مزایا و معایب ساندویچ پانل

قیمت مناسب، مقاومت بالا، وزن پایین، نصب آسان، ضد آتش بودن، ضد زلزله بودن، عایق مناسب و … همه این مشخصات جزو مزایا و معایب ساندویچ پانل به شمار می‌رود. که در ادامه به توضیح کامل این مشخصات خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

ساندویچ پانل کاربرد بسیار زیادی در صنعت ساختمان دارد به همین دلیل اطلاع از مزایای این محصول می‌تواند شما را در انتخاب مصالح مناسب در پروژه یاری دهد.

در مطلب ساندویچ پانل چیست؟ می‌توانید اطلاعات پایه درباره مشخصات و چیستی انواع ساندویچ پانل را مطالعه فرمایید.
مزایا و معایب ساندویچ پانل
 • نصب آسان : نصب و اجرای ساندویچ پانل بسیار راحت‌تر، ارزان‌تر و سریع تر از مصالح سنتی است.
 • قیمت مناسب : ساندویچ پانل‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به مصالح سنتی و تهیه آجر، سیمان و ملات
 • وزن پایین : این نوع مصالح، حدودا 50 برابر سبک تر از مصالح سنتی است که موجب حمل و نقل و نصب راحت این مصالح می‌شود.
 • مقاومت بالا : مقاومت در برابر عوامل مخرب طبیعی مانند زلزله دارند و به دلیل وزن سبک در صورت سقوط، خسارات کمتری نسبت به مصالح سنتی برجای می‌گذارند.
 • زیبایی بصری : ساندویچ پانل ها در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند که می‌تواند سلیقه هر مشتری را راضی کند.
 • سازگار با محیط زیست : فرآیند تولید و استفاده از این محصول هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند و همچنین این محصول در صورت نیاز قابلیت بازیافت و یا استفاده مجدد یعنی دمونتاژ ساندویچ پانل و استفاده مجدد در پروژه دیگر را دارد.
 • حائل انرژی : ساندویچ پانل ها، در برابر تبادل انرژی حرارتی و رطوبتی به شکل عایق عمل می‌کنند و سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی سرمایشی و گرمایشی در محیط داخلی می‌شوند. به همین دلیل از ساندویچ پانل سردخانه برای ساخت سردخانه استفاده می شود.
 • عایق صوت و حرارت : پانل‌ هایی مانند ساندویچ پانل پشم سنگ بهترین عایق صوتی محسوب می‌شوند و مقاومت بالایی در برابر آتش‌سوزی دارند. عایق پشم سنگ تا دمای +750 درجه سانتی‌گراد از خود مقاومت نشان می دهد و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.
 • مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی : ورق فلزی ساندویچ پانل ها مقاومت این محصول در برابر رطوبت، خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی بسیار بالا برده است.
 • مقاومت در برابر عوامل بیرونی : مقاومت در برابر حشرات، جانوران موذی و جوندگان و حتی ذرات و گرد غبار در پانل ها به خوبی مشاهده می‌شود.
 • قابل شستشو : ساندویچ پنل‌ها قابلیت شست و شو و ضدعفونی کردن دارند و در برابر مواد شیمیایی، اسیدها و حلال‌ها مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.
 • مقاومت سحطی : ساندویچ پانل به دلیل ساختار یکپارچه و منسجم، مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه دارند به همین دلیل استفاده از این نوع پوشش در سقف و دیوار برای چند دهه آسودگی خاطر را برای شما به همراه می آورد.
ویژگی های اصلی ساندویچ پانل

مزایا بر حسب ورق ساندویچ پانل

 مزایای ساندویچ پانل به دلیل ویژگی‌ها و مزایای انواع فوم و ورق به کار رفته در ساختار ساندویچ پانل است.

مزیت استفاده از ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه یک ورق آهنی پوشیده شده با یک لایه روی است. گالوانیزه یک ورق پرکاربرد و متداول در تولید ساندویچ پانل گالوانیزه است. این ورق از مقاومت مکانیکی، حرارتی و رطوبتی خوبی برخوردار است.

مزیت استفاده از ورق آلوزینک

ورقی آهنی که با ترکیبی از آلومینیوم، روی و درصد بسیار کمی از سیلیکون پوشانده شده است. ویژگی بارز ورق آلوزینک مقاومت بالای آن در برابر رطوبت و زنگ زدگی است به همین دلیل از ساندویچ پانل آلوزینک بیشتر در کاربری‌های خاص مانند سردخانه یا کلین روم استفاده می‌شود.

ورق آلوزینک وگالوانیزه در برابر حرارت وضربه مقاومت یکسانی از خود نشان می‌دهند اما در برابر رطوبت و خوردگی عملکرد ورق آلوزینک به علت داشتن آلومینیوم در ترکیب خود کمی بهتر است.

مزیت استفاده از ورق آلومینیوم

این ورق تماما آلومینیوم بوده و بسیار سبک و ضد زنگ است. ورق آلومینیوم جز سفارشات خاص محسوب می‌شود به صورت کلی عرضه و تقاضا کمتری دارد ولی بهترین نوع ورق برای حفاظت از رطوبت و خوردگی است و به صورت سفارشی در متراژ بالای 1000 متر تولید می شود. از ساندویچ پانل آلومینیوم در مکان هایی که رطوبت زیاد است مانند مناطق شمالی و جنوبی کشور استفاده می شود.

مزایای ساندویچ پانل

مزایا بر حسب فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل نقش بسیار مهمی در میزان عایق حرارتی، برودتی و رطوبتی پانل دارد.

مزیت فوم پلی اورتان

یکی از بهترین فوم های موجود که بسیار سبک است و خاصیت آنتی باکتریال دارد. این فوم عایق حرارتی و رطوبتی خوبی است و در برابر مواد اسیدی، خوردگی و آسیب های فرسایشی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. ساندویچ پانل پلی اورتان بیشترین سهم تولید ساندویچ پانل را دارد.

مزیت فوم پشم سنگ

به علت تراکم بالای الیاف پشم سنگ، عایق بسیار خوبی در برابر صدا است و آلودگی صوتی را کاهش می‌دهد، همچنین مهم‌ترین ویژگی این فوم مقاومت بسیار بالای آن در برابر آتش است (حدود 120 دقیقه). عایق پشم سنگ متریال اصلی ساندویچ پانل پشم سنگ است.

مزیت فوم پلی استایرن

این فوم را می‌توان با چگالی های متفاوت تولید کرد ولی چگالی آن به طور متوسط از تمامی فوم ها کمتر است. مهمترین ویژگی فوم پلی استایرن وزن کم و قیمت ارزان آن نسبت به سایر فوم‌ هاست. از ساندویچ پانل پلی استایرن در کاربری‌هایی که در معرض حرارت و آتش قرار ندارند بیشتر استفاده می‌شود.

مزیت فوم اکس پی اس (XPS)

فوم اکس پی اس نوع اصلاح شده فوم پلی استایرن است و دانسیته (چگالی) بالاتری از فوم پلی استایرن دارد. عایق رطوبتی و حرارتی خوبی است و از تبادل حرارت و جریان هوای گرم جلوگیری می‌کند.

مقاومت مکانیکی بهتری نسبت به پشم سنگ دارد ولی نسبت به فوم پلی اورتان عملکرد ضعیف تری دارد. از ساندویچ پانل xps در ساخت سردخانه نیز استفاده می‌شود.

به طور کلی اکثر مزایا و خواص ساندویچ پنل ها  مانند وزن کم و مقرون به صرفه بودن در تمامی مدل های آن مشترک بوده و فقط به دلیل نوع فوم، این مزایا کم یا زیاد می‌شود که می‌توان با توجه به منطقه قرارگیری پروژه و نوع کاربری، فوم مناسب را انتخاب کرد.

معایب ساندویچ پانل

از مهمترین معایب ساندویچ پانل ها این است که در صورتی که از متریال بی‌کیفیت و خطوط تولید ناکارآمد برای تولید پانل‌ها استفاده شود امکان جداشدن فوم از ورق، چفت نشدن نر و مادگی پانل‌ها، عدم جایگذاری مناسب پانل‌های دیواری درون رانر، عدم تطابق گام و اورلپ پانل‌های سقفی وجود دارد.

همچنین در صورت استفاده از رنگ‌های بی کیفیت امکان تبله کردن، پوسته پوسته شدن و جدا شدن رنگ از روی ورق نیز وجود دارد.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید