قیمت ساختمان پیش ساخته

ساختمان پیش‌ ساخته یا به عبارتی خانه پیش‌ ساخته با استفاده از مصالح ساختمانی پیش‌ ساخته مانند ساندویچ پانل اجرا می‌شود. عوامل بسیار متعددی بر روی تعیین قیمت ساختمان پیش‌ ساخته تأثیرگذار است که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

ساخت ساختمان‌های پیش‌ ساخته یک راهکار نوین و به‌صرفه برای داشتن یک‌خانه واقعی با تمامی امکانات رفاهی است.

کیفیت و مقاومت متریال به‌کار رفته در ساختمان‌ های پیش‌ ساخته تفاوتی با سازه‌هایی که به روش سنتی اجرا می‌شوند ندارد. در عین حال قیمت مناسب خانه‌ های پیش‌ ساخته، سبب شده تا ساخت‌ و ساز به این روش روزبه‌روز افزایش پیدا کند.

ساختمان پیش ساخته

جزئیات و مشخصات خانه‌ های پیش‌ ساخته را در مقاله ساختمان پیش‌ ساخته مطالعه کنید.

چرا به روش پیش ساخته خانه بسازیم؟

ساخت‌وساز به روش پیش‌ساخته مزایای بسیار زیادی با خود به همراه دارد. از کوچکترین مزایای آن می توان به سرعت بالای ساخت‌وساز و کاهش هزینه‌های اجرای پروژه اشاره کرد.

ساندویچ پانل‌ها دوام و عمر بالایی دارند و برای ساخت انواع کانکس، اتاق بار و ساختمان‌ های پیش ساخته قابل حمل و ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سرعت بالای ساخت

یکی از ویژگی‌های اصلی ساخت و ساز به روش پیش‌ ساخته، سرعت بالای ساخت‌وساز و کوتاه بودن زمان اجرای پروژه است. این مورد بر روی کاهش هزینه‌ها تأثیر مستقیم دارد؛ زیرا در مدت زمان کمتر شما هزینه‌ کمتری جهت اسکان، خوراک و بیمه نیروهای انسانی پرداخت می‌کنید.

کاهش هزینه‌ها

هزینه تأمین مصالح پیش‌ ساخته، نصب، اجرا و هزینه‌های حمل‌ونقل به مراتب کمتر از تهیه آجر و سیمان است؛ بدین ترتیب می‌توان به راحتی با پرداخت هزینه‌های کمتر  یک ساختمان پیش‌ ساخته مطابق با سلیقه خود اجرا کرد.

مقاومت در برابر حوادث

ساختمان‌ های پیش‌ ساخته اغلب با استفاده از یک استراکچر فلزی و ساندویچ پانل ساخته می‌شوند. ترکیب این متریال مقاومت بالایی در برابر زلزله، آتش‌سوزی، طوفان و شرایط آب‌وهوایی نامناسب دارد.

کاهش نیاز به نیروی انسانی

از آن جایی که متریال و مصالح نصب سازه‌های پیش‌ساخته به‌صورت آماده مونتاژ تولید می‌شوند، جهت نصب و اجرای این سازه‌ها به تعداد نیروی انسانی بسیار کمتری در مقایسه با سازه‌های دیگر نیاز است.

خانه پیش ساخته آماده

قیمت خانه‌ های پیش‌ ساخته بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

فاکتورهای مختلفی بر روی قیمت ساخت و اجرای ساختمان پیش‌ ساخته تاثیرگذار است. در ادامه به چند فاکتور مهم اشاره می‌کنیم:

محل اجرای پروژه

در برخی موارد سازه‌ها در مناطقی دور، صعب‌العبور و یا با شرایط آب‌وهوایی نامساعد اجرا می‌شوند که این مورد بر روی تعیین قیمت تأثیرگذار است.

نوع سازه

نوع اسکلت، پوشش دیوار و سقف سازه به صورت مستقیم بر روی قیمت ساختمان پیش ساخته تاثیر دارد.

سازه‌های LSF

این نوع سازه‌ها از مقاطع فولادی سبک ساخته می‌شوند و به دلیل سرعت بالا در اجرا و قیمت مناسب، محبوبیت زیادی دارند. قیمت هر متر مربع سازه LSF از حدود 2.5 میلیون تومان شروع می‌شود.

سازه‌های ساندویچ پانلی

این نوع سازه‌ها از دو ورق فلزی با عایق فوم در بین آنها ساخته می‌شوند. به دلیل عایق‌بندی مناسب، برای مناطق با آب و هوای نامناسب ایده‌آل هستند. قیمت هر متر مربع سازه ساندویچ پانلی از حدود 3 میلیون تومان شروع می‌شود.

نوع و جنس متریال

نوع مصالح مصرفی؛ مانند جنس ساندویچ پانل، ضخامت ساندویچ پانل، نوع اسکلت و زیرسازی سازه (فلز – چوب – بتن) بر روی قیمت تأثیرگذار است.

علاوه بر این نوع پوشش داخلی سازه (کناف – گچ برگ – PVC – پارکت – سرامیک) نیز از عوامل تعیین‌کننده قیمت ساختمان پیش‌ساخته است.

نوع و جنس متریال به کار رفته از عوامل مهم در تعیین قیمت خانه‌ های پیش ساخته است. شما می‌توانید مشخصات و ویژگی‌های متریال تشکیل دهنده ساندویچ پانل را در مقاله انواع فوم ساندویچ پانل مطالعه کنید.

کیفیت مصالح نیز نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت خانه پیش‌ ساخته دارد که بسته به شرکت تولیدکننده انواع مختلف ساندویچ پانل با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود.

برای دریافت اطلاعات فنی بیشتر مانند طول و عرض ساندویچ پانل، ضخامت فوم، ضخامت ورق و دانسیته می‌توانید به مقاله مشخصات فنی ساندویچ پانل مراجعه نمایید چرا که به صورت مستقیم بر روی قیمت ساختمان پیش ساخته تاثیر گذار است.

سازه‌های چوبی

این نوع سازه‌ها از چوب‌های فرآوری شده ساخته می‌شوند و زیبایی منحصر به فردی دارند. قیمت هر متر مربع سازه چوبی از حدود 4 میلیون تومان شروع می‌شود.

سازه‌های بتنی

این نوع سازه‌ها از بتن پیش‌ساخته ساخته می‌شوند و مقاومت بالایی دارند. قیمت هر متر مربع سازه بتنی از حدود 5 میلیون تومان شروع می‌شود.

ابعاد و متراژ سازه

متراژ سازه یکی از موارد مهمی است که بر روی قیمت متریال ساخت سازه، و هزینه‌های نصب و اجرا تأثیرگذار است.

هزینه نصب و اجرای خانه پیش‌ ساخته

نصب و اجرای ساختمان‌ های پیش‌ ساخته یک فرایند مهم و تخصصی است که می‌بایست توسط یک تیم نصب حرفه‌ای انجام شود. این مرحله نیز مشمول هزینه دستمزد نیروی انسانی، هزینه‌های اسکان، خوراک و موارد غیره است.

برای اطلاع از نحوه نصب و اجرای ساختمان پیش ساخته می‌توانید به مقاله نصب و اجرای ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

دستمزد نیروی انسانی

هزینه دستمزد نیروی انسانی در مناطق مختلف متفاوت است.

زمان ساخت

ساختمان‌های پیش ساخته به دلیل سرعت بالا در اجرا، هزینه کمتری بابت دستمزد، اسکان و خوراک نیروهای انسانی دارند.

شرکت سازنده

شرکت‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی برای ساخت و نصب ساختمان‌های پیش ساخته ارائه می‌دهند.

شرایط اقتصادی

نوسانات قیمت مصالح و دستمزد نیروی انسانی می‌تواند بر قیمت نهایی ساختمان پیش ساخته تاثیر بگذارد.

تاسیسات الکتریکال و مکانیکال

اجرای لوله‌کشی آب و فاضلاب و همچنین برق‌کشی ساختمان‌ های پیش ساخته جز مواردی است که بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار است. اجرای تاسیسات الکتریکال و مکانیکال خانه‌ های پیش ساخته بسته به درخواست و نیاز مشتریان انجام خواهد شد.

تجهیزات و امکانات رفاهی

تجهیزات و امکانات رفاهی یک سازه پیش‌ ساخته مانند نوع سیستم گرمایشی، سرمایشی، هود، سینک، کابینت، گاز، کمددیواری و موارد غیره است که با توجه به سلیقه مشتریان بر روی ساختمان پیش ساخته اضافه می‌شود.

طبیعتاً یک‌خانه پیش‌ ساخته با تجهیزات و امکانات بیشتر قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.

بنابراین، تعیین قیمت خانه‌ های پیش‌ ساخته تنها به متراژ سازه بستگی ندارد و نمی‌توان قیمت یک خانه پیش‌ ساخته 60 متری را با یک خانه پیش ساخته 100 متری مقایسه کرد. چه بسا با توجه به فاکتورهای گفته شده قیمت نهایی یک خانه پیش ساخته 100 متری شاید کمتر از یک خانه 60 متری باشد.

جزئیات ساختمان پیش ساخته

تفاوت ساخت و ساز به روش پیش ساخته و مصالح سنتی

طبیعتاً ساخت‌ و ساز به روش پیش‌ساخته مقرون‌به‌صرفه‌تر از اجرای ساختمان به روش سنتی است. سرعت بالای ساخت‌وساز به روش مدرن یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر روی کاهش هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این مصالح پیش‌ ساخته مانند ساندویچ پانل در کمترین زمان ممکن و حداکثر 10 روز تولید و آماده نصب می‌شوند.

برای نصب اسکلت فلزی خانه‌ های پیش‌ ساخته نیز عمدتاً از سیستم LSF استفاده می‌کنند. در این سیستم از قطعات فولادی سبک به شکل نبشی یا پروفیل‌های C ,U استفاده می‌کنند.

استفاده از این سیستم تأثیر چشمگیری در سرعت ساخت‌ و ساز و کاهش هزینه‌ها خواهد داشت. اما اگر اسکلت ساختمان از جنس تیرورق، چوب و یا ترکیبی از فلز و بتن باشد بر روی قیمت نهایی تأثیر خواهد داشت.

هزینه حمل‌ونقل خانه‌ های پیش‌ ساخته چه‌قدر است؟

ساختمان‌ های پیش‌ ساخته در متراژهای بزرگ به‌صورت ساخت در محل اجرا می‌‌شوند از همین رو اجزای ساختمان یا ماژول‌ها در کارخانه تولید شده و توسط تریلرها به محل اجرای پروژه منتقل می‌شود.

برای مثال یک ساختمان پیش‌ ساخته دوبلکس با زیربنای 500 متر حدودا در مدت زمان 1 ماه اجرا می‌شود اما اجرای همین ساختمان به روش سنتی 1 سال زمان‌بر خواهد بود.

لازم به ذکر است هزینه حمل‌ونقل این مصالح، بسته به مسافت راه از کارخانه تا محل اجرای پروژه بر عهده مشتریان و کارفرمایان است. در متراژهای کوچک نیز سازه‌ها پس از مونتاژشدن در کارخانه توسط کامیون یا تریلی به محل نصب منتقل می‌شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نصب و اجرای انواع ساختمان پیش‌ ساخته و استعلام قیمت ساندویچ پانل با کارشناسان کیان پانل تماس حاصل نمایید.

زمان ساخت یک ساختمان پیش ساخته چه قدر طول می‌کشد؟

برای ساخت یک پروژه 100 متری به صورت کامل حدودا 30 الی 35 روز زمان نیاز است. همچنین نصب و اجرای یک پروژه 500 متری حدودا 2 الی 2.5 ماه طول می‌کشد.

ابعاد و متراژ پروژه ساختمان پیش ساخته چه طور تعیین می‌شود؟

در مرحله اول نقشه‌های معماری سازه (فاز1) طراحی می‌شود و در مرحله بعدی بر اساس نقشه‌های معماری نقشه‌های فاز 2 طراحی می‌شود که شامل اسکلت سازه، ابعاد سازه، نوع متریال، متراژ ساندویچ پانل دیواری و سقفی، درب و پنجره‌ها و موارد غیره است.

برای کاهش قیمت ساختمان پیش ساخته چه راهکاری وجود دارد؟

برای کاهش هزینه‌های ساخت یک ساختمان پیش ساخته می‌توان از ساندویچ پانل‌های با ضخامت کمتر و فوم و ورق با قیمت پایین‌تر مانند ورق گالوانیزه و فوم اکس پی اس استفاده کرد. همچنین می‌توان اسکلت فلزی سازه را از نوع اسکلت سبک lsf انتخاب کرد. اما تمامی این موارد بسته به نوع کاربری و موقعیت جغرافیایی پروژه می‌تواند متغیر باشد.

به این صفحه امتیاز دهید

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید