12 نکته مهم در خرید ساندویچ پانل

ساندویچ پانل نوعی مصالح ساختمانی پیش ساخته است که ترکیبی از دو لایه ورق آهنی و یک لایه فوم میانی (هسته) است.

ساندویچ پنل ها با فوم‌ها و ورق‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام خواص متفاوتی دارند و برای یک نوع کاربری مناسب هستند. از جمله مهمترین نکات خرید ساندویچ پانل این است که باید فاکتورهای مختلفی از جمله نیاز پروژه و جنس متریال استفاده شده در پانل را در نظر بگیرید.

نکات مهم در خرید ساندویچ پانل

ویژگی‌های ساندویچ پانل

در خرید ساندویچ پانل باید نکاتی را در نظر گرفت که در ادامه به برخی از نکات مهم در خرید پانل اشاره خواهیم کرد. در صورتی که این نکات رعایت نشود ممکن است سازه ما در نهایت با مشکلاتی مواجه شود.

هدف

برای تعیین ساندویچ پانل مورد نیاز حتما باید هدف استفاده و نوع کاربری پروژه مشخص شود.

موقعیت جغرافیایی

برای بالا بردن کیفیت ساخت و ساز، نوع ساندویچ پانل باید مطابق با شرایط آب و هوایی محل پروژه انتخاب شوند.

شرایط آب و هوایی خیلی گرم

در شرایط آب و هوایی خیلی گرم باید ساندویچ پانلی را انتخاب کنید که در برابر تابش شدید و مستقیم خورشید داشته باشند تا بتوانند از لایه های عایق در برابر آسیب حفاظت کنند.

شرایط آب و هوایی خیلی سرد

چالش اصلی در این شرایط آب و هوایی مقابله در برابر بارش برف یا یخ بندان شدید است. پانل‌ های مورد استفاده برای این شرایط جوی باید در برابر دمای پایین مقاوم و ضد آب باشند تا دچار پوسیدگی و ترک خوردگی نشوند. همچنین در این شرایط باید از ساندویچ پانل هایی استفاده کرد که توانایی باربری یا استحکام مکانیکی بالایی داشته باشند تا بتوانند بار ناشی از  وزن برف را به خوبی تحمل کنند.

نوع ساندویچ پانل

نوع ساندویچ پانل یکی از اصلی‌ترین فاکتورها در خرید ساندویچ پنل محسوب می‌شود. پانل ها به لحاظ نوع کاربرد به دو دسته ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم‌بندی می‌شوند.

خرید ساندویچ پانل دیواری

برای خرید ساندویچ پانل دیواری باید به نوع ورق، نوع فوم و ضخامت ساندویچ پانل توجه کنید. برای مثال اگر برای پوشش سردخانه یا کلین روم قصد خرید ساندویچ پانل را دارید بهتر است از ساندویچ پانل پلی اورتان با ورق آلوزینک استفاده کنید که مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت و پوسیدگی دارد.

پانل های دیواری به لحاظ نوع اتصال به یکدیگر در دو نوع ساندویچ پانل پیچ نمایان و ساندویچ پانل پیچ مخفی تولید می‌شوند. در پانل‌های پیچ مخفی، پیچ اتصال به زیرسازی مشخص نیست و سبب ایجاد جلوه و زیبایی ظاهری بیشتری در سازه می‌شود و قیمت بیشتری نسبت به پانل پیچ نمایا

علاوه بر این برای نصب و اجرای ساندویچ پانل دیواری نیز به یکسری متعلقات و ملزومات نصب ساندویچ پانل مانند رانر، پیچ ساندویچ پانل، چسب پلی اورتان، ورق فلاشینگ نبشی، درزگیر، آبچکان، کنار و زیر پنجره نیاز است.

خرید ساندویچ پانل دیواری

خرید ساندویچ پانل سقفی

برای خرید پانل سقفی نیز می‌بایست به نوع ورق، نوع فوم و ضخامت ساندویچ پانل توجه کرد. علاوه بر این ساندویچ پانل های سقفی در نوع 3 گام و 4 گام تولید می‌شوند که بسته به سلیقه کارفرما انتخاب می‌شود. توجه داشته باشید ارتفاع گام، عرض گام و فواصل بین گام‌ها برای هر شرکت تولیدکننده ساندویچ پانل متفاوت است.

جهت درزبندی و آب بندی ساندویچ پانل های سقفی نیز به انواع ورق فلاشینگ تاج، زیرتاج، درزگیر یا درز ژوئن سقفی نیاز است.

خرید ساندویچ پانل سقفی

ضخامت ساندویچ پانل

در انتخاب ابعاد و ضخامت، شرایط جوی و هدف بسیار موثر است. انتخاب ضخامت مناسب، به عایق بندی صحیح کمک شایانی کرده و از افزایش هزینه هایی مانند بهینه سازی و تنظیم دما و انرژی جلوگیری می‌کند، زیرا تاثیر مستقیمی بر عایق بندی مکانیکی و حرارتی دارد.

جنس ورق

جنس ورق ساندویچ پانل با توجه به نوع کاربری و شرایط آب وهوایی منطقه پروژه انتخاب می‌شود.

ورقضخامتترکیبعایق رطوبتیمقاومت مکانیکیعرضه و تقاضا
گالوانیزه0.4، 0.5 میلی متر (0.6 میلی متر به صورت سفارشی)ورق آهنی که با یک لایه روی پوشانده شده.خوببالابسیار زیاد
آلوزینک0.4، 0.5 میلی متر (0.6 میلی متر به صورت سفارشی)ورق آهنی که با یک لایه آلومینیوم و روی پوشانده شده.بهتر از گالوانیزهبالازیاد
آلومینیوم0.7 میلی مترآلومینیومبسیار عالیکم تر از سایر ورق‌‌هافقط به صورت سفارشی و در متراژبالای 100 متر قابل تولید است.

ساندویچ پانل با ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه با داشتن پوششی از جنس روی مقاومت خوبی در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدگی دارد. به همین دلیل از ساندویچ پانل گالوانیزه برای اجرای دیوار و سقف انواع سوله انبار، تولیدی، صنعتی، مرغداری، سالن پرورش قارچ، انواع کانکس، سردخانه یا کلین روم استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل با ورق آلوزینک

ورق آلوزینک به دلیل داشتن پوششی از آلیاژ روی، آلومینیوم و سیلیکون مقاومت بسیار بیشتری نسبت به ورق گاوانیزه در برابر رطوبت، خوردگی و پوسیدگی دارد به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین ورق‌های فلزی محسوب می‌شود و از ساندویچ پانل آلوزینک اغلب در کاربری‌های خاص مانند سردخانه و کلین روم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساندویچ پانل با ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم بالاترین میزان مقاومت حرارتی و رطوبتی را دارد. این ورق به دلیل خاصیت انعطاف پذیری از مقاومت مکانیکی کمی برخوردار است و قیمت بالاتری نسبت به سایر ورق‌ها دارد. از ساندویچ پانل آلومینیوم در کاربری‌های خاص و متراژهای بالای 1000 متر و اغلب در مناطق شمالی و جنوبی کشور به دلیل رطوبت بالا استفاده می‌شود.

شکل ورق ها

ورق ساندویچ پانل های سقفی با رول فرم های مختلفی از جمله ذوزنقه، شادولاین و سینوسی تولید می‌شوند. انتخاب هر کدام از این رول فرم ها با توجه به سلیقه و درخواست کارفرما تعیین می‌شود. این عامل در اتصال ساندویچ پانل ها و نحوه چینش آن‌ها و در نتیجه نما تاثیر مستقیم دارد.

جنس فوم

فوم ساندویچ پانل یکی دیگر از مهم‌ترین نکات خرید ساندویچ پانل به شمار می‌رود زیرا نقش بسیار مهمی در میزان عایق بودن یک سازه در برابر حرارت، رطوبت و آتش سوزی دارد و از هدر رفتن انرژی، گرما و سرمای داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.

فومضخامت فوم دیواری(cm)ضخامت فوم سقفی(cm)عایق رطوبتیعایق حرارتیمقاومت در برابر آتشمقاومت مکانیکی
پلی استایرن3 تا 153 تا 10قوی تر از پشم سنگضعیفضعیفضعیف
XPS3 تا 153 تا 10خوبخوبخوبخوب
پشم سنگ3 تا 153 تا 10ضعیفعالیبسیار عالیقوی تر از پلی استایرن
پلی اورتان3 تا 153 تا 10بسیار عالیبسیار عالیعالیبسیار عالی

ساندویچ پانل پلی اورتان

فوم پلی اورتان بالاترین میزان عایق حرارتی و رطوبتی را دارد. به دلیل خواص بسیار زیاد پلی اورتان بیشترین درصد تولید و فروش ساندویچ پانل، با فوم پلی اورتان است.

پانل پلی اورتان از بالاترین میزان مقاومت مکانیکی برخوردار است و نوع نسوز PIR آن در برابر آتش سوزی عایق مناسبی به شمار می‌روید. شما می‌توانید با هر نوع کاربری از ساندویچ پانل پلی اورتان استفاده کنید.

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پنل اکس پی اس

فوم اکس پی اس از نظر میزان مقاومت حرارتی و رطوبتی در رتبه بعدی از فوم پلی اورتان قرار می‌گیرد. ساندویچ پانل XPS قیمت مناسبی دارد اما به دلیل عملکرد ضعیف در برابر آتش سوزی از این پانل در کاربری‌هایی که به صورت مستقیم در معرض حرارت و آتش قرار دارند استفاده نمی‌شود.

ساندویچ پانل پشم سنگ

عایق پشم سنگ نیز بالاترین میزان مقاومت در برابر آتش سوزی را دارد و تا دمای 750 درجه سانتی‌ گراد را تحمل می‌کند و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند. عایق پشم سنگ بهترین عایق صوتی محسوب می‌شود، اما از نظر میزان مقاومت حرارتی، رطوبتی و مکانیکی ضعیف‌تر از فوم پلی اورتان است.

با توجه به ویژگی‌های فوم پشم سنگ از ساندویچ پانل پشم سنگ در کوره‌ها، سازه‌های CHP، سالن‌های همایش، کنفرانس و استودیوهای ضبط صدا بیشتر استفاده می‌شود.

دانسیته فوم

دانسیته فوم میزان جرم به حجم فوم در هر متر مکعب است. هرچه میزان دانسیته فوم بیشتر باشد، فوم از استحکام، انسجام و پایداری بیشتری برخوردار است. بنابراین در هنگام خرید ساندویچ پانل به میزان دانسیته یا چگالی فوم توجه کنید. برای مثال فوم پلی اورتان به دانسیته 40 بهتر از پلی اورتان با دانسیته 35 است.

برند و شرکت تولیدکننده

در شرکت های معتبر اولویت اصلی کیفیت محصول بوده و از مواد اولیه مناسب و دستگاه های استاندارد استفاده می شود که همین امر سبب می شود محصول خوب و استانداردی تولید شود. انتخاب یک شرکت تولیدکننده معتبر از جمله مهمترین نکات خرید ساندویچ پانل است.

شرکت تولیدکننده ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل

پارامترهای مختلفی بر روی قیمت ساندویچ پانل تاثیرگذار است. از جمله این موارد می‌توان به ضخامت پانل (ضخامت ورق و فوم میانی)، ابعاد پانل، نوع ورق، نوع فوم، برند شرکت تولیدکننده، نوع پانل (دیواری یا سقفی) اشاره کرد.

در هنگام خرید ساندویچ پانل، قیمت یکی از مهمترین نکات خرید ساندویچ پانل است که تمامی مشتریان آن را مد نظر قرار می‌دهند اما باید توجه داشته باشید که لزوما قیمت بالا نشان دهنده کیفیت محصول نیست بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از خرید ساندویچ پانل حتما از چندین شرکت تولیدکننده و معتبر در این زمینه استعلام بگیرید.

شما می‌توانید جهت استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل با مشاوران و کارشناسان ما در کیان پانل تماس حاصل نمایید.

میانگین 5

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید