حرارتی و رطوبتی با محیط بیرون ایجاد می‌کند و از اتلاف انرژی سرمایی اتاق حمل بار جلوگیری می‌کند.

نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل فرایندی ساده و سریع است اما مستلزم رعایت نکات خاصی است، به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از آسیب به پانل ها و زیان مالی حتما از یک تیم مجرب و زبده در این زمینه کمک بگیرید.

به صورت کلی برای نصب و اجرای ساندویچ پانل از پیچ سرمته واشردار گالوانیزه استفاده می‌شود. همچنین برای درزبندی و آب‌بندی پنل ها نیز از انواع ورق فلاشینگ استفاده می‌شود.

نصب ساندویچ پانل دیواری

نصب ساندویچ پانل دیواری و سقفی با توجه به نوع ساختار با یکدیگر متفاوت است. لبه پانل های دیواری به صورت فاق و زبانه طراحی شده که در هنگام نصب و اجرای پانل دیواری باید به چفت شدن دقیق پانل ها، طرز قرارگیری پانل (افقی یا عمودی) و آب‌بندی و درزبندی اصولی پانل توجه شود.

نصب ساندویچ پانل سقفی

پانل های سقفی در دو نوع 3 گام و 4 گام طراحی می‌شوند. لبه انتهایی پانل سقفی به صورت اورلپ بوده که جهت درزبندی و هوابندی بر روی پانل کناری می‌نشیند. همچنین پیش از نصب ساندویچ پانل سقفی جهت هدایت آب باران به سطح زمین، ورق آبرو (گاتر) را بر روی سقف نصب می‌کنند.

قیمت ساندویچ پانل

ساندویچ پنل ها از لحاظ قیمت نسبت به سقف های سنتی تیر ورقی بسیار ارزان تر و از لحاظ کیفیت از سقف های سنتی و سقف های ورق آهنی (شیروانی) کیفیت بالاتری دارند. به همین دلیل است که می‌گوییم این محصول میانرده از لحاظ قیمتی (قیمت ساندویچ پانل) ضمانت داشتن بنایی با کیفیت برای سالیان طولانی است.

ساندویچ پانل کیان

شرکت کیان پانل عضو تولید کنندگان ساندویچ پانل و قطعات فلزی برای صنایع نفت و گاز کشور با بیش از دو دهه سابقه در تولید و ارائه خدمات توانسته است همواره برندی قابل اطمینان برای مشتریان باشد.

سوالات متداول ساندویچ پانل چیست؟!

از ساندویچ پانل می‌توان برای ساختمان مسکونی استفاده کرد؟!

بله از ساندویچ پانل برای پوشش دیوار و سقف ساختمان های مسکونی استفاده می‌شود. از لحاظ مقاومت و پایداری در برابر شرایط جوی و بارش مستمر نزولات آسمانی از کیفیت بالایی برخوردار است.

طول عمر ساندویچ پانل چند سال است؟!

عموما طول عمر ساندویچ پانل ها به کیفیت متریال و مواد اولیه این محصول بستگی دارد. حداقل طول عمر مفید ساندویچ پانل ها 15 سال می‌باشد. در صورتیکه در سال‌های اخیر، بازار شاهد وجود محصولات بی کیفیتی نیز بوده است که طول عمر مفید آن ها حتی به یک سال هم نرسیده است.

تفاوت ساندویچ پانل دیواری با ساندویچ پانل سقفی در چیست؟!

ساندویچ پانل های دیواری از لحاظ رول فرمینگ و توان تحمل بار با ساندویچ پانل سقفی متفاوت است. پانل دیواری دارای شیار های کوتاه تر و بدون گام است. از ساندویچ پانل های سقفی می توان برای دیوار ساختمان های صنعتی نیز استفاده نمود.

به این صفحه امتیاز دهید

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید