12 نکته مهم در خرید ساندویچ پانل

انتخاب نوع ساندویچ پانل در کیفیت نهایی سازه شما تاثیر گذار است، قبل از خرید ساندویچ پانل حتما از 12 نکته مهم در خرید ساندویچ پانل آگاه باشید.

ساندویچ پنل ها با فوم‌ها و ورق‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام خواص متفاوتی دارند و برای یک نوع کاربری مناسب هستند. از جمله مهمترین نکات خرید ساندویچ پانل این است که باید فاکتورهای مختلفی از جمله نیاز پروژه و جنس متریال استفاده شده در پانل را در نظر بگیرید.

12 نکته مهم در خرید ساندویچ پانل

12 نکته مهم در خرید ساندویچ پانل چیست؟

در خرید ساندویچ پانل باید نکاتی را در نظر گرفت که در ادامه به برخی از نکات مهم در خرید پانل اشاره خواهیم کرد. در صورتی که این نکات رعایت نشود ممکن است سازه ما در نهایت با مشکلاتی مواجه شود. این 12 نکته به شرح است:

 • کاربری پروژه : برای تعیین ساندویچ پانل مورد نیاز حتما باید نوع کاربری پروژه (مسکونی، تجاری، صنعتی و …) مشخص شود.
 • موقعیت جغرافیایی : انتخاب نوع ساندویچ پانل مطابق با شرایط آب و هوایی پروژه اهمیت ویژه ای دارد، با انتخاب مناسب می توانید از زنگ زدگی، خوردگی، سایش (سند بلاست) و تخریب پانل ها جلوگیری کنید. مخصوصا اگر پروژه ای در حال اجرا در جنوب ایران به خصوص شهرها و استان های شیراز، کرمان، سیستان بلوچستان، بندرعباس، خوزستان، بوشهر و جزایر ایران مانند قشم، کیش، ابوموسی و … که آب و هوایی شرج دارید. حتما در نظر داشته باشید با اطلاع از اقلیم ایران پانل مورد نظر را انتخاب کنید.
 • شرایط آب و هوایی گرم : افزایش دما و رطوبت می تواند به ساندویچ پانل آسیب جدی وارد کند، تابش مستقیم نور خورشید رنگ پانل را در طولانی مدت از بین برده و سبب ایجاد خوردگی و زنگ زدگی می شود، استفاده از پانل هایی با ورق آلومینیوم در این مناطق مناسب تر است.
 • شرایط آب و هوایی سرد : سرمای زیاد و رطوبت شدید می تواند به بخش فوم ساندویچ پانل آسیب بالایی وارد نماید پیشنهاد می شود اگر پانل در ارتباط مستقیم با آب و رطوبت است از فوم های ضد آب استفاده نمایید.
 • میزان بار وارده بر سازه : اگر بر روی سقف سازه شما قرار است دستگاه یا سازه ای دیگر قرار بگیرد بهتر است از ورق و پانل با ضخامت بالا استفاده نمایید.
 • خط تولید ساندویچ پانل : قبل از خرید پانل می توانید به کارخانجات مراجعه نموده و خط تولید این محصول را بازدید بفرمایید، توجه داشته باشید در صورت وجود حساسیت بالا در انجام پروژه با کارخانجاتی که دارای دستگاه استاندارد و با کیفیت هستند قرار داد ببندید.
 • نوع پانل (دیواری و سقفی) : انتخاب نوع دیواری یا سقفی پانل یکی از 12 نکته مهم در خرید ساندویچ پانل است اگر در حال ساخت سردخانه یا کلین روم هستید باید از نوع دیواری دورو صاف، ساندویچ پانل کلین روم یا پانل سردخانه‌ای برای پوشش دیوار و سقف سازه استفاده کنید. همچنین نوع دیواری دارای دو نوع پیچ مخفی و پیچ نمایان است که در مقاله ساندویچ پانل دیواری می توانید مطالعه کنید. وجود تعداد گام مناسب در پانل های سقفی استحکام سقف سازه را افزایش می دهد به همین دلیل بهتر است از پانل هایی که تعداد گام مناسب دارند استفاده نمایید که مرسوم ترین حالت گام در جهان پانل های 4 گام سقفی است و همچنین در بعضی از پروژه ها برای پوشش دیوار سازه نیز از پانل سقفی استفاده می شود که بیشتر به خاطر زیبایی بصری پروژه در نظر گرفته می شود و این نکته به اختیار سازنده و کارفرما است.
 • دانسیته فوم : دانسیته فوم میزان فشردگی و مقاومت فوم در برابر عوامل بیرونی را مشخص می کند یکی دیگر از نکات مهم انتخاب و خرید پانلی است که دارای فشردگی فوم در حد استاندارد باشد. فوم های دانسیته بالا در مقابل حرارت و رطوبت و … مقاومت بیشتری دارند.
 • قیمت مناسب : در خرید ساندویچ پانل ها نسبت قیمت به متراژ و میزان متراژ مفید پانل خریداری شده را در نظر داشته باشید و از کارخانجات متعدد قیمت انواع ساندویچ پانل را استعلام بفرمایید.
 • طرح ورق : در اغلب موارد از پانل های شیار دار برای ساخت سازه استفاده می شود اما سازه های کلین روم از پانل هایی که طرح ورق دو طرف آن صاف است ساخته می شوند. ورق های آهنی طرح های متفاوت دیگری دارند که برای ایجاد زیبایی بصری در سازه و ایجاد تفاوت طرح دیوار از آن استفاده می شود.
 • ضخامت فوم پانل : نکته دیگر جلوگیری از هدر رفت انرژی در داخل محیط سازه است که انتخاب پانل های دیواری و سقفی با ضخامت بالا می تواند از هدر رفت انرژی سرمایشی در محیط داخلی مجموعه جلوگیری نماید.
 • ضخامت ورق پانل : انتخاب ورق با ضخامت کمتر از 0.4 میل مقاومت فیزیکی پایینی دارد پیشنهاد می شود ضخامت ورق پانل حداقل از ورق 0.4 باشد تا در صورت ورود فشار سطحی به بدنه پانل آسیب نبیند.

و اما نکته پایانی اگر به دنبال خرید ساندویچ پانل هستید حتما قبل از اقدام به خرید با کارشناسان و مشاوران مجموعه ما در تماس باشید تا بتوانیم بهترین و به صرفه ترین راهکارها را به شما ارائه دهیم، مشورت در زمینه خرید ساندویچ پانل بعد از اعلام نوع کاربری و منطقه مورد نظر پروژه یکی از مهمترین کارهایی است که قبل از اقدام به خرید باید انجام دهید.

امیدواریم 12 نکته مهم در خرید ساندویچ پانل برای شما مفید باشد تا بتوانید بهترین انتخاب مصالح پیش ساخته را برای پروژه خود داشته باشید. در ادامه جداولی در رابطه با ضخامت و نوع ورق ها و فوم های ساندویچ پانل برای شما آماده کرده ایم که می توانید با بررسی آن اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

در حال حاضر، صنعت صادرات ساندویچ پانل به عنوان یکی از قطب های مهم در توسعه صنعت ساختمان و افزایش بهره وری در ساخت و ساز شناخته می شود.

اطلاعات فنی انواع ورق پانل ساندویچی برای درک بهتر 12 نکته مهم در خرید ساندویچ پانل

ورقضخامتترکیبعایق رطوبتیمقاومت مکانیکیعرضه و تقاضا
گالوانیزه0.4، 0.5 میلی متر (0.6 میلی متر به صورت سفارشی)ورق آهنی که با یک لایه روی پوشانده شده.خوببالابسیار زیاد
آلوزینک0.4، 0.5 میلی متر (0.6 میلی متر به صورت سفارشی)ورق آهنی که با یک لایه آلومینیوم و روی پوشانده شده.بهتر از گالوانیزهبالازیاد
آلومینیوم0.7 میلی مترآلومینیومبسیار عالیکم تر از سایر ورق‌‌هافقط به صورت سفارشی و در متراژبالای 100 متر قابل تولید است.

اطلاعات فنی انواع فوم پانل ساندویچی برای درک بهتر 12 نکته مهم در خرید ساندویچ پانل

فومضخامت فوم دیواری(cm)ضخامت فوم سقفی(cm)عایق رطوبتیعایق حرارتیمقاومت در برابر آتشمقاومت مکانیکی
پلی استایرن3 تا 153 تا 10قوی تر از پشم سنگضعیفضعیفضعیف
XPS3 تا 153 تا 10خوبخوبخوبخوب
پشم سنگ3 تا 153 تا 10ضعیفعالیبسیار عالیقوی تر از پلی استایرن
پلی اورتان3 تا 153 تا 10بسیار عالیبسیار عالیعالیبسیار عالی
کیان پانل انتخاب اول
میانگین 4.7

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید