مزایا و معایب استفاده از ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در دو نوع ساندویچ پانل سقفی و دیواری تولید می شود، که از یک لایه فوم میانی (هسته) و دولایه ورق از جنس فولاد تشکیل شده است. مزایای ساندویچ پانل نسبت به مصالح سنتی بسیار بیشتر است و استفاده از ساندویچ پنل برای کارفرمایان صرفه اقتصادی بیشتری خواهد داشت.

مزایای کلی ساندویچ پانل

در این بخش به مزایای استفاده از ساندویچ پنل سقفی و دیواری اشاره می‌کنیم:

مزایای ساندویچ پانل
 • نصب و اجرای ساندویچ پانل بسیار راحت‌تر، ارزان‌تر و سریع تر از مصالح سنتی است.
 • ساندویچ پانل‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به مصالح سنتی و تهیه آجر، سیمان و ملات
 • دانسیته (چگالی) بالایی دارد که به دلیل میزان تراکم فوم ساندویچ پانل است.
 • وزن پایین این نوع مصالح، حدودا 50 برابر سبک تر از مصالح سنتی است که موجب حمل و نقل و نصب راحت این مصالح می‌شود.
 • مقاومت بالایی در برابر عوامل مخرب طبیعی مانند زلزله دارند و به دلیل وزن سبک در صورت سقوط، خسارات کمتری نسبت به مصالح سنتی برجای می‌گذارند.
 • ساندویچ پانل ها در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند که می‌تواند سلیقه هر مشتری را راضی کند.
 • امکان باز کردن و دمونتاژ ساندویچ پانل و استفاده مجدد در پروژه دیگر.
 • ساندویچ پانل ها، در برابر تبادلات انرژی حرارتی و رطوبتی به شکل عایق عمل می‌کنند و سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی سرمایشی و گرمایشی محیط داخلی می‌شود.
 • پانل‌ هایی مانند ساندویچ پانل پشم سنگ بهترین عایق صوتی محسوب می‌شوند و مقاومت بالایی در برابر آتش‌سوزی دارند. عایق پشم سنگ تا دمای +750 درجه سانتی‌گراد را به خوبی تحمل می‌کند و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.
 • ورق فلزی ساندویچ پانل ها مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت، خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی دارد.
 • مقاومت در برابر حشرات، جانوران موذی و جوندگان در بعضی از پانل ها به خوبی مشاهده می‌شود.
 • ساندویچ پنل‌ها قابلیت شست و شو و ضدعفونی کردن دارند و در برابر مواد شیمیایی، اسیدها و حلال‌ها مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.
 • ساندویچ پانل به دلیل ساختار یکپارچه و منسجم، مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه دارند و در نتیجه طول عمر بسیار بالایی دارند.
ویژگی های اصلی ساندویچ پانل

معایب ساندویچ پانل

از مهمترین معایب ساندویچ پانل ها این است که در صورتی که از متریال بی‌کیفیت و خطوط تولید ناکارآمد برای تولید پانل‌ها استفاده شود امکان جداشدن فوم از ورق، چفت نشدن نر و مادگی پانل‌ها، عدم جایگذاری مناسب پانل‌های دیواری درون رانر، عدم تطابق گام و اورلپ پانل‌های سقفی وجود دارد.

همچنین در صورت استفاده از رنگ‌های بی کیفیت امکان تبله کردن، پوسته پوسته شدن و جدا شدن رنگ از روی ورق نیز وجود دارد.

ویژگی های ورق ساندویچ پانل

 مزایای ساندویچ پانل به دلیل ویژگی‌ها و مزایای انواع فوم و ورق به کار رفته در ساختار ساندویچ پانل است. وظیفه کلی ورق حفاظت از فوم در برابر رطوبت، حرارت، نور خورشید، آتش و ضربه است. از سه نوع ورق در تولید ساندویچ پانل ها استفاده میشود که عبارتند از: ورق گالوانیزه، ورق آلوزینک و ورق آلومینیوم.

گالوانیزه

ورق گالوانیزه یک ورق آهنی پوشیده شده با یک لایه روی است. ورق گالوانیزه یک ورق پرکاربرد و متداول در تولید ساندویچ پانل گالوانیزه است. این ورق از مقاومت مکانیکی، حرارتی و رطوبتی خوبی برخوردار است.

آلوزینک

ورقی آهنی که با ترکیبی از آلومینیوم، روی و درصد بسیار کمی از سیلیکون پوشانده شده است. ویژگی بارز ورق آلوزینک مقاومت بالای آن در برابر رطوبت و زنگ زدگی است به همین دلیل از ساندویچ پانل آلوزینک بیشتر در کاربری‌های خاص مانند سردخانه یا کلین روم استفاده می‌شود.

ورق آلوزینک وگالوانیزه در برابر حرارت وضربه مقاومت یکسانی از خود نشان می‌دهند اما در برابر رطوبت و خوردگی عملکرد ورق آلوزینک به علت داشتن آلومینیوم در ترکیب خود کمی بهتر است.

آلومینیوم

این ورق تماما آلومینیوم بوده و بسیار سبک و ضد زنگ است. ورق آلومینیوم جز سفارشات خاص محسوب می‌شود به صورت کلی عرضه و تقاضا کمتری دارد ولی بهترین نوع ورق برای حفاظت از رطوبت و خوردگی است و به صورت سفارشی در متراژ بالای 1000 متر تولید می شود. از ساندویچ پانل آلومینیوم در مکان هایی که رطوبت زیاد است مانند مناطق شمالی و جنوبی کشور استفاده می شود.

مزایای ساندویچ پانل

ویژگی‌ های فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل نقش بسیار مهمی در میزان عایق حرارتی، برودتی و رطوبتی پانل دارد.

پلی اورتان

یکی از بهترین فوم های موجود که بسیار سبک است و خاصیت آنتی باکتریال دارد. این فوم عایق حرارتی و رطوبتی خوبی است و در برابر مواد اسیدی، خوردگی و آسیب های فرسایشی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. ساندویچ پانل پلی اورتان بیشترین سهم تولید ساندویچ پانل را دارد.

پشم سنگ

به علت تراکم بالای الیاف پشم سنگ، عایق بسیار خوبی در برابر صدا است و آلودگی صوتی را کاهش می دهد، همچنین مهم ترین ویژگی این فوم مقاومت بسیار بالای آن در برابر آتش است (حدود 120 دقیقه).

پلی استایرن

این فوم را می توان با چگالی های متفاوت تولید کرد ولی چگالی آن به طور متوسط از تمامی فوم ها کمتر است. عایق برودتی خوبی بوده و دربرابر رطوبت مقاوم است.

اکس پی اس (XPS)

فوم اکس پی اس نوع اصلاح شده فوم پلی استایرن است و دانسیته (چگالی) بالاتری از فوم پلی استایرن دارد. عایق رطوبتی و حرارتی خوبی است و از تبادل حرارت و جریان هوای گرم جلوگیری می‌کند. مقاومت مکانیکی بهتری نسبت به پشم سنگ دارد ولی نسبت به فوم پلی اورتان عملکرد ضعیف تری دارد.

به طور کلی اکثر مزایا و خواص ساندویچ پنل ها  مانند وزن کم و مقرون به صرفه بودن در تمامی مدل های آن مشترک بوده و فقط به دلیل نوع فوم، این مزایا کم یا زیاد می‌شود که می‌توان با توجه به منطقه قرارگیری پروژه و نوع کاربری، فوم مناسب را انتخاب کرد.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید