تجهیزات کلین روم

متعلقات و تجهیزات کلین روم ابزارهایی هستند که به صورت ویژه برای اتاق تمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلین روم (اتاق تمیز) فضایی است که در آن الزامات بهداشتی خاصی به لحاظ میزان ذرات خارجی، آلودگی‌ها و میکروب‌ها رعایت می‌شود. اتاق تمیز با استفاده از ساندویچ پانل کلین روم نصب و اجرا می‌شود چرا که ساندویچ پنل جز مصالح ساختمانی بهداشتی است که قابلیت شستشو داشته و به خوبی درزبندی و آب‌بندی می‌شود.

تجهیزات کلین روم نیز باید عاری از هرگونه باکتری و موادی باشد که به مرور زمان موجب آلایندگی محیطی شود.

در ادامه با تجهیزات کلین روم آشنا خواهیم شد.

ویژگی تجهیزات اتاق تمیز

متعلقات و ابزار موجود در کلین روم نباید آلاینده‌زا باشد و ذرات معلق محیط را به خود جذب کند یا محلی برای تجمع ذرات معلق محیط باشد. تجهیزات به کار رفته نباید در مقابل مسیر هوا اختلال ایجاد نماید. مقاومت در برابر شست و شو و مواد شویند از اصلی ترین ویژگی تجهیزات به کار رفته در داخل اتاق تمیز است.

تجهیزات کلین روم

انواع تجهیزات کلین روم

تجهیزات کلین روم شامل بخش های مختلفی است ؛ هرکدام از این بخش ها دارای ویژگی خاصی است و انواع مختلف دارد. با توجه به کلاس بندی اتاق تمیز و کاربری تجهیزات آن متفاوت است.

درب اتاق تمیز

درب کلین رومی با فلز آلومینیوم ، رویه ضد خش و دستگیره ای از جنس استیل ضد زدنگ ساخته شده است؛ یراق آلات به کار رفته در انواع درب کلین روم دارای روکشی صاف بدون برآمدگی است ، همچنین در ساختار درب اتاق تمیز از تکنولوژی ساندویچ پنل استفاده می‌شود تا به خوبی عایق باشد.

درب اتاق تمیز

هواساز

برای تصفیه هوای داخل اتاق تمیز از هواساز استفاده می‌شود ، هواساز اتاق تمیز دارای دو مدل هایژنیک و معمولی است، مدل هواسازی که در داخل کلین روم کاربرد دارد بر اساس کلاس بندی آن تهیه می‌شود.

فیلتر هپا در هوای خروجی از کلین روم ذرات معلق را تا حداقل 0.5 میکرون تصفیه می‌کند که این موضوع وابسته به مدل دستگاه هواساز است.

تلفن مخصوص

برای جلوگیری از ایجاد آلودگی در محیط از تلفن های مخصوص استفاده می‌شود، تلفن خصوصی در اتاق تمیز برای ارتباط با محیط بیرون کاربرد دارد.

مواد تشکیل دهنده تلفن اتاق تمیز از پلاستیک با کیفیت بالا یا فلز ضد خش و زنگ ساخته شده که به خوبی بر روی دیوار مهر و موم شده است. تلفن در اتاق کلین روم دارای ویژگی های منحصر به فردی می‌باشد این ویژگی ها محیط را در برابر آلودگی حفظ می‌کند.

دوش هوا اتاق تمیز

برای جلوگیری از ورود آلاینده به محیط اتاق تمیز از دوش هوا استفاده می‌شود؛ قبل از ورود ، اجسام به اتاق ابتدا باید از این بخش عبور کنند که آلودگی به داخل اتاق منتقل نشود.

قدرت دوش هوا وابسته به میزان استاندارد معین شده ذرات معلق و آلایندگی در داخل اتاق تهیه می‌شود.

دوش هوای اتاق تمیز

پنجره اتاق تمیز

برای مشاهده نمای داخل اتاق و بلعکس از پنجره استفاده می‌شود، پنجره کلین روم دوجداره است و از هر دو سمت بدون بریدگی و لبه نصب می‌شود، از فلز آلومینیوم برای فریم دور پنجره اتاق تمیز استفاده می‌شود.

سایز استاندارد پنجره در این سازه 25 و 35 است که روی درب اتاق تمیز یا پل اتاق تمیز قرار داده می‌شود.

مصالح ساخت

برای ساخت و اجرا اتاق تمیز از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود، نوع پانل دیوار باید از نوع آلوزینک با فوم پلی اورتان یا پشم سنگ و حداقل ضخامت 5 سانتی متر تا 20 سانتی متر باشد.

متعلقات ساندویچ پانل اتاق تمیز

برای نصب و اجرای کلین روم از پیچ پانلی مخصوص اتاق تمیز استفاده می‌شود که به صورت مخفی در داخل پانل نصب می‌شود. برای درز بندی بین هر شیت از پانل ساندویچی از ورق آلومینیوم و چسب پلی اورتان استفاده می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پانل اتاق تمیز می‌توانید به مقاله ساندویچ پانل کلین روم مراجعه کنید.

تجهیزات و قطعات کنترلی

پس از نصب و ایجاد فضا اتاق با ساندویچ پنل برای حفظ استاندارد محیط اتاق تمیز از تجهیزاتی استفاده می‌شود که همواره در حال اندازه گیری شرایط محیطی است و هرگونه ایراد یا مغایرت در استاندارد اتاق را گزارش می‌دهد. برخی از تجهیزات کنترلی کلین روم(اتاق تمیز) شامل موارد زیر است:

  • رطوبت سنج
  • دما سنج
  • فشار سنج هوا
  • سنسور رطوبت یا رطوبت گیر
  • سنسور دود و ذرات معلق
تجهیزات کلین روم

خرید تجهیزات

در ابتدا باید کلاس اتاق مشخص شود سپس به کمک یک مهندس متخصص در اتاق تمیز ، با توجه به کاربری مودر نظر تجهیزات خریداری شود. تجهیزات اتاق تمیز به دلیل داشتن کیفیت بسیار بالا و استفاده از قطعات ارزشمند در فرآیند ساخت قیمت بالایی دارند.

نصب تجهیزات

پس از خرید تجهیزات کلین روم نوبت به نصب و اجرا آن است؛ نصب تجهیزات کار تخصصی می‌باشد که توسط نیروی متخصص انجام می‌شود. آب بند و عایق کاری این محفظه بسیار حساس و باید طبق استاندارد انجام شود. برای درخواست نصاب تجهیزات کلین‌روم از شرکتهای معتبر که در این زمینه تخصص دارند استفاده کنید.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید