قیمت ساختمان پیش ساخته

قیمت ساختمان پیش ساخته به نوع متریال مصرفی، نحوه ساخت، متراژ، امکانات داخلی ساختمان و دیگر عوامل بستگی دارد. به طور کلی ساختمان پیش‌ ساخته به علت اقتصادی بودن، سرعت ساخت بالا، راحتی در نصب و حمل و نقل در سال های اخیر کاربرد فراوانی داشته است.

قیمت ساختمان پیش ساخته

قیمت ساختمان پیش ساخته بر حسب متراژ

در جدول زیر محاسبه قیمت ساختمان پیش ساخته بر حسب متر مربع را به صورت تقریبی برای شما قرار داده ایم، اما قیمت دقیق ساخت این نوع ساختمان ها به موارد مختلفی بستگی دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد:

انواعامکاناتقیمت هر متر مربع (تومان)
ساختمان پیش ساخته نوع 1سازه ساندویچ پانلی بدون امکانات8,000,000
ساختمان پیش ساخته نوع 2سازه ساندویچ پانلی با پارتیشن بندی(اداری-مدیریتی)10,000,000
ساختمان پیش ساخته نوع 3سازه ساندویچ پانلی با امکاناتی مثل اتاق، حمام و سرویس بهداشتی و …12,000,000
جدول قیمت ساختمان پیش ساخته

عوامل تاثیرگذار بر قیمت ساختمان پیش ساخته

محل اجرای پروژه

در برخی موارد سازه‌ها در مناطقی دور، صعب العبور و یا با شرایط آب و هوایی نامساعد اجرا می شوند که این مورد بر روی قیمت ساختمان پیش ساخته تأثیرگذار است.

نوع متریال

نوع متریال استفاده شده در اسکلت، پوشش خارجی و پوشش داخلی ارتباط مستقیمی با قیمت ساختمان پیش ساخته دارد که انواع این متریال ها در جدول زیر آورده شده است:

نوع اسکلتپوشش خارجی (سقف و دیوار)پوشش داخلی (دیوار و کف)
LSFساندویچ پانلکناف
چوبیورقPVC
بتنیبتن پیش ساختهسرامیک
فلزیچوبپارکت لمینت
متریال های پر مصرف در ساخت خانه پیش ساخته

کیفیت مصالح

کیفیت مصالح نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت ساختمان پیش ساخته دارد که بسته به شرکت تولیدکننده انواع مختلف ساندویچ‌پانل با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود.

ابعاد و متراژ سازه

متراژ سازه یکی از موارد مهمی است که بر روی قیمت نصب و اجرای سازه پیش ساخته تأثیرگذار است.

هزینه نصب و اجرای خانه پیش‌ ساخته

نصب و اجرای ساختمان‌ های پیش‌ ساخته فرایندی مهم و تخصصی است که باید توسط یک تیم نصاب حرفه‌ای انجام شود. این مرحله نیز مشمول هزینه دستمزد نیروی انسانی، هزینه‌های اسکان، خوراک و موارد غیره می باشد.

برای اطلاع از نحوه نصب و اجرای ساختمان پیش ساخته می‌توانید به مقاله نصب و اجرای ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

شرکت سازنده

شرکت‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی برای ساخت و نصب ساختمان‌های پیش ساخته ارائه می‌دهند.

شرایط اقتصادی

نوسانات قیمت مصالح و دستمزد نیروی انسانی می‌تواند بر قیمت نهایی ساختمان پیش ساخته تاثیر بگذارد.

تاسیسات الکتریکال و مکانیکال

اجرای لوله‌کشی آب و فاضلاب و همچنین برق‌کشی ساختمان‌ های پیش ساخته جز مواردی است که بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار می باشد. اجرای تاسیسات الکتریکال و مکانیکال تجهیزات و امکانات رفاهی

تجهیزات و امکانات رفاهی خانه پیش ساخته مانند نوع سیستم گرمایشی، سرمایشی، هود، سینک، کابینت، گاز، کمددیواری و موارد غیره، با توجه به سلیقه مشتریان بر روی ساختمان پیش ساخته اضافه می‌شود.

بنابراین، تعیین قیمت خانه‌ پیش‌ ساخته تنها به متراژ سازه بستگی ندارد بلکه مهم ترین فاکتور در تعیین قیمت یک ساختمان پیش ساخته میزان تجهیزات اجرا شده در آن می باشد، به طوریکه ممکن است قیمت نهایی یک خانه پیش ساخته 100 متری با امکانات کم تر، ارزان تر از یک خانه 60 متری با تجهیزات بیشتر باشد.

جزئیات ساختمان پیش ساخته

چرا ساختمان پیش ساخته؟

ساخت‌وساز به روش پیش‌ساخته مزایای بسیار زیادی با خود به همراه دارد. از کوچکترین مزایای آن می توان به سرعت بالای ساخت‌وساز و کاهش هزینه‌های اجرای پروژه اشاره کرد.

ساندویچ پانل‌ها دوام و عمر بالایی دارند و برای ساخت انواع کانکس، اتاق حمل بار و ساختمان‌ های پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سرعت بالای ساخت

یکی از ویژگی‌های اصلی اجرای این سازه ها سرعت بالای ساخت‌وساز و کوتاه بودن زمان اجرای پروژه به علت پیش ساخته بودن مصالح است. این مورد بر روی کاهش هزینه‌ها تأثیر مستقیم دارد.

کاهش هزینه‌ها

هزینه تأمین، نصب، اجرا و هزینه‌های حمل و نقل مصالح پیش‌ ساخته به مراتب کمتر از تهیه ی آجر و سیمان است؛ بدین ترتیب می‌توان به راحتی با پرداخت هزینه‌های کمتر سازه ای پیش‌ ساخته مطابق با سلیقه خود اجرا کرد. از طرفی سرعت بالای اجرای پروژه، باعث می شود تا هزینه اسکان و تامین غذای نیروی انسانی کاهش یابد.

مقاومت در برابر حوادث

ساختمان‌ های پیش‌ ساخته اغلب با ساندویچ پانل ساخته می‌شوند. ساندویچ پانل ها مقاومت بالایی در برابر زلزله، آتش‌سوزی، طوفان و شرایط آب‌وهوایی نامناسب دارد.

کاهش نیاز به نیروی انسانی

از آن جایی که متریال سازه‌های پیش‌ساخته به‌صورت آماده مونتاژ تولید می‌شوند، جهت نصب و اجرای این سازه‌ها به تعداد نیروی انسانی بسیار کمتری در مقایسه با سازه‌های دیگر نیاز است.

خانه پیش ساخته آماده

ساخت به صورت پیش ساخته یا سنتی

طبیعتاً ساخت‌ و ساز به روش پیش‌ساخته مقرون‌به‌صرفه‌تر از اجرای ساختمان به روش سنتی است. سرعت بالای ساخت‌وساز به روش مدرن یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر روی کاهش هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این مصالح پیش‌ ساخته مانند ساندویچ پانل در کمترین زمان ممکن و حداکثر 10 روز تولید و آماده نصب می‌شوند.

برای نصب اسکلت فلزی خانه‌ های پیش‌ ساخته نیز عمدتاً از سیستم LSF استفاده می‌کنند. در این سیستم از قطعات فولادی سبک به شکل نبشی یا پروفیل‌های C ,U استفاده می‌کنند.

استفاده از این سیستم تأثیر چشمگیری در سرعت ساخت‌ و ساز و کاهش هزینه‌ها خواهد داشت. اما اگر اسکلت ساختمان از جنس تیرورق، چوب و یا ترکیبی از فلز و بتن باشد بر روی قیمت نهایی تأثیر خواهد داشت.

هزینه حمل و نقل خانه‌ های پیش‌ ساخته چه قدر است؟

ساختمان‌ های پیش‌ ساخته در متراژهای بزرگ به‌صورت ساخت در محل اجرا می‌‌شوند از همین رو اجزای ساختمان یا ماژول‌ها در کارخانه تولید شده و توسط تریلرها به محل اجرای پروژه منتقل می‌شود.

برای مثال یک ساختمان پیش‌ ساخته دوبلکس با زیربنای 500 متر حدودا در مدت زمان 1 ماه اجرا می‌شود اما اجرای همین ساختمان به روش سنتی 1 سال زمان‌بر خواهد بود.

لازم به ذکر است هزینه حمل‌ونقل این مصالح، بسته به مسافت راه از کارخانه تا محل اجرای پروژه بر عهده مشتریان و کارفرمایان است. در متراژهای کوچک نیز سازه‌ها پس از مونتاژشدن در کارخانه توسط کامیون یا تریلی به محل نصب منتقل می‌شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نصب و اجرای انواع ساختمان پیش‌ ساخته و استعلام قیمت ساندویچ پانل با کارشناسان کیان پانل تماس حاصل نمایید.

زمان ساخت یک ساختمان پیش ساخته چه قدر طول می‌کشد؟

برای ساخت یک پروژه 100 متری به صورت کامل حدودا 30 الی 35 روز زمان نیاز است. همچنین نصب و اجرای یک پروژه 500 متری حدودا 2 الی 2.5 ماه طول می‌کشد.

ابعاد و متراژ پروژه ساختمان پیش ساخته چه طور تعیین می‌شود؟

در مرحله اول نقشه‌های معماری سازه (فاز1) طراحی می‌شود و در مرحله بعدی بر اساس نقشه‌های معماری نقشه‌های فاز 2 طراحی می‌شود که شامل اسکلت سازه، ابعاد سازه، نوع متریال، متراژ ساندویچ پانل دیواری و سقفی، درب و پنجره‌ها و موارد غیره است.

برای کاهش قیمت ساختمان پیش ساخته چه راهکاری وجود دارد؟

برای کاهش هزینه‌های ساخت یک ساختمان پیش ساخته می‌توان از ساندویچ پانل‌های با ضخامت کمتر و فوم و ورق با قیمت پایین‌تر مانند ورق گالوانیزه و فوم اکس پی اس استفاده کرد. همچنین می‌توان اسکلت فلزی سازه را از نوع اسکلت سبک lsf انتخاب کرد. اما تمامی این موارد بسته به نوع کاربری و موقعیت جغرافیایی پروژه می‌تواند متغیر باشد.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید